Tayvan Kara Para Aklama Faaliyetlerini Önlemek İçin Kripto Para Düzenlemeleri Hazırlıyor

Tayvan, yıl sonuna kadar kara para aklama (AML) kurallarına göre Bitcoin’i resmi olarak düzenlemeyi hedefliyor.

Tayvan Merkez Haber Ajansı’na göre, ülkenin adalet bakanı Chiu Tai-san, Cuma günü kara para aklama karşıtı bir olayda, ülkenin Asya Pasifik Grubunun Tayvan ziyareti öncesinde yasal çerçeveyi hazır bulundurmayı hedeflediğini söyledi.

Rapora göre, mevcut AML çabalarının iki taraflı bir değerlendirmesi için ülkeyi ziyaret edecek şekilde, grup, küresel muadili Mali Eylem Görev Gücü’ne (FATF) benzer bir kapasitede çalışan Asya Pasifik bölgesi için bir hükümetlerarası ajans)

Tayvanlı finans bekçisi başkanlığını yürüten Wellington Koo, bugünkü etkinlikte de bulunan Mali Denetleme Komisyonu (FSC), bitcoin ile ilgili mevcut sorunun “onu satın alan ve kimin satıldığı” olduğunu söyledi.

Söz konusu yorumlar, Tayvan adalet departmanının AML kuralları uyarınca bitcoin’i yakalamanın ve ülkedeki kripto-para birimi ticaretine daha fazla şeffaflık getirmenin en iyi yolu ile diğer regülatörler ve sektör oyuncularıyla bir konuşma başlattığını gösteren bir önceki raporun hemen ardından ortaya çıkıyor.

Haber raporuna göre, Tayvan’daki bankalar FSC tarafından bitcoin ticaret platformlarına sunulan banka hesaplarını “yüksek riskli müşteriler” olarak etiketlemek için sipariş verdiler. Ayrıca, bu hesaplar aracılığıyla belirli bir eşiğin üzerindeki işlemlerin, para aklama potansiyelini önlemek için düzenleyiciye işaretlenmesi gerekmektedir.