Binance CEO’su Zhao Davalık Oldu

Dünyanın en büyük kripto para birimi değişimi kurucusu  Zhao Changpeng, risk sermayesi şirketi Sequoia Capital tarafından başarısız bir fonlama anlaşması hakkında yapılan iddiaları resmi olarak reddetti.

Dün bildirildiği üzere, Sequoia Capital Çin’in bir yan kuruluşu, Hong Kong’daki bir davada Zhao’ya dava açarak, kripto değişim kurucusunun diğer potansiyel yatırımcılarla para toplama müzakerelerini sürdürerek bir münhasırlık anlaşması şartlarını ihlal ettiğini iddia etti. Binanalı hissedarların Sequoia’nın Binance’in değerlemesiyle 80 milyon dolarlık bir teklifte bırakılmasından sonra iki taraf arasındaki müzakerelerin bozulduğuna inanılıyor.

Söz konusu anlaşmazlık, Sequoia’nın Aralık ayı sonlarında, Zhao’nun diğer firmalarla müzakerelerde bulunmasını engellemek için, yani 400 milyon dolarlık iki nakit enjeksiyon ve iki milyar dolarlık Binance değerinde 1 milyar dolarlık teklif verdiği bildirilen IDG Capital’in geçici bir tedbir almasından sonra kamuoyuna geldi. Sequoia.

Perşembe günü yaptığı açıklamada Binance, “eski parte birleşmesinin” Zhao’ya haber verilmeksizin alındığını doğruladı. Ancak Zhao bu ayki ihtilafa itiraz etti ve Hong Kong Yüksek Mahkemesi bu yana yargı kararını reddetti.

Hong Kong Yüksek Mahkemesi, SCC (Sequoia Capital China) tarafından usulüne uygun bir şekilde alınmadığından ve usulün kötüye kullanılmasından dolayı bu tedbirin verilmemesi gerektiğini tespit etmiştir.

“Bay. Zhao, SCC’nin mevcut anlaşmazlıkla ilgili iddialarının tümünü reddediyor ”dedi. Duyuru, SCC’nin Hong Kong Yüksek Mahkemesi’nin, ihtiyati tedbirlerle ilgili olarak Zhao’nun yasal masraflarını ödemesine karar verildiğini belirtti.

Değişim, iki tarafın tahkim anlaşmazlığını çözme konusunda çalışmaya devam edeceğini söyledi.