Connect with us

Rehber

Bitcoin Nedir?

Published

on

Bitcoin Nedir?

Bitcoin 2009 yılında gerçek kimliği bilinmeyen fakat Satoshi Nakamoto olarak kendini dünyaya lanse eden kişi veya kişilerce geliştirildi. Dijital çağın en popüler para birimi olan Bitcoin ile işlem yapmak oldukça basittir. Bir aracı kuruma ihtiyaç duymaz, hiçbir banka tarafından üretilmez.

Günümüzde geleneksel paralarla alışveriş yaptığınız gibi Bitcoin ile bir çok sektörde alışveriş yapma imkanına sahipsiniz. Günden güne artan popülaritesi sayesinde Bitcoin ile ödeme kabul eden firmaların sayısı her geçen gün artıyor.

Oldukça fazla dalgalanan fiyatı sayesinde geleneksel yatırımcılar onu bir türlü kabullenemiyor olsa da yolun başında sayılabilcek kadar genç olmasına rağmen Bitcoin zenginlerinin sayısı hiçte azımsanacak gibi değil.

Neden Bitcoin?

Günümüzde Bitcoin ile kısmen de olsa anonim olarak ürün veya hizmet almak mümkün. Bunun dışında uluslararası alışverişlerde kolay ve ucuz bir şekilde kullanılabilir çünkü hiç bir devlete veya denetlemeye tabi değildir.

 

Var olan bitcoinleriniz için kredi kartlarınıza ödediğiniz gibi  yıllık aidat ödemek zorunda değilsiniz yada Bitcoin’e sahipsiniz diye kimse sizden gelir vergisi talep etmez.

Bu özellikleri sayesinde bir çok insan Bitcoin’i uzun vadeli yatırım aracı olarak görüyor ve gelecekte daha fazla değer kazanmasını ümit ediyor.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Kripto para borsası olarak adlandırılan bir çok işletme sizin Bitcoin alıp satmanıza olanak tanır. Uluslararası kripto para borsaları arasında Coinbase, Binance, Bittrex en popüler olanlardır.

Yurtiçinde ise Koinim, BtcTürk, Paribu borsaları Türk yatırımcıların en çok tercih ettiği borsalardan bazılarıdır.

Fakat burada dikkat etmemiz gereken önemli bir nokta ise borsa cüzdanlarınızda Bitcoin ve diğer kripto paralarınızı saklamanın yüksek risk değeri taşıdığıdır. Borsalarda sakladığınız yatırımlarınız sizin değil borsan kontrolündedir. Herhangi bir saldırı durumunda yatırımlarınızı kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Geçmişte ve günümüzde bunun çokça acı örneği mevcuttur.

Bitcoin Transferi

Bir cüzdandan diğer cüzdana Bitcoin göndermek tıpkı eft yapmak kadar kolaydır. İster bilgisayar ister telefonunuz yardımıyla sadece alıcının Bitcoin cüzdan adresini girerek dilediğiniz kişiye dijital para gönderebilirsiniz.

Bitcoinler Nasıl Güvende Tutulur?

Bitcoinler dijital cüzdan adını verdiğimiz bulut hesaplarda saklanır. Diğer bir yol olarak yatırımcılar güvenli gördükleri bilgisayarlarına yine güvenli buldukları bir Bitcoin cüzdan sağlayıcı program indirerek dijital varlıklarını muhafaza edebilirler. Bitcoin’in kendi resmi sayfasında bulunan cüzdan sağlayıcılarından birini seçerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca Bitcoinlerinizi saklamanın diğer bir yolu da dijital cüzdan kullanmaktır.

Bu cüzdanlar yatırımcıya en çok güven veren cüzdan türüdür.Tüm bunların dışında Bitcoinleriniz bankadaki paranız gibi bir sigorta şirketi tarafından sigortalanmadığını da unutmamak lazım. Bir siber saldırı sonucu bulut hesabındaki cüzdanınızdaki yatırımlarınıza elveda diyebilirsiniz. Aynı şekilde bilgisayarınıza bulaşan bir virüs büyük kayıplara sebebiyet verebilir. Bu yüzden cüzdan tercihi yaparken oldukça dikkat etmeniz önemlidir.

Anonimlik

Her bir işlem ağda günü gününe kaydedilmesine rağmen alıcı ve satıcıların asla belli olmaz. İşlem yaparken sadece Bitcoin adresiniz takip edilebilecektir. Kripto para birimleri ve Bitcoin bu yüzden sürekli hükümetler ve finans kuruluşları tarafından ağır eleştirilere maruz kalmaktadır.

Bitcoin’in Geleceği

Hiç kimse Bitcoin’in ileride nasıl bir şekilde karşımıza çıkacağını bilmiyor. Düzensiz dalgalanan anlık fiyatı yüzünden tehlikeli bulunsa da bazı hükümetlerin Bitcoin ve diğer kripto paralar üzerinde düzenlemeler yapmak için çalışmalara başladığını biliyoruz.

