Avrupa Parlamentosu Kripto Paraların Düzenlenmesi Konusunda Anlaştı

Çoğunluk oyu ile, Avrupa Parlamentosu kripto para birimlerinin daha yakın bir şekilde düzenlenmesi için bir anlaşmaya vardı

Basın açıklamasında, Avrupa Parlamentosu ile para aklama ve terörizmin finansmanı konusundaki kötüye kullanımlarının önlenmesi için daha yakın bir düzenleme yapılmasını öngören Aralık 2017 tarihli bir anlaşma ile AB Parlamentosu üyelerinden Perşembe günü yapılan oylamada destek buldu.
Kripto para borsaları
ve emanetçi cüzdan sağlayıcıları ile ilgili anonimliğin tamamen ortadan kaldırılmasını amaçlayan yeni mevzuat, 60 çekimser olmak üzere 574 oy ve 13 oy alamadı.

Letonya’dan MEP ve yardımcı raportörü Krisjanis Karins “Suç davranışı değişmedi” dedi.

Suçlular yasadışı gelirlerini aklamak veya terörizmi finanse etmek için anonimlik kullanmaktadır. Bu mevzuat, firmaların arkasındaki insanlara daha fazla erişim sağlayarak ve sanal para ve anonim ön ödemeli kartları düzenleyen kuralların sıkılaştırılmasıyla vatandaşlarımız ve finans sektörüne yönelik tehditlerin ele alınmasına yardımcı olmaktadır.

Buna göre, kripto değişim platformları ve servis sağlayıcıları “tescil edilmeli” ve müşteri doğrulama gerekliliklerine bağlı kalarak müşteriler için durum tespit kontrolleri uygulamak zorunda kalacaklar.

Hollanda’dan gelen eş-raportör Judith Sargentini, “milyarlarca avro” nun “para aklama, terörizmin finansmanı, vergi kaçakçılığı ve kaçınma” yla yitirildiğini, bunun yerine Avrupa Birliği’ndeki okulları, hastaneleri ve altyapıyı finanse edeceğini iddia etti.

Ve ekledi:

Bu yeni mevzuat ile, mali durumun müşteri durum tespiti için görevlerini genişleterek daha sert tedbirler getiriyoruz.

Yaygın olarak kullanılan ve kripto değişim hizmeti sağlayıcılarının tüm biçimlerini kapsayacak güncellenmiş direktif, Avrupa Birliği Resmi Gazetesinde yayınlanacak ve üç gün sonra yürürlüğe girecektir. AB üye devletlerinin kuralları kurallarının kendi yasalarına dönüştürmesi 18 ay sürecek.