Connect with us

Altcoin

2019 Türkiye Ekonomisi Beklentileri

Yayınlama

on

Coinografi.com – 2018 yılının bazı dönemleri piyasalar için oldukça olumlu olurken Türk ekonomisi için oldukça kötü bir yıl oldu diyebiliriz. Yıllar sonra %20 üzerine yükselen bir enflasyon oranıyla yılı uğurlayan ülkemiz dışında dünya borsalarının rekor kırdığı bir yıl olarak geride kaldı. En çok üzülenlerde başı kripto para yatırımcıları çekerken, Türk hisse senedi yatırımcılarının da umutları 2019 yılına kaldı.

2019 Türkiye Ekonomisi Beklentileri

Geride bıraktığımız yıl dolar kuru için oldukça hareketli bir yıl oldu. Türk Lirası dolara karşı oldukça sert değer kayıpları yaşadı. Bu değer kaybının en temel nedeni ise Abd ile olan ikili ilişkilerin bozulmasıydı. Sonrasında Abd ile olan ikili ilişkilerin Papaz Brunson’ın serbest kalışıyla beraber normale dönmesi piyasalara da cansuyu oldu. Ancak genel anlamda baktığımızda 2018 yılı piyasalar için TL varlıklar için negatifbir sene oldu diyebiliriz. 2019 yılı için ise uzmanların görüşleri hem Türkiye hem de diğer ülkelerde resesyon ihtimalinin güçlendiğine işaret etmekte.

2019 yılı içerisinde dolar tl paritesinde FED kaynaklı bir yükseliş beklenmediğini vurgulayan ekonomistler, Türkiye’de büyümenin ciddi şekilde düşeceğine bu nedenle de dolar tl nin yukarı gitme olasılığının fazla olduğunu dikkat çekiyorlar. Yani 2019 yılı içerisinde küresel kaynaklı bir dolarizasyondan ziyade TL nin değersizleşmesinden ötürü bir dolar yükselişi daha olası diyen uzmanların dolar yorumları içinde olası düşüşlerde 4,80 seviyesinin taban olabileceğini vurguluyorlar. Bu seviyeye yaklaşıldıkça tepki alımlarının geleceğini vurgulayan ekonomistler yukarıda ise 7 lira seviyelerinin görülme ihtimalinin bulunduğunu vurguluyorlar.

2019 Kripto Para Piyasalarında Beklentiler

Kripto para piyasaları içinde oldukça olumsuz bir yıl olan 2018 senesi kripto para yatırımcılarının unutmak isteyeceği bir yıl olarak geride kaldı. Öyle ki bitcoin 20 bin dolar seviyesinden 3200 dolar seviyesine geriledi. Bir çok kripto parada benzer düşüşler yaşanırken 2019’a kripto para yatırımcıları umutlu bakmak istiyor.

Yılın ilk günlerinde başlayan yükselişlerle bir çok altcoin güzel bir ralli yaşamaya başlıyordu ki yaklaşan ethereum forku sırasında piyasalarda yeniden bir gerileme yaşandı ve bitcoin yeniden 3,600 doların altına indi, ethereum ise 120 dolara kadar geriledi. 2019 yılında bitcoin, ethereum ve diğer kripto para analiz ve yorumları ile kripto para fiyatlarına kriptomix üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Yurtdışı Piyasalarda 2019 Beklentileri

Yurtdışı piyasalarında Brexit belirsizliği devam ediyor. Referandumda İngiliz halkının AB’den çıkış isteğini bir türlü gerçekleştiremeyen May hükümeti’nin önümüzdeki günlerde AB’den çıkış için anlaşmasız bir brexit yoluna gidip gitmeyeceği ya da yeni bir referandum yapılıp yapılmayacağı önemli olacak. Avrupa tarafında İngiltere’nin AB’den ayrılışı önemli olacak. Bunun yanı sıra yılın ilk verilerinde olumsuz büyüme verilerinin dikkat çekmesi can sıkıcı olurken ABD’de hem hükümetin Trump tarafından kapalı tutulması hem de FED üyelerinin açıklamaları belirleyici olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Bir çok analist tarafından Avrupa ve ABD’de resesyon riski olabileceğine dikkat çekiliyor. Trump ile Çin arasında gerçekleşen ticaret savaşları nasıl noktalanacak diğer önemli soru işareti. Bu tarafta bir anlaşma gelecek mi ve Trump’ın ticarete yönelik vergilerde bir geri adım atıp atmayacağı takip ediliyor olacak.

Küresel piyasalarda Fed’in 2019 da faiz arttırımı konusunda daha dikkatli davranacağı belirtiliyor. Bu yıl içinde 1 veya 2 faiz arttırımı yapma ihtimali bulunduğu fiyatlanıyor. Yıl içerisinde piyasalarda olası karışıklıklarda ons altın ve japon yeni yine ön plana çıkan yatırım araçları olabilir gibi görünüyor.

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Instagram hesaplarımızı takip edin!

Yorumları Görüntüle

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altcoin

Milyarlarca Doları Yöneten İsim İlk Kripto Alımını Bu Altcoin’le Yaptı ve “Zirveleri Görecek” Dedi!

Yayınlama

on

Bitcoin

Goldman Sachs’ta üst mevkilerde eskiden görev almış olan bir kişi sanal paraya adım atmayı seçti. İlk tercih ettiği sanal para ise Ripple şirketine ait olan XRP olarak belirtildi. Bütün ana sanal para birimlerinin hepsi zirve noktaya ulaşmış durumdadır. Bitcoin de bu paralara öncülük etmiş ve zirvede yerini almıştır. Ancak XRP diğer paralar gibi yükseliş göstermemiş ve alıcılarını zarara uğratmıştır.

Sanal paralar arasında dördüncü sırada yer alanı ise, Ocak ayından itibaren %7 oranında bir azalma göstermiştir. Fonların yönetimi ile çalışmalarda bulunan bir kişi ise bu düşüşün bir şaşırtmaca olduğunu öne sürdü. XRP her an yükselmeye ve birden zirvede yerini almaya başlayacak. Bu yükseliş ile birlikte yatırımcılarının cebini güldürecek.

Ünlü Analiste Göre XRP Her An Yükselişe Geçebilir!

Oldukça fazla süren bir ticaret süresinin ardından bir boğa yarışı ile birlikte sanal para artacak gibi duruyor. Sanal para konusunda şuan zirvede yer alan Bitcoin artık yükselişinin üst noktalarında. 9500 dolara kadar çoğalan bu sanal para artık 9190 dolar miktarları arasında işlemlere alınıyor. Piyasa yerini almayı tercih eden XRP ise 0,20 doların hemen üstünde yer aldı. Artık son bir kırılma gerçekleşecek ve XRP’de boğalar artık açığa çıkacak.

Analistin görüşüne göre XRP ve BTX paritesi uzun bir aradan sonra yeniden hareketlenme yaşadı. 50 günlük sakinliğini durduran bu hareketlenme ile XRP artacağını gösteriyor. XRP’nin artık bir yarış içerisine gireceği dillendirilse bile hedefinden oldukça uzak bir konumda yer alıyor. 2018 yılının başında 3,40 dolar hedef belirlenmişti ancak şuan bu rakama yakın dahi değil. Fakat sanal parada her an her şeyin olma ihtimali mevcuttur. Will Meade yaptığı yatırım ile bu yükselişin olacağına inancını koruyor.

Tether’den Milyonlarca Dolar Tutan Ethereum Adreslerine Bloke!

Riskten Korunma Yöneticiliğinde Görev Alan Kişi Tercihini Ripple’dan Yana Kullandı. Her An Artacak!

Eski yöneticilerden olan Will Meade, kendisini takip eden kişiler ile yaptığı sanal para yatırımını paylaştı. Bu paylaşım esnasında ilk kez sanal para aldığını ifade ederek tercihini XRP’den kullandığını söyledi. Aynı zamanda eski yöneticilerden olan Will Meade, sanal para hakkında uzman bir görüşü olmadığını da ifade etti. Fakat Meade’in görüşüne göre zirvedeki sanal paralar oldukça büyük bir artışta olacak. Bu artış altlarda bulunan XRP’yi de etkisiz bırakmayacak. Ona göre yükselişe geçen bir para, diğerlerinin de artmasına neden olacak. Bütün yatırımcı kişiler XRP’de olacak artışa güvenini koruyor.

Okumaya Devam Et

Altcoin

ÇİN BLOCKCHAIN AĞI KENDİSİNE İKİ ORTAK ALDI

Yayınlama

on

Çin Blockchain ağı kendisine iki ortak aldı. Herkes tarafından dikkatleri üzerine çeken Chainlink ağının bilinen yüzü SmartContract ile Iris Foundation Ltd.’nin bir araya gelişi dikkatleri topladı. BSN’nin yaptığı açıklamalara göre ‘’SmartContract’’ şirketi ve ‘’Iris Foundation Ltd.’’ Blockchain tabanlı ağa gerekli konularda destek olacak.

Rol Dağılımı

Çin Blockchain ağı, iki ortak ile yaptığı anlaşmaların ardından rol dağılımı konusunda da gerekli açıklamaları yaptı. İki ortak ile yapılan anlaşmada her firma gerekli hizmetin oluşturulması adına işlemler yapacak. İstenilen bu hizmete göre farklı tabanlar üzerindeki uygulamalar gerekli bilgilere ulaşabilecek. Yani kişiler Irisnet ile zincirler arası bağlanabilirlik ve güvenlik konularında hizmet alıp, Chainlink ile de finansal ve hisse senedi konularında gerekli bilgilere ulaşabilecekler. Pekin Red Date Technology CEO’su Yifan He, yapmış olduğu açıklamalar ile iki ortağın rolleriyle ilgili bu konulara değindi. Ayrıca “Chainlink ilk tercihimiz değildi ancak bizim için ikinci sıradaydı. Biz Chainlink’in çok iyi bir desteğe ve toğluluğa sahip olduğunu gördük. Ayrıca bu ekibi çok sevdik.” sözlerine yer verdi. Bu süreçte hükümet destekli Blockchain ağı, bünyesine çeşitli uygulamaları katmaya devam etmektedir. Bünyesine katmış olduğu çeşitli firmalar ile birlikte gelişim göstermeye de devam etmektedir.

Blockchain Tabanlı Hizmet Ağı (BSN) Hedefi

Blockchain Tabanlı Hizmet Ağı (BSN) Hedefi nedir? Çin Blockchain ağı hükümet ile olan bağlantıları nedeniyle başarılı kuruluşlar arasında yerini almaktadır. Yine devlete ait çeşitli teknoloji firmaları tarafından da destek gören Çin Blockchain ağı, hedefini daha ucuz ve ulaşılabilir hizmetler sunan blockchain ağı olmak olarak tanımlamaktadır.

BSN ile Yapılan Diğer Ortaklıklar

BSN ile yapılan diğer ortaklıklar kendini göstermeye devam ediyor. BSN, önümüzdeki zamanlarda da gerekli hizmetler için Ethereum ve EOS firmalarıyla çalışacağını bildirdi. Bu firmalar ile görüşmeler için hazırlıklar başladı. Ortaklık adına bir sunumun ise Eylül ayında yapılacağı belirtildi.

Chainlink’in Katkısı

Başarılı blockchain ağı oluşturmak adına adımlar atan Blockchain Tabanlı Hizmet Ağı (BSN), bu süreçte birçok işletme ile anlaşma sağlamıştır. Yaşanılan bu süreçte anlaşmaya varılan firmalardan biri olan Chainlink’in katkısı nasıl olmuştur? Toplum için teknolojide güvenli ortamı kurmayı amaçlayan Çin tarafları bu noktada güvenliği sağlama konusunda gayretli.

Yifan He bir açıklamasında Chainlink’in katkısı hakkında “BSN’nin hedeflerinden biri de izin verilen ve halka açık zincirler sayesinde tüm DApp’lerle birlikte uyumluluğunun oluşturulmasıdır. BSN’de kullanılmakta olan DApp diğerlerine göre daha uygun maliyete sahip olmalıdır. Chainlink, SNZ Pool ve IRITA ile yapılan bu işbirliği, hedefimize ulaşmamıza yardımcı olacaktır.” sözlerine yer vermiştir. Blockchain Tabanlı Hizmet Ağı (BSN), Chainlink’in oracles hizmetlerini de kendisine entegre ederek Blockchain tabanlı uygulamaların daha çok kullanılmasını ve güvenlik konusunda da ön planda olmasını sağlamaktadır.

BİTCOİN BİR ANDA HIZLI BİR ŞEKİLDE 10.000 DOLAR SEVİYESİNDE Kİ ENGELİ KIRABİLİR başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Okumaya Devam Et

Altcoin

Ethereum’a Çok Fazla Akın Var

Yayınlama

on

Kripto para olan ve en çok tercih edilenlerden biri olan Ethereum’a çok fazla akın var. Çok miktarda Ethereum’u olan kişiler fiyatlardaki artışa da neden olabilirler. Fakat ETH sahipleri hala satın alma çılgınlığı içerisinden çıkmış değiller.

Ethereum Çılgınları Biriktiriyor

Kripto para piyasasına göre Bitcoin ’den sonra en büyük kripto para olma özelliğini Ethereum üstlenmiştir. Fakat sonraki hamlelerinin de ne olacağı bilinmiyor.

100-200 arasında gidip gelen, hareketli ortalamalar içinde yer almıştır. Belirtmiş olduğumuz bu iki hareket eden ortalama belli zamanlarda birbirine yaklaşıp uzaklaşabiliyor. Belli haftalar ve günlerde bu durum olabiliyor. Bu ortalamaların birbirine yaklaşmasından ötürü de Ethereum fiyat hareketi 7 dolarlık bir aralıkla ile sınırlı kalmış oluyor diyebiliriz. Bu aralık aslında çok dar bir aralık ve fiyat hareketlerinde çılgınca değişimler gözlenebiliyor. Bu sayede fiyat hareketlerindeki oranlarda da bir artış söz olmuş oluyor.

Santiment’e göre de Ethereum çılgınlarının yukarıya doğru bir kırılma olacağı beklentisi vardır.  Bu pozisyonu değiştirmek ve arttırmak için aslında zayıf fiyat hareketlerinden yararlandıklarını söyleyebiliriz. Bu kişiler Ethereum bakiyelerini son birkaç hafta içerisinde 15.000 ETH kadar arttırmışlardır. Ethereum ’un bir araya gelmeye başladığı zamanlarda oluşan hafif düzeyde bir çöplükten sonra bu kişiler ETH birikimlerine devam etti. Öte yandan Ethereum adreslerinde de bir artış söz konusu oldu. Haziran ayının başından bu zamana kadar 100.000-1.000.000 arasında bulunan adreslerde %5’lik bir artış meydana geldi.

Ethereum’a Çok Fazla Akın Var

Ethereum satın alımlarında 1,14 milyon adres, yaklaşık olarak 7 milyon Ethereum satın almıştır. Satın alınan bu ETH’lerin değeri 230 ile 245 dolar arasında değişiyor. Var olan bu fiyat aslında aşılması gereken çok önemli bir engel olduğunu anlamamızı sağlıyor. Bir yandan da ETH’a olan bu talepteki artış devam ederse ve belirttiğimiz engel aşılırsa, bu işe şüpheyle yaklaşan pek çok kişinin de fikirleri değişebilir.

200 doların bulunduğu noktaya da destek noktası diyebiliriz. Bu noktaya bakıldığında yaklaşık olarak 1,6 milyon adres 7,5 milyondan daha fazla Ethereum satın almıştır. Ethereum ’da var olan bu heyecan hem yeni katılan adreslerle hem de var olan adresler devam ediyor.

Ethereum’a çok fazla akın var başlıklı içeriğimize ek olarak Binance’in Sunduğu Altcoin Yükselişe Geçti başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Okumaya Devam Et