Bitcoin’in Dolandırıcılık Faaliyetlerinde Kullanılması

Bitcoin’in takip edilmesinin zor olması yine kötü alanlarda kullanılmasına yol açtı. Yeni nesil dolandırıcılık faaliyetlerinde artık Bitcoin ilk tercih edilen para birimi oldu. Dolandırıcılar, eşlere mail veya mektup yazıp, eşinizin elimizde görüntüleri var ve bunları çeşitli porno sitelerinde yayınlayabiliriz şeklinde şantaj yapmaya başladılar.

ABD Federal Soruşturma Bürosu FBI, kısa süre önce birçok dolandırıcının ifşa ve şantaj yolu ile birçok vatandaştan Bitcoin ve çeşitli kripto para talep ettiğini gösteren bir rapor yayınladı. Aslında dolandırıcıların elinde bilgi olmamasına rağmen, karşı taraf hakkında bir kaç bilgiye ulaşarak ellerinde ki bilgiyi çok önemli bir bilgi gibi lanse ederek dolandırmaya çalışmaktalar.

Karşı tarafı inandırmak adına, isim – kullanıcı adı, şifre, kişisel bazı veriler, sosyal medya hesaplarından edinilen bilgiler kullanılmaktadır.

Diğer yandan bazı yetişkin siteleri kullanıcılarını ödüllendirmek adına Bitcoin ve türevlerini kullanmak için çeşitli çalışmalar gerçekleştirmekte. Bitcoin’in anonimliğinden yararlanmak isteyen firmalar ve kişiler görünen o ki uzun yıllar daha bu dijital paraları kullanacaklar.

2018 yılının şubat ayında yayın hayatına başlayan Coinografi, okuyucularına güncel haberler ve kripto paralara yönelik eğitici içerikler sunuyor. Çok kısa bir sürede Türkiye’nin en popüler siteleri arasında yerini alan Coinografi.com’a destek olmak ve güncel haberlere anında ulaşmak için Twitter hesabımızı takip edebilirsiniz. Her şey sizlere daha iyi hizmet verebilmek için. Görüş ve önerilerinizi yorum olarak bize iletebilirsiniz.