Arizona Eyaleti Vergi Ödemelerinde Kripto Paraları Kabul Edecek

Arizona Eyaleti Vergi Ödemelerinde Kripto Paraları Kabul Edecek

Arizona Temsilciler Meclisi, 2 Mayıs’taki kamu kayıtlarına göre vatandaşların vergi ödemelerini kripto para kullanarak ödemesine izin veren bir vergi tasarısını onayladı. 2 Mayıs’tan sonra yapılan oylama sonrasında bu girişim değişikliklerle doldu.

Arizona Gelir Dairesi’nde hedeflenen talimata göre, vergi için bir ödeme yöntemi olarak dijital parayı kabul etme kapısı açıldı.

8 Şubat’ta Arizona Eyalet Senatosu’ndan geçen tasarı, Arizona sakinlerinin devlet vergilerini dijital para birimi ile ödemelerine izin verecek. Devlet daha sonra dijital para ödemelerini alınmasından itibaren 24 saat içinde ABD dolarına çevirecek.

Temsilciler Meclisi revizyonu dijital paraların vergiler için alınmasına açıkça izin vermek yerine,  yalnızca alternatif ödeme şekillerini tetkik etmek için Gelir Dairesi’ni görevlendirdi. Değiştirilen tasarı şu şekildedir:

“Bakanlık, bir vergi mükellefinin, vergi eşyasının gelir vergisi yükümlülüğünü Bitcoin, Litecoin gibi bir ödeme ağ geçidi veya elektronik eşler arası sistemler kullanan başka bir şifreleme parası kullanarak ödeyip ödeyemeyeceğini inceleyecektir. Bölüm, kripto para ödemelerinin alındıktan sonra geçerli oran üzerinden ABD dolarına dönüştürülmesini inceler ve vergi dairesi hesabının, dönüştürülecek bölümün gerçekte herhangi bir ücret ya da masraftan daha az ücret aldığı dönüştürülen dolar tutarı ile kredilendirme sürecini inceler. ”

Değişiklikte sağlanan dil, böyle bir çalışmanın ne zaman başlayacağını ya da Bakanlığın karar vermesi için gereken süreyi tanımlamaz. İlerleyen günlerde, hem eyalet Senatosu hem de Meclis’teki milletvekilleri tasarı şartlarını müzakere edecekler.

Ülkedeki bazı devletler, kripto para ve blok zinciriyle ilgili mevzuatı değerlendirdi ve geçti. Wyoming, diğer tedbirlerin yanı sıra, devlette kripto için yeni bir varlık sınıfı oluşturan bir grup tasarıyı onayladı. Gürcistan ve Illinois ayrıca vergi ve lisans ücretleri için kripto para birimini kabul edecek yasaları da düşünüyor.