Connect with us

Rehber

Ayı ve Boğa Piyasaları Nedir?

Published

on

Ayı ve Boğa Piyasaları Nedir?

Bu makalede, Ayı piyasası nedir ve Boğa piyasası nedir gibi soruları cevaplamaya çalışacağız. Diğer yandan, bu piyasa türlerine kısa da olsa örnekler vereceğiz.

Boğa Piyasası  Nedir?

İngilizce terim olarak Bull veya Bulls olarak geçen boğa piyasaları, kripto para haberlerinde veya çeşitli makalelerde sıklıkla geçmektedir. Bu kavramı bilmenin çok yararı var çünkü bir kripto para yatırımcısı borsayı az da olsa okumalıdır ve okurken bazı terimlere ihtiyaç duymaktadır.

Boğa piyasası genellikle grafiklerin yükselişte olduğu durumlarda yani alım olması durumunda ortaya çıkan bir piyasa türüdür. Hatırlarsınız ki bir ara Bitcoin 28.000 TL’den 75.000 TL hatta daha da üzerine çıkmıştı. Burada bir boğa piyasası durumu vardı fakat o piyasada çok daha fazla etken vardı orası ayrı bir durum.

Boğa piyasası durumlarında genellikle kullanıcılar Bitcoin ve türevlerini değerleri yükseldiği için sürekli olarak alım yaparlar ve bazı kullanıcılar ise satış yapmalarına rağmen alım oranı daha fazla olduğu için grafikler yukarıya doğru yani olumlu yönde hareket etmektedir.

Boğa Piyasası Aşamaları

Aşama 1; Boğa piyasasına girişi genellikle Whales yani Balinalar başlatırlar. Bu balinalar ellerinde 5000 – 10000’den fazla Bitcoin olan kullanıcılardır ve bir balinanın bir anda bir denize girmesi gibi bir etki gösterirler. Bu balinalar ellerinde ki paralar ile Bitcoin  ve alt coinleri toplarlar ve yukarıya doğru bir hareketlenme başlar.

Aşama 2; Bu aşamada grafikler sürekli olarak yukarıya doğru hareket gösterir ve balinaların dışında artık küçük çaplı yatırımcılarda alım yapmaya başlarlar.

Aşama 3; Piyasada artık doygunluk başlamıştır. Grafikler yeşil olduğu için dışarıdan kullanıcılara cazip gelmiştir fakat dışarıda ki kullanıcı sayısı bitmiştir. Balinalar seri satışa başlarlar ve küçük çaplı yatırımcılardan da satışlar gelir.

3. Aşamanın bitmesi ile birlikte altta ki aşama olan Ayı piyasası devreye girer.

Ayı piyasası Nedir?

Bear veya Bearish market olarak da geçen bu terim Türkçe olarak Ayı piyasası ile adlandırılmaktadır. Ayı piyasası ise Boğa’nın tam tersidir ve grafiklerin aşağıya doğru gitti, Bitcoin ve türevlerinin değer kaybettiği piyasalardır.

Ağustos ayında Bitcoin 7000 $ seviyesinden neredeyse 5500 $ seviyelerine gelmişti. Bu bir ayı piyasası örneğidir. Genellikle sağlam bir boğa piyasasından sonra ayı piyasası gelmektedir.

Boğa Piyasası Aşamaları

Ayı piyasası Boğa’ya göre çok daha uzun sürmektedir. Fiyatlarda sürekli olarak düşüş olduğu için birçok yatırımcı çekilmiş veya yatırımlarını azaltmıştır. Sürekli satış olduğu için ve talep eğrisi aşağıya doğru gitti için fiyatlar çakılır. Bu durumlarda genellikle altcoinler daha fazla etkilenir ve alımlar Bitcoin üzerinden döner. Tabi ki tam tersi durumlarda olabilir, insanlar sadece altcoin den anlık kazanç elde etmek için de al sat işlemleri yapabilirler.

Özetlemek gerekirse Ayı’da grafikler kırmızıdır ve fiyatlar aşağıya düşmektedir. Boğa’da tam tersi grafikler yeşildir ve fiyatlar yukarıya doğru çıkarlar.

Bu tarz piyasalar nasıl okunur, nasıl pozisyon almak gerekir gibi konuları ise daha sonra işleyeceğiz.

Okumaya Devam Et
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altcoin

Coin ve Token Arasında ki Farklar

Published

on

Kripto para ile ilgili haberlerimizi okurken mutlaka coin veya token kelimelerini sıklıkla duymuşsunuzdur. Bu iki terim benzer terimler gözükse de aralarında büyük farklar vardır.

Kripto para terimi, Bitcoin ile başlasa da şuanda birçok alternatif coin yani altcoin bulunmaktadır. Ethereum, Litecoin, XRP, Dogecoin ve diğer coinler altcoin terimine örnektir. Bu coinlerin her biri aynı Bitcoin teknolojisi gibi blok zincirine sahiptir ve bağımsız olarak çalışmaktadır. Bu altcoinlerin neredeyse hepsi Bitcoin’in fork yani çatallaşması sonucu oluşsa da günümüzde bazılarının yazılımı ve kod yapısı Bitcoin’den çok farklıdır.

Örneğin; Ethereum, Ripple ve Monero gibi coinler fork ile oluşmamış, tamamen farklı bir yazılıma sahip coinlerdir.

Token terimi ise program veya varlık türünü temsil etmektedir. Kavramı açarsak, projenin gelişimini finanse etmek için piyasaya sürülen varlıklardır. Bugün bir coin üretip onun reklamını yapmak, yazılımını desteklemek oldukça maliyetlidir. Coin sahibi şirketler token adı verilen varlıkları piyasaya sürerek yatırımcı toplamaktadır.

Aralarında ki en büyük fark ise coinler bağımsız olsa da tokenlar bağımlı varlıklardır.

Okumaya Devam Et

Rehber

Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin Kimdir?

Published

on

Ethereum Kurucusu “VİTALİK BUTERİN”!

Vitalik Buterin, Rus-Kanadalı bir yazar ve programcı. Vitalik, Bitcoin dergisinin kurucuları arasında yer alan ve 2011 yılından beri Bitcoin topluluğunda makaleler yazan biri.

Bitcoin’den sonra dünyanın ikinci en değerli ve tanınmış kripto parası olan Ethereum’un arkasındaki çocuk “dahi olarak biliniyor”. Projesinin 65 milyar doları aşan muazzam bir piyasa sermayesi var ve büyümeye devam ediyor. Bu arada Vitalik sadece 23 yaşında

Belki de Vitalik’i şifreli para birimleri dünyasına götüren, hayatta yeni bir tutku arayışıydı.

İlk olarak Bitcoin’i babasından duymuş ve ilgilenmeöiş. Üstelik başlangıçta, kripto paranın kaçınılmaz olarak başarısız olacağını düşünmüş nedenini ise gerçek bir değere sahip olmadığını düşünmüş olmasıydı. Ancak, daha sonra birkaç yerden daha duydu kripto paraya ilgisi artmaya başladı(sonrası malum).

2013 yılının sonlarında Vitalik Buterin, fikirlerini beyaz bir kağıda döktü ve arkadaşlarına sundu.Konsepti görüşmek üzere yaklaşık 30 kişi Vitalik’e ulaştı.Fikirleri, görüş ve tartışmalar sırasında, zamanla değişti ve şekillendi.

Proje, Vitalik Buterin, Mihai Alisie, Anthony Di Iorio, Charles Hoskinson, Joe Lubin ve Gavin Wood’tan oluşan temel ekiple Ocak 2014’te kamuya açıklandı. Buterin, Miami’de düzenlenen bir Bitcoin konferansında Ethereum’u sahnede tanıttı.(ETHEREUM UN ŞUANKİ PİYASA DEPERİ 870 DOLAR)

25 Haziran 2017’de, Vitalik Buterin’in araba kazasında öldüğünü iddia eden sahte bir haber, Ethereum’un piyasa değerinden 4 milyar dolar kaybetmesine neden oldu. Hikaye, isimsiz bir kullanıcı tarafından troller cenneti olan 4Chan’dan yayınlandı. Ethereum tüm kayıp değerini korumayı başarmış olsada da, forumların ve haber sitelerinin bu piyasadaki önemini vurguladı. Belki de, Bitcoin kurucusu tarafından saklanan tam anonimlik çok akıllı bir harekettir.

Ethereum nedir? Öğrenmek için buraya tıklayın

Okumaya Devam Et

Altcoin

Stellar Nedir?

Published

on

Stellar, kısa ismi ile XLM bugün itibariyle en değerli 6. altcoindir. 5,4 Milyar $’dan fazla yatırıma sahip bu coinin değeri ise 0,28 $ civarındadır. Toplamda 100 milyar’dan fazla arzı olan bu coinin ise bugüne kadar sadece 18 milyar adeti kullanılmaktadır.

Ripple ile benzer alanlarda yer alan bu coin onun en büyük rakibi olarak göze çarpıyor. Aynı Ripple gibi oda geleceğin bankacılık uygulaması misyonu ile ortaya çıkmıştı. Çok kısa sürede transfer edilebilmesi, transfer ücretinin düşük olması ve anonim olması en büyük avantajı.

Stellar bugün itibariyle birçok borsada alınıp satılabilen bir coin. Ülkemizde Koineks platformunda rahatlıkla satın alabilirsiniz. Ayrıca Ledger Nano S donanımında da saklanabilmektedir.

Geliştirici ekibi çok kaliteli olmakla birlikte bu durum birçok yatırımcıya da güven vermekte. Bitcoin borsasının kurucularından bile birkaç kişi şuanda Stellar ekibi içerisinde yer alıyor.

Okumaya Devam Et

Haberler