Bitcoin Hırsızlığından Şüpheli İzlandalı Firari, Amsterdam’da Tutuklandı

Bu yılın başlarında Bitcoin hırsızlığından şüpheli İzlandalı kaçak Stefánsson, Associated Press’in dün yapılan haberine göre Amsterdam polisi tarafından tutuklandı.

Stefánsson, 17 Nisan ‘da düşük güvenlikli açık cezaevi Sogni’den kaçtı ve İsveç’e uçtu. Keflavik Uluslararası Havalimanına uçtuğunda sahte pasaport kullandığı bildirildi. Şubat ayının başından beri yaklaşık 2 milyon dolar değerinde bir kripto madenciliği donanımı hırsızlığına karışmaktan dolayı gözaltında tutuldu. İzlanda basını, olayı “İzlanda tarihinin en büyük ceza davalarından biri” olarak adlandırdı.

Pazar günü polis sözcüsü Rob van der Veen’in de onayladığı gibi, Stefánsson Pazar günü Amsterdam’ın merkezinde tutuklandı. Sözcü, savcıların şu anda Stefánsson’un iadesi konusu hakkında daha fazla ayrıntı vermeyi reddetti.

20 Nisan’da İzlanda haber bülteni Fréttablaðið, Stefánsson’un İzlanda’ya geri dönmeyi istediği ve yakında orada olacağını söyledi. Stefánsson’un, 16 Nisan’da velayet kararının süresinin sona ermesiyle birlikte uçağa biniş yaptığı gün seyahat etmesine “yasal olarak” sahip olduğunu iddia ettiği bildirildi.

Stefánsson gazetecilere verdiği demeçte, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde iki buçuk aylık gözaltı kararına itiraz edeceğini söyledi.