Connect with us

Bitcoin

Bitcoin ile Zengin Olan Kişiler ve Servetleri

Published

on

Bitcoin ile Zengin Olan Kişiler bu içeriğimizde yer alıyor. Bitcoin ile zengin olan kişiler konusuna geçmeden önce, sizlere bitcoinin ne olduğunu açıklayalım. Bitcoin, arada insanlar olmadan direk olarak kullandığımız sanal para anlamına geliyor. Herhangi bir alana bağlı kalmadan yapılır ve duruma Blockchain denir. Bu sistemde kullanılan sanal paraya Bitcoin adı veriliyor. (BTC) Şifreli bir tarzı olduğundan dolayı kriptopara şeklinde de tanımlanabiliyor. Kullanan kişilerin ellerinde hiçbir zaman nakit para olarak bulunmaz, daima sanaldır.

Bitcoin’i Kim Buldu?

Sanal para olan Bitcoin, 2008’de Satoshi Nakamoto tarafından yayınlanarak ortaya çıkmıştır. Belli bir yere bağlı kalmadan kullanılan sanal para birimidir. Kullanmak isteyen her insan belli bir şarta tabi kalmadan istediği gibi kullanabilir. Ayrıca şifresi özelliği ile cihazınızda da yer alabiliyor.

Blokzinciri Ne Anlama Geliyor?

Blokzinciri, sanal para olan Bitcoin’in devamlı olarak akması için saklanan özenli ve gizli alan demektir. Diğer cihazlarla bağlantı kurarak sürekliliği artırır ve bu sayede gündemde kalır. Bilgilerin kayıtları bu sistemde asla yok edilemez. Birçok özelliğinden dolayıda çevresini büyütmeye devam ediyor.

Bitcoin’in Fiyatı Neye Göre ve Kim Tarafından Belirleniyor?

Bitcoin’in fiyatı yalnızca kullanan insanların aldığı kararlara göre hal alıyor. Alıcı ve satıcı aralarında anlaşıp o zamana göre bir fiyat belirliyor. Lakin bu değerler değişiklik de gösterebiliyor. Ayrıca eğer birbirlerine karşı bir yakınlık söz durumu olursa kendine bu konuda bir alan ayarlıyor.

Bu Yolla Bir Yatırım Yapmalı Mıyım?

Bitcoin değerleri sistemde hiç sabit kalmaz, çok hızlı değişim gösterir. Bu durumdan dolayı da eğer bir gün kazanıyorsanız diğer gün kaybedebilirsiniz. Herhangi bir sorunla karşılaştığınız takdirde çıkar yolu hemen bulamayabilirsiniz.

Peki Sanal Para Güvenli Mi?

Şifreli özelliği ve kazanma karına bakılarak bir bakıma güvenli bir yol diyebiliriz. Lakin geçmişte bazı aksaklıklar yaşanmıştır ve bundan dolayı sistemde hala çalışmalar yapılmaktadır. Bunu göz önünde bulundurarak kullanıp kullanmayacağınıza siz karar verebilirsiniz.

Eğer alıcı ve satıcının haricinde araya üçüncü bir kişi giriyorsa bu konuda çok dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Geçmişte bu üçüncü kişiler tarafından alıcı ya da satıcının paraları çalınmıştır.

Kripto Paralar

Kripto para, ilk kez 1980 senesinin başlarında David Chaum isimli şahıs tarafından bulunmuştur. O zamanlar kripto para “kör edici” olarak biliniyordu. Temelleri ilk atıldığında amaç, güvenli bir şekilde sanal para akışını ileri ki yıllara yani günümüze aktarmak ve yaygınlaştırmaktı.

Günümüzde Bitcoin Tarafından Zengin Olan Kişiler

Sanal parayı ilk kullananlar birçok yolu aştıkları için epeyce para kazanmışlardır. Lakin hiçbir kazananın maddiyatı kurucusunun maddiyatı kadar değildir.

Aslında birçok sanal para zengini bulunuyor ama en önemli ve aralarında en zengin dört kişiyi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

  • BRİAN ARMSTRONG

Henüz 37 yaşında olan bu adam milyarderler arasında en genç ve dinamik biri olarak biliniyor. Brian Armstrong, ilk defa 2012 senesinde kripto para olan sanal parayı kullanmaya başladı. Ve kendi adına bir Coinbase adlı bir sanal para şirketi kurdu. Çok kazanan bir şirket konumuna geldi. 2020 yılının sanal para zenginlerinin isimlerinin geçtiği listede adı geçti ve 1 Milyon dolara yakın parasının olduğu belirtildi.

  • CHANGPENG ZHAO

Changpeng Zhao, günümüzde en çok adı geçen bir sanal para spotu olan Binance isimli ticarethaneyi kurdu. 2017 yılından itibaren ciddi anlamda kripto paralar kazanarak adını tarihe kazıdı. Tahmini serveti1.2 milyar dolar olarak biliniyor.

  • CHRİS LARSEN

Chris Larsen, birden fazla kripto para şirketi kurdu. Bu şirketlerden ettiği kazançlar sayesinde adını sanal para zenginleri arasına katmayı başardı. Günümüzde serveti 2.6 milyon dolar olarak biliniyor.

  • MİCREE ZHAN

Adı her ne kadar sanal para zenginleri arasında pek geçmese de aslında yüklü miktarda bir servete sahiptir. Günümüzde kazancı yaklaşık olarak 3.2 milyar dolar olarak biliniyor.

Kurucusu Satoshi Nakamoto’nun Serveti Ne Kadar?

Yapılan araştırmalara göre serveti yaklaşık 10.34 milyar dolar olarak biliniyor. Bu değer sanal para zenginlerinin adının geçtiği listedeki herkesin servetinden kat kat fazladır.

Yazmış olduğumuz bu yazımızda, sanal para olan kripto paranın ne olduğuna, ne zaman ve kim tarafından ortaya çıktığına, nasıl kullanıldığına, karına ve zararına, uygun bir yatırım yolu olup olmadığına ve sanal para zenginlerinin kim olduklarına değindik. Aklına takılan her türlü sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Bitcoin ETF Onayı Nedir, Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin

Bitcoin Kullanıcıları Markadan Vazgeçmiyor!

Published

on

Kripto para ve finans dünyasında Bitcoin karşıtı çıkışları ile gündeme gelen Peter Schiff, BTC topluluğu tarafından yapılan anket sonrası tekrar gündeme gelmiş bulunuyor. Özellikle Kripto para piyasasında Bitcoin’i itibarsızlaştırmak için kampanyalardan söylemlere kadar aksi çıkışları ile bilinen Peter Schiff’in tekrar gündeme gelmesinin nedeni ise yeni bir karalama girişimi üzerine olan açıklamaları olarak ifade edildi.

Buna göre sosyal medyada Twitter hesabı üzerinden açtığı bir anket ile BTC/ABD doları yatırımcılarına, Bitcoin’in 10 bin doların altında kalması durumunda kullanıcıların ne kadar süre bekleyeceklerine ilişkin bir anket sorusu sordu. İlgili soruya ise BTC topluluğu çok sert bir cevap verdi.

“Ölene Kadar BTC Kullanacağız”

Peter Schiff’in trol girişimi üzerine yaptığı ankette Bitcoin kullanıcılarının cevabı ise çarpıcı olarak değerlendirildi. Piyasalarda Bitcoin’i sık sık karalayan Schiff’in sıkı bir altın takipçisi olduğu biliniyor. 14 Temmuz 2020 itibari ile açtığı anket geçtiğimiz gün sona erdi. BTC’yi doların altına düşmesi durumunda ne kadar tutacaklarını soran Schiff’in anketine 21 bin kişi oy kullandı. Ayrıca bu anket Bitcoin HODL edenler için şeklinde de bir notu ankete düşmüştü. Fakat HOD’lerin ise ilgili durumda bile ellerinde Bitcoin’i uzun süre tutacağı sonucu çıkıyor.

Ankette “This quiz is for Bitcoin HODLers. How much longer does the price of #Bitcoin have to stay below $10,000 before you will throw in the towel and sell?” olarak ne kadar süre BTC’yi ellerinde tutacaklarını soran Peter Schiff, kullanıcılara 1 yıl, 3 yıl, 10 ve üzeri yıllar ile mezara kadar seçeneklerini sunmuştu. Son seçenek olan mezara kadar yüzde 58 oranında en çok seçilen şık oldu.

Altın BTC’ye Göre Sönük Kalıyor

Özellikle Schiff’in provakatif söeylemlerde bulunmasının bu anket sonuçlarını çarpıtacağı da göz önünde bulunduruluyor. Schiff’in BTC’yi srekli kötülemesi kullanıcıların mezara kadar seçeneğini Scghiff’i trollemek amacıyla seçilmiş olması da muhtemel. Fakat piyasadaki eğilim göz önüne alındığında altının, kripto paraların ve dijitalizasyonun artmasına bağlı olarak giderek sönükleştiği ve kullanım alanının da azalmasına yol açtığı da uzmanlar tarafından ifade edilen etkiler arasında yer alıyor.

Nokta Atışı Tahminleriyle Ünlenen Analistten Bitcoin, Ripple ve 3 Altcoin’e Yönelik Bomba Tahminler! de ilginizi çekebilir.

Continue Reading

Altcoin

Milyarlarca Doları Yöneten İsim İlk Kripto Alımını Bu Altcoin’le Yaptı ve “Zirveleri Görecek” Dedi!

Published

on

Bitcoin

Goldman Sachs’ta üst mevkilerde eskiden görev almış olan bir kişi sanal paraya adım atmayı seçti. İlk tercih ettiği sanal para ise Ripple şirketine ait olan XRP olarak belirtildi. Bütün ana sanal para birimlerinin hepsi zirve noktaya ulaşmış durumdadır. Bitcoin de bu paralara öncülük etmiş ve zirvede yerini almıştır. Ancak XRP diğer paralar gibi yükseliş göstermemiş ve alıcılarını zarara uğratmıştır.

Sanal paralar arasında dördüncü sırada yer alanı ise, Ocak ayından itibaren %7 oranında bir azalma göstermiştir. Fonların yönetimi ile çalışmalarda bulunan bir kişi ise bu düşüşün bir şaşırtmaca olduğunu öne sürdü. XRP her an yükselmeye ve birden zirvede yerini almaya başlayacak. Bu yükseliş ile birlikte yatırımcılarının cebini güldürecek.

Ünlü Analiste Göre XRP Her An Yükselişe Geçebilir!

Oldukça fazla süren bir ticaret süresinin ardından bir boğa yarışı ile birlikte sanal para artacak gibi duruyor. Sanal para konusunda şuan zirvede yer alan Bitcoin artık yükselişinin üst noktalarında. 9500 dolara kadar çoğalan bu sanal para artık 9190 dolar miktarları arasında işlemlere alınıyor. Piyasa yerini almayı tercih eden XRP ise 0,20 doların hemen üstünde yer aldı. Artık son bir kırılma gerçekleşecek ve XRP’de boğalar artık açığa çıkacak.

Analistin görüşüne göre XRP ve BTX paritesi uzun bir aradan sonra yeniden hareketlenme yaşadı. 50 günlük sakinliğini durduran bu hareketlenme ile XRP artacağını gösteriyor. XRP’nin artık bir yarış içerisine gireceği dillendirilse bile hedefinden oldukça uzak bir konumda yer alıyor. 2018 yılının başında 3,40 dolar hedef belirlenmişti ancak şuan bu rakama yakın dahi değil. Fakat sanal parada her an her şeyin olma ihtimali mevcuttur. Will Meade yaptığı yatırım ile bu yükselişin olacağına inancını koruyor.

Tether’den Milyonlarca Dolar Tutan Ethereum Adreslerine Bloke!

Riskten Korunma Yöneticiliğinde Görev Alan Kişi Tercihini Ripple’dan Yana Kullandı. Her An Artacak!

Eski yöneticilerden olan Will Meade, kendisini takip eden kişiler ile yaptığı sanal para yatırımını paylaştı. Bu paylaşım esnasında ilk kez sanal para aldığını ifade ederek tercihini XRP’den kullandığını söyledi. Aynı zamanda eski yöneticilerden olan Will Meade, sanal para hakkında uzman bir görüşü olmadığını da ifade etti. Fakat Meade’in görüşüne göre zirvedeki sanal paralar oldukça büyük bir artışta olacak. Bu artış altlarda bulunan XRP’yi de etkisiz bırakmayacak. Ona göre yükselişe geçen bir para, diğerlerinin de artmasına neden olacak. Bütün yatırımcı kişiler XRP’de olacak artışa güvenini koruyor.

Continue Reading

Bitcoin

BİTCOİN ÜZERİNDE KRİTİK HAFTA, DEĞERİ MİLYARLARCA DOLARI BULAN BAHİSLER SONA ERECEK VE BU DURUMDAN FİYATLAR NASIL ETKİLENECEK?

Published

on

Bitcoin üzerinde kritik hafta: Veri sağlayıcı olan Skew, bu hafta içerisinde Cuma günü yaklaşık olarak değeri 1 milyar doları buldu. Kavramsal olarak da değeri 115.000 BTC’ lik opsiyon sözleşmelerinin sona ereceği iddiasını ortaya koyuyor. O zaman bu gelişme sonrasında fiyat nasıl olacak, bu gelişme ne tarzda bir etki yaratacak?

SKEW; YAKLAŞIK 1 MİLYAR DOLARLIK DEĞERE SAHİP OLAN BİTCOİN OPSİYON SÖZLEŞMESİ BU HAFTA İÇİ, CUMA GÜNÜ BİTECEK!

Analitik veri sağlayıcı olarak bildiğimiz, Skew; Bitcoin yatırımcılarına ve de ayrıca trader’lara bu hafta içerisinde opsiyon söyleşmesi yapılacak. Yani 26 Haziran Cuma günü çokça sayıda Bitcoin Opsiyon sözleşmelerinin kapanacağını hatırlatıyor. Bitcoin’in üzerinden yapılması düşünülen vadeli işlemlerde, tarihi bu hafta içerisini gösteren Cuma günü sona erecek olan Opsiyonların yaklaşık olarak toplam tutarı 114.000’dir.

Burada bahsi geçen Bitcoin Opsiyon sözleşmelerinin kavramsal olarak değerleri yaklaşık olarak 1 milyar dolara eşittir. Piyasanın tanındık uzmanlarına göre, BTC’deki Opsiyonların açık bulunan pozisyonlarında ki kayda değer yükseliş meydana geldi. BTC’de bulunan kurumsal olan yatırımcıların kayda değer bir şekilde arttıracak.  Geçtiğimiz son zamanlar içerisinde, BTC opsiyonları ile alâkalı ve ilgili olan büyük borsalardan bir tanesi olan Deribit, Bitcoin opsiyonları üzerinde bir OI’nin yaklaşık değeri olarak 100.000 BTC’ye yükseldiğini de görüp, fark ettiler.

26 haziran Cuma gününü işaret eden Skew verileri, bu bahsi geçen kripto türevlerinin oldukça başarılı bir şekilde alınıp satıldığını ayrıca da bu alım satım işlemlerinde ki borsanın kümülatif verilerini içeriyor. Fakat maalesef ki Kraken’deki Bitcoin vadeli işlemleriyle ilgili olan veriler pekte iyi görünmemektedir.

Yayınlanmış olan son veriler, bahsi geçen bu platformda ki günlük bazda ki işlem hacminin 3 ayın en düşük seyreden seviyelerine kaydığı ortaya çıkmış oldu. Bu verilerin ışığında 14 Haziran tarihinde ki 13.041.947 tutarında ki dolara kıyasla şuan 12.926.117 dolara tekabül edip, oluşturuyor. BTC, sanal ortam para uzman ve analistleri, Bitcoin opsiyon sözleşmelerinin sona ereceği olan 26 haziran Cuma gününün öncesi ve de sonrasında lider kripto paranın fiyatında kayda değer bir dalgalanma bekliyorlar.

BİTCOİN BİR ANDA HIZLI BİR ŞEKİLDE 10.000 DOLAR SEVİYESİNDE Kİ ENGELİ KIRABİLİR başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Continue Reading