Connect with us

Rehber

Blockchain Teknolojisi Nedir, Nasıl Çalışır?

Published

on

Blockchain denilince insanların aklına genelde kripto para birimleri gelir. Fakat bu sadece buz dağının görünen kısmıdır. Blockchain teknolojisi sağlık hizmetlerinden tutun siyasi faliyetlere kadar bir çok farklı alanda kullanılabilir.

Öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor Blockchain demek Bitcoin demek değildir. Kripto paraların hemen hemen hepsi Blockchain teknolojisi sayesinde bugün varlıklarına devam ediyorlar.

Blockchain tüm verileri bir merkezde toplamak yerine daha geniş bir topluluk tarafından sürekli güncel tutulmayı tercih eden bir çeşit veritabanıdır. Bir hükümete veya kuruma güvenmek yerine verilerini sisteme dahil olan kullanıcıların bilgisayarında sürekli güncel olacak şekilde saklar.

Her “blok” bir dizi işlem kaydını temsil eder ve zincir bileşenlerinin tümü bir araya getirilir. Kayıtlar oluşturuldukça, farklı bilgisayar ağları tarafından onaylanır ve zincirdeki önceki girişle eşleştirilir, böylece bir blok veya bir zincir oluşturulur.

Blockchain verilerinin tamamı, bu büyük bilgisayar ağında saklanır, yani geçmiş veriler üzerinde değişiklik yapılması neredeyse imkansızdır. Bu önemli bir özelliktir, çünkü önceden zincirdeki herşeyi doğrulanır ve bu da hiç kimsenin geri dönüp bir şeyleri değiştiremeyeceği anlamına gelir. Blockchain’i kolayca değiştirilemeyen bir devlet arşivine dönüştürür ve standart, merkezi bilgi veritabanıyla mümkün olmayan yerleşik bir koruma katmanı sağlar.

Bu merkezi olmayan otoriteye veri güvenilirliğini sağlamak ve sözleşmelerin ihtiyaçlarını karşılamak için ihtiyaç duyuyoruz, blockchain, madencilerinin bizim için otomatik, güvenli bir şekilde güvence altına almasını mümkün kılıyor.

Bu, Blockchain teknolojisi yenilikçidir ve bu yüzden, sadece kripto para birimi geliştirilmesine olanak sağlamaz.Blockchain teknolojisinin diğer sektörlerde nasıl da verimli bir şekilde kullanıldığını göreceğimiz günler çokta uzak değil. Bu makalenin yazıldığı gün itibari ile Blockchain teknolojisi bir Hükümet seçiminde kullanıldı. Gelecekte sağlık hizmeti sağlayıcıları hasta kayıtlarını saklamak için Blockchain teknolojisini oldukça kullanışlı olduğunun farkına varacaktır.

Blockchain nereden geldi?

Blockchain teknolojisi son on yılda sadece etkili bir şekilde kullanılmasına rağmen, kökleri daha da geçmişe dayanmaktadır. Kriptografide Yeni Yollar üzerine 1976 tarihli bir makalede, günümüzdeki kripto para birimlerinin altyapısını sağlayan olan Blockchain tenolojisinin temelleri atılmış olabilir ; Bu fikir daha sonra 1990’larda “Dijital Belge Nasıl Zaman Onaylanır ” başlıklı bir bildiri ile sağlamlaştırıldı. Günümüzde ise güçlü modern bilgisayarların birleşimi sonucu bu fikirlerin hayata geçirilebilmesi için akıllı bir uygulama ile bir kripto para biriminin kullanılmasıydı.

Blokları geleneksel bir özel defterle aynı şekilde doğrulamak için karmaşık hesaplamalar kullanır. Buna karşılık, Blockchain altyapısında madencilik yapmak için güçlü bilgisayarlar ve bu bilgisayarları yüksek sıcaklıklardan korumak için elverişli ortam gerekir. Bitcoin madencilerinin blokların doğrulanması sonrası Bitcoin ile ödüllendirilmesi şüphesiz Bitcoin’in ve Blockchain teknolojisinin tanıtımı için büyük önem arz etmiştir.

Halen etkili bir şekilde anonim olan “Satoshi Nakamoto” tarafından geliştirilen kripto para birimi, işlemlerin yürütülmesi için Blockchain teknolojisini kullanırken, bu sayede siber saldırılar sonucu Bitcoin’in zarar görmesini engeller. Bitcoin, ilk olarak 2009′ yılında blockchain altyapısı kullanılarak herhangi bir kişi veya kuruluş tarafından kontrol edilmeyen tamamen dijital bir para birimi olarak karşımıza çıktı.

Kripto para birimleri Blockchain’i nasıl kullanır?

Bitcoin ve altcoinlerin hepsi Blockchain teknolojisini kullanıyor olsa da, bünyelerinde farklı özellikler barındırıyorlar.Bitcoin ağında,yeni bir blok yaklaşık on dakikada bir oluşturulur. Bu blok, gerçekleşen yeni işlemleri doğrular ve kaydeder veya “onaylar”. Bunun gerçekleşmesi için Bitcoin madencilerinden dolayısıyla onların güçlü madencilik ekipmanlarından yararlanır. Teknik olarak gerçek bitcoin neredeyse anında aktarılsa bile, bitcoin işleminin etkili bir şekilde tamamlanabilmesi için birden çok onaylama gereklidir.

2017 yılında Bitcoin’de görülen değer ve talep artışı sonrası hem işlem ücreti hemde transfer sürelerinde Bitcoin’i olumsuz etkileyen bir artış yaşanmıştı.

Bazı altcoinlerde, bu süreç biraz daha farklı. Litecoin ile işlem yapmak hem daha cazip bir şekilde hem de daha kısa sürede gerçekleşir, Ethereum ile blok süresi sadece 10-20 saniyedir, bu nedenle onaylar çok daha hızlı gerçekleşir. Böyle bir değişimin bariz faydaları vardır, ancak blokların daha hızlı bir oranda üretilmesiyle, daha büyük bir hata olasılığı vardır. Blockchain üzerinde çalışan bilgisayarların yüzde 51’i bir hata kaydederse, bu, neredeyse kalıcı olur ve bu sistemin işlevsizleşmesine neden olur.

Blockchain teknolojisi çok heyecan verici bir potansiyele sahiptir, ancak geleceğin teknolojisi olduğunu söyleyebilmemiz için, ele alınması gereken bazı ciddi hususlar vardır.

İşlemleri doğrulamak için bahsettiğimiz güçlü bilgisayarları hatırlıyor musunzu? Bu bilgisayarların elektriğe ihtiyacı var. Bitcoin, günümüzde sık sık madencilerin harcadığı elektirik enerjisi ile gündeme gelmektedir. Bitcoin’in güç gereksinimleri hakkında kesin bilgiler vermek zor olsa da, sürekli küçük ülkelerin toplam elektirik tüketimi ile karşılaştırılmaktadır. Günümüzün iklim değişikliği, gelişmekte olan ülkelerdeki gücün mevcudiyeti ve gelişmiş ülkelerdeki iktidarın güvenilirliği ile ilgili endişeleri dikkate alındığında bu hoş bir durum değil.

İşlem hızı da bir sorundur. Yukarıda belirttiğimiz gibi, bloklar farklı madenciler tarafından doğrulanmalıdır ve bu zaman alabilir. Çok fazla zaman. Daha da kötüsü, bitcoin’in ortalama işlem süresi zaman zaman çok uzun sürelere tekabül ediyor. Kıyaslama yaparsak Ethereum çok daha verimlidir, ortalama süresi yaklaşık 15 saniyedir.

Blockchain günden güne daha popüler hale geldikçe bu problemlerin çözülmesi gerekecektir. Bununla birlikte, Blockchain’in ilk uygulamasından on yıldan az olduğumuza ve bunun için yeni kullanım alanları geliştirmeye giden yolda olduğumuza göre, Girişimcileri bu konuda proje geliştirmeye davet ediyoruz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rehber

Pump ve Dump Kavramları Nedir?

Published

on

Coinografi.com – Pump şişirmek anlamına, Dump ise boşaltmak anlamına gelmektedir. Kripto para borsasında ki kullanımı ise biraz farklıdır. Pump ve Dump kavramları kripto para piyasasında sıklıkla geçen ve borsaları manipüle etmek için bir araya gelen kişilerden oluşan gruplardır. Bu gruplar küçük yatırımcıyı veya tecrübesiz yatırımