BANK OF AMERİCA PAYPAL EX-CFO’NUN BANKA HESABINI KAPATTI

ABD’nin en büyük bankacılık kurumlarından biri olan Bank of America, geçtiğimiz günlerde PayPal’ın eski CFO’su hesabını kapatmaya karar verdi. Karar, 20 yıldan fazla bir süredir müşteri olmasına rağmen açıklanmadan geldi. Söylemeye gerek yok, Bitcoin’in sansüre dayanıklı yapısı, türdeki senaryolarda uygulanabilir bir alternatif olarak ortaya çıkan şeylerden biri.

Bank of America bir hesap kapattı

Eski PayPal’ın CFO’su ve Sequoia’daki şu anki ortağı Roelof Botha, 20 yıldan beri müşteri olmasının ardından Bank of America hesabının kapatıldığını paylaştı. Aldığı bildiri, hesabın 30 gün içinde kapatılacağı gerçeğinden başka bir şey içermiyordu. Bu konuda yorum yapan Botha şunları söyledi:

Görünüşe göre, banka bu kararı, herhangi bir açıklama yapmadan, bankacılık ilişkilerini “dikkatlice inceledikten sonra” vermiştir. Birçok kişi, hesabı kripto para cinsinden işlemlerle ilgili işlemler için kullanıp kullanmadığını sordu ancak şu ana kadar Botha cevap vermedi. Her durumda, merkezî otoritelerin Bitcoin’in en iyi özelliklerinden birini (sansür direnci) ortaya çıkaracak kapasiteye sahip olduğu tek taraflı kararlar budur.

Bitcoin Kurtarmaya

Bankacılık hesabınızın bir açıklama yapmadan kapatılması zararlı olabilir. Ne yazık ki, çoğu kez banka hesaplarını açarken kabul etmiş oldukları Hizmet Şartları, bankanın herhangi bir açıklama yapmadan ancak bir bildirimde bulunmaksızın hesabı feshetme hakkını sakladığını belirtmektedir.

Bu tam olarak Bitcoin’in parladığı yer. Dağıtılmış ve merkezi olmayan doğasının en büyük avantajlarından biri, merkezi otorite noksanlığının olmamasıdır. Hiç kimse bir kişiyi veya bir şirketi seçip, ağa katılmasını yasaklayabilecek kapasitede değildir.

Ancak, sadece bu değil, sansür direncinin avantajları daha da ileri gidiyor. Merkezi bir taraf, kullanıcının işlemlerini geçersiz hale getiremez veya herhangi bir değişikliği geri alamaz. Ayrıca, tüm işlemlerin halka açık denetimi yapılabilir ve işlemlerin geçerli olmasını sağlamak için merkezi bir taraf gerekmemektedir.

Ek olarak, internete erişimi olan herkes, net değerleri, coğrafi konumları, iş niyetleri ve benzerlerinden bağımsız olarak Bitcoin’in ağının bir parçası olabilir.