Ayı ve Boğa Piyasaları Nedir?

Ayı ve Boğa Piyasaları Nedir?

Bu makalede, Ayı piyasası nedir ve Boğa piyasası nedir gibi soruları cevaplamaya çalışacağız. Diğer yandan, bu piyasa türlerine kısa da olsa örnekler vereceğiz.

Boğa Piyasası  Nedir?

İngilizce terim olarak Bull veya Bulls olarak geçen boğa piyasaları, kripto para haberlerinde veya çeşitli makalelerde sıklıkla geçmektedir. Bu kavramı bilmenin çok yararı var çünkü bir kripto para yatırımcısı borsayı az da olsa okumalıdır ve okurken bazı terimlere ihtiyaç duymaktadır.

Boğa piyasası genellikle grafiklerin yükselişte olduğu durumlarda yani alım olması durumunda ortaya çıkan bir piyasa türüdür. Hatırlarsınız ki bir ara Bitcoin 28.000 TL’den 75.000 TL hatta daha da üzerine çıkmıştı. Burada bir boğa piyasası durumu vardı fakat o piyasada çok daha fazla etken vardı orası ayrı bir durum.

Boğa piyasası durumlarında genellikle kullanıcılar Bitcoin ve türevlerini değerleri yükseldiği için sürekli olarak alım yaparlar ve bazı kullanıcılar ise satış yapmalarına rağmen alım oranı daha fazla olduğu için grafikler yukarıya doğru yani olumlu yönde hareket etmektedir.

Boğa Piyasası Aşamaları

Aşama 1; Boğa piyasasına girişi genellikle Whales yani Balinalar başlatırlar. Bu balinalar ellerinde 5000 – 10000’den fazla Bitcoin olan kullanıcılardır ve bir balinanın bir anda bir denize girmesi gibi bir etki gösterirler. Bu balinalar ellerinde ki paralar ile Bitcoin  ve alt coinleri toplarlar ve yukarıya doğru bir hareketlenme başlar.

Aşama 2; Bu aşamada grafikler sürekli olarak yukarıya doğru hareket gösterir ve balinaların dışında artık küçük çaplı yatırımcılarda alım yapmaya başlarlar.

Aşama 3; Piyasada artık doygunluk başlamıştır. Grafikler yeşil olduğu için dışarıdan kullanıcılara cazip gelmiştir fakat dışarıda ki kullanıcı sayısı bitmiştir. Balinalar seri satışa başlarlar ve küçük çaplı yatırımcılardan da satışlar gelir.

3. Aşamanın bitmesi ile birlikte altta ki aşama olan Ayı piyasası devreye girer.

Ayı piyasası Nedir?

Bear veya Bearish market olarak da geçen bu terim Türkçe olarak Ayı piyasası ile adlandırılmaktadır. Ayı piyasası ise Boğa’nın tam tersidir ve grafiklerin aşağıya doğru gitti, Bitcoin ve türevlerinin değer kaybettiği piyasalardır.

Ağustos ayında Bitcoin 7000 $ seviyesinden neredeyse 5500 $ seviyelerine gelmişti. Bu bir ayı piyasası örneğidir. Genellikle sağlam bir boğa piyasasından sonra ayı piyasası gelmektedir.

Boğa Piyasası Aşamaları

Ayı piyasası Boğa’ya göre çok daha uzun sürmektedir. Fiyatlarda sürekli olarak düşüş olduğu için birçok yatırımcı çekilmiş veya yatırımlarını azaltmıştır. Sürekli satış olduğu için ve talep eğrisi aşağıya doğru gitti için fiyatlar çakılır. Bu durumlarda genellikle altcoinler daha fazla etkilenir ve alımlar Bitcoin üzerinden döner. Tabi ki tam tersi durumlarda olabilir, insanlar sadece altcoin den anlık kazanç elde etmek için de al sat işlemleri yapabilirler.

Özetlemek gerekirse Ayı’da grafikler kırmızıdır ve fiyatlar aşağıya düşmektedir. Boğa’da tam tersi grafikler yeşildir ve fiyatlar yukarıya doğru çıkarlar.

Bu tarz piyasalar nasıl okunur, nasıl pozisyon almak gerekir gibi konuları ise daha sonra işleyeceğiz.