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Bitcoin 1990 Yılında NINTENDO Tarafından Tahmin Edildi - Coinografi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rehber

Pump ve Dump Kavramları Nedir?

Published

on

Coinografi.com – Pump şişirmek anlamına, Dump ise boşaltmak anlamına gelmektedir. Kripto para borsasında ki kullanımı ise biraz farklıdır. Pump ve Dump kavramları kripto para piyasasında sıklıkla geçen ve borsaları manipüle etmek için bir araya gelen kişilerden oluşan gruplardır. Bu gruplar küçük yatırımcıyı veya tecrübesiz yatırımcıyı kandırmak için bir veya grubun büyüklüğüne göre birkaç altcoini seçerek yüklü miktarlarda alımlar yaparlar.

Bu alımlardan sonra fiyatlar yukarıya doğru gittiği için küçük yatırımcı veya tecrübesiz yatırımcılar bu yükselişlerin gerçek olduğunu düşünerek bu coinlere yatırım yapmaktadır fakat bu yükseliş gerçek değildir. Bu kişiler 100 TL’den toplu olarak aldıkları coinleri 150 TL gibi bir rakamdan hızlı satış emirleri verdikleri için kazancı elde edip çıkarlar.

Bu gruplar genellikle ücretlidir ve genellikle kazancı grup kurucuları kazanmaktadır çünkü bu kişiler yukarıdan satış emirlerini herkesten önce verirler.

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın, Twitter ve Instagram hesaplarımızı takip edin!

Continue Reading

Rehber

BEAM (BEAM) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Published

on

Coinografi.com – BEAM, Mimblewimble Blockchain’i üzerinde çalışan açık kaynaklı bir kripto para birimidir. Gelişmiş gizlilik, ölçeklenebilirlik ve azaltılmış blok zinciri boyutuna odaklanan Mimblewimble protokolü kapsamında başlatılan ilk kripto paradır.

BEAM, Grin’le birlikte Mimblewimble protokolü üzerinde çalışır. Beam, C ++ ile kodlanmış ve Equihash 150/5 sistemini kullanır. Şu anda, Beam ASICS madenciliğe karşı dayanıklıdır. Ancak, gelecekte, geliştiriciler küçük ölçekli madenciler için ASICS madenciliğine izin verecek şekilde ayarlanmıştır.

Mimble Wimble Nedir? Mimble Wimble Teknolojisi Ne İşe Yarıyor?

Beam ve Grin bazı benzerliklere sahiptir ancak kullanıcı bakış açısına göre farklılık gösterir. Grin, IP, dosya ve adrese dayalı ödemelere izin verirken diğer taraftan Beam, cüzdanların birbirleriyle iletişim kurmasına yardımcı olan geçici kimlikleri dağıtır. Dahası, Beam kalıcı kimlik oluşturma yeteneğine sahiptir, çünkü düzenli kimlikler bir cüzdanla olan her bağlantıdan sonra değişir. Bu model işlemlerin gizliliğini arttırır.

Beam (BEAM) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Beam Madenciliği’ne başlamadan önce, güncellenmiş bir GPU’ya ihtiyacınız olacak. Ek olarak, madencilik yazılımının virüs olarak işaretlenmeye eğilimli olduğunu unutmayın. Bu nedenle, oyun bilgisayarınıza güncellenmiş bir virüsten koruma yazılımı yüklemek ve madencilik yazılımını virüsten koruma taramasını kapatmak bu nedenle önemli.

Beam (BEAM) Cüzdan Kurulumu

Mimblewimble protokolündeki kripto paralar, tasarım açısından normal kripto para birimlerinden farklıdır. Bu protokolle, kripto para birimleri gönderirken ve alırken tüm cüzdanlar birbirleriyle iletişim kurduğundan adresimiz yok. Bu nedenle madencilik sürecine girmeden önce bir cüzdan kurma sürecini anlamak çok önemlidir.

BEAM ağı için, cüzdan bağlantısını etkinleştiren kimlik numaralarımız var. Bu adresler kalıcı olmadığından, gizliliği arttırmak için bir kimlik oluşturmamız ve hiçbir zaman sona ermemesi için ayarlamamız gerekiyor.

Beam coin, yerleşik madencilerle birlikte verilen Windows, Mac ve Linux cüzdanlarla uyumlu. Ek olarak, kendi madencilik yazılımları, CLI ve GUI versiyonları var. Bu derste, CPU madencisi olan Windows GUI’ye odaklanacağız. Yazılım indirildikten sonra, yeni bir cüzdan oluşturmak için yükleyin. Özel anahtar görevi gören kurtarma kelimelerine erişebileceksiniz. Tercih ettiğiniz seçeneği seçmeniz istenecek ve kendi node’unuzu kullanmanız önerilir.

BEAM cüzdanı işlemleri doğrulamaz. Sonuç olarak, tüm Blockchain bilgisayarda tutulmaz. Kısacası, cüzdan küçüktür ve kullanılması için bir node bağlantısına sahip olmalıdır. Beam node’ları, tüm blockchain’i indirir, doğrular ve günceller. Masaüstü cüzdanında, onu tam node olarak etkinleştirme seçeneğiniz vardır.

Ayrıca, bir Beam cüzdan veritabanı, işlem geçmişine benzer şekilde kendi meta verilerini tutar. Bu verileri almak için bir cüzdan şifresi gerekir. Şifreler yalnızca işlem geçmişini ve Beam Wallet ile ilgili diğer detayları görüntülemek istediğinizde gereklidir.

Parola kaybolduğunda, artık meta verilere sonsuza dek erişemeyeceğinizi unutmayın. Bununla birlikte, Beam cüzdanındaki herhangi bir fon, basit bir şekilde yeni bir cüzdan ayarlayarak ve orijinal cüzdanda kullanılan kurtarma kelimelerini tekrar girerek geri kazanılabilir.

Güvenli tarafta olmak için, her zaman şifrelerin birkaç kopyasını kaydedin ve işlem geçmişinizi yedekleyin.

Masaüstü cüzdanını kurduktan sonra, gösterge senkronizasyonu sona erdiğinde gösterge tablosuna hemen erişilebilir. Gösterge tablosunun altında ödeme işlem listemiz var. Aynı zamanda sağdaki sarmal dengesini de gösterir. Sol taraf, devam eden ödemeleri gösterir.

BEAM cüzdanı ayar sayfası ayrıca cüzdanla ilgili bilgileri görüntülemenizi sağlar. Bilgiler değiştirilebilir. Aynı ayar sayfasında, CPU’da madencilik konularını başlatabilirsiniz. Bir adres oluşturulur ve varsayılan olarak 24 saat içinde sona erer. Madencilik için süresi dolmayacak başka bir adres bulmanız gerekiyor.

Kalıcı bir adres oluşturmak, cüzdanın ana sekmesinden al sekmesine tıklamanızı gerektirir. Adresi oluşturduktan sonra, son kullanma tarihini asla sona ermeyecek şekilde ayarlayın ve sonra kapatın. Bir sonraki adım adresin ana cüzdan sekmesinden onaylanmasını gerektirir.

İşlemlerin gönderilmesinde bu prosedürün tekrarlanamayacağına dikkat etmek önemlidir, çünkü normal işleme benzer. Ancak, Beam Wallet, kripto para birimleri gönderme konusunda bir öğretici ile birlikte gelir.

BEAM için farklı maden havuzları mevcuttur, ancak tercih edilenler https://beam.leafpool.com/ dir. Bu havuz %0,5 gibi düşük ücretler çekiyor. Diğer Beam maden havuzları f2pool.com, beepool.org ve sparkpool.com’dur.

Beam (BEAM) Nedir? Beam (BEAM) Nereden Satın Alınır?

Beam CPU madenciliği için, resmi Beam cüzdanı kusursuz çalışmalıdır. Ancak, GPU madenciliği gibi karlı değil. BEAM Cüzdanı masaüstüne kurulduğunda, ayarlar bölümüne gidin ve “Run Local Node”u seçin ve minning node sayısını 0’dan büyük herhangi bir rakama ayarlayın. CPU’nuzda daha fazla zorlama seçtiğinizi unutmayın.

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Instagram hesaplarımızı takip edin!

Continue Reading

Altcoin

Coin ve Token Arasında ki Farklar Nelerdir?

Published

on

Coinografi.com – Kripto para ile ilgili haberlerimizi okurken mutlaka coin veya token kelimelerini sıklıkla duymuşsunuzdur. Bu iki terim benzer terimler gözükse de aralarında büyük farklar vardır.

Kripto para terimi, Bitcoin ile başlasa da şuanda birçok alternatif coin yani altcoin bulunmaktadır. Ethereum, Litecoin, XRP, Dogecoin ve diğer coinler altcoin terimine örnektir. Bu coinlerin her biri aynı Bitcoin teknolojisi gibi blok zincirine sahiptir ve bağımsız olarak çalışmaktadır. Bu altcoinlerin neredeyse hepsi Bitcoin’in fork yani çatallaşması sonucu oluşsa da günümüzde bazılarının yazılımı ve kod yapısı Bitcoin’den çok farklıdır.

Örneğin; Ethereum, Ripple ve Monero gibi coinler fork ile oluşmamış, tamamen farklı bir yazılıma sahip coinlerdir.

Token terimi ise program veya varlık türünü temsil etmektedir. Kavramı açarsak, projenin gelişimini finanse etmek için piyasaya sürülen varlıklardır. Bugün bir coin üretip onun reklamını yapmak, yazılımını desteklemek oldukça maliyetlidir. Coin sahibi şirketler token adı verilen varlıkları piyasaya sürerek yatırımcı toplamaktadır.

Aralarında ki en büyük fark ise coinler bağımsız olsa da tokenlar bağımlı varlıklardır.

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Instagram hesaplarımızı takip edin!

Continue Reading