Akıllı Sözleşmeler Nedir?

Akıllı sözleşmeler birçok kripto para yatırımcısı ve takipçisi tarafından merak edilen bir konudur. Aslında Kripto paraların kullandığı teknoloji olan Blok zinciri teknolojisi ile birlikte gelen akıllı sözleşmeler bazı kripto paraların temelini oluşturur.

En popüler ikinci coin olan ve yüksek bir teknoloji ürünü olan Ethereum, Akıllı sözleşmeler kullanmaktadır. Ethereum’un akıllı sözleşmelerinin ana amacı arada para kazanan 3. kişileri ortadan kaldırmaktır.

Örnekle anlatmak gerekirse; Bir kira sözleşmesi hazırladınız ve bunu akıllı sözleşme ile hazırladınız. Gerekli alt yapı yapıldığı takdirde bu kira sözleşmesinde belirlediğiniz ücret otomatik olarak karşı tarafın yani kira sahibinin banka hesabına geçmektedir. Yine akıllı sözleşmeler sayesinde birçok şart belirleyebilirsiniz.

Yine örnek vermek gerekirse; Kira sözleşmesinin içerisine her ayın 5. gününde kira alınacaktır veya kiracı kiralanan evin doğal gaz sistemini yaptırmak zorundadır aksi takdirde yaptırmadığı süre boyunca kira talep edemez vs gibi. Akıllı sözleşmelere bu şekilde talepler de ekletebilirsiniz. Akıllı sözleşmelerin İngilizce karşılığı “Smart Contract” dır.