Orta Doğu’nun En Büyük Bankası Bank of Dubai Blockchain Ağını Kullanıyor

Arabian Bussines’ın Cumartesi 21 Nisan’da yaptığı habere göre Orta Doğu’nun en büyük bankacılık gruplarından biri olan National Bank of Dubai (NBD), sahtecilikten ve yerel haber bültenlerini önlemek için Blockchain teknolojisini bir çek-çıkar sisteminde başarıyla uygulayan ilk banka oldu.

Arabian Business’a göre, sistem her kontrolde benzersiz bir Hızlı Yanıt (QR) kodu yazarak ve Blockchain’deki kayıtları koyarak çalışır. Sözde “Kontrol Zinciri” teknolojisi, verilen çeklerin daha yüksek güvenilirliğini ve BAE bankacılık sektörü genelinde güvenlik standartlarını sağlamak için tasarlanmıştır.

NBD resmi açıklamasına göre, banka pilot konuşlandırmanın ilk ayında Kontrol Zincirinde bir milyon civarında kontrol kaydetti. Başarılı testin ardından NBD, Blockchain ile güçlendirilmiş bankacılık teknolojisini diğer BAE finans kurumları genelinde kullanıma sunma fırsatları arıyor.

NBD’nin grup genel müdürü Abdulla Qassem, yenilikçi teknoloji dağıtımının önemine dikkat çekti ve NBD bankasının bölgede böyle bir hizmet sunan ilk banka olduğunu vurguladı.

“Emirates NBD, bu yenilikçi teknoloji için ticari kullanımları keşfetmeye kendini adamıştır. Başarılı bir pilot aşamadan sonra, kontrol zincirini ülke çapındaki müşterilerimize sunmaktan mutluluk duyuyoruz ve bu hizmeti sunmak için bölgedeki ilk banka haline geliyoruz. ”

BAE, Dubai’nin büyük şehri ile birlikte Blockchain teknolojisini benimseme konusunda çok olumlu bir tutum aldı. Geçtiğimiz hafta, BAE’nin Başkan Yardımcısı ve Başbakanı ve Dubai Hükümeti, teknolojinin uygulanmasında dünya lideri olma hedefiyle “UAE Blockchain Strategy 2021” i başlattı.

Bu arada Blockchain teknolojisi, dünya çapında bankacılık sektöründe giderek daha popüler hale geliyor 12 Nisan, Bank of America’nın otomatik veri kimlik doğrulamasıyla Blockchain tabanlı bir depolama sistemine ilişkin patentini duyurdu ve 30 Mart’ta, PKO Bank Polski’nin bir Blockchain firmasıyla ortaklığı sağlamak için Banka belgeleri için DLT tabanlı depolama ve doğrulama sistemi.