Barclays Kripto Para Endüstrisini Keşfediyor

Büyük bankalar genellikle, kamuoyunda Bitcoin’e karşı çok şüpheci olsalar da, su altından kendilerine bir yer edinme planları yaparlar. En son örnek, dünyanın en köklü banka ve finans şirketi olan Barclays’ın müşterilere, kripto ticaret alanına olası bir hamle hakkında sorular sorması.

Banka hala bir kripto para birimi ticaret masası başlatmak için özel bir planları olmadığını söylüyor olsa da, kaynaklar, talep ve fizibilite için bir ön değerlendirme yürüttüğünü açıkladı. Sözcü Andrew Smith, “Dijital para birimindeki gelişmeleri sürekli olarak izliyor ve müşterilerimizle bu pazardaki ihtiyaçları ve niyetleri hakkında diyalog kurmaya devam edeceğiz” dedi.

Bu ayın başında bildirdiğimiz gibi, kripto para endüstrisindeki  büyük oyuncular OTC ticareti için kendi özel ağlarını kurdular, küçük kulüpleri arasında her ay milyarlarca dolar alıp satıyorlar. Ve genellikle Wall Street’te tüccarlar tarafından çalıştırılan herhangi bir sistemi kullanmak yerine, Skype’ta büyük anlaşmaları kapatmaya bakıyorlardı.

OTC Ticareti Nedir?

Çeşitli piyasalardaki ikili anlaşmaların yapıldığı, yapılan anlaşmalara ait fiyatların ve katılımcılar tarafından verilen alış-satış teklif fiyatlarının canlı olarak takip edilebileceği dijital ticaret platformudur. Platform üzerinde katılımcıların oluşturdukları alış ve satış teklifleri broker aracılığı ile uygun şartlarda eşleştirilip tarafların anlaşması sağlanmaktadır. Bu sayede taraflar piyasa içerisinde yer alan en iyi fiyata kolaylıkla ulaşabilmektedir. Web tabanlı olması dolayısıyla kolay ulaşılabilen platformda yer alan analiz aracı, detaylı grafikler ve geçmiş dönemlerde yapılan anlaşmalara ait verilerin yer alması katılımcılar için büyük kolaylık sağlamaktadır.

Daha büyük bankaların bitcoin ticaret ekosistemine girmesinin kaçınılmaz olduğunu düşünüyor musunuz? Aşağıdaki yorum bölümünde düşüncelerinizi paylaşın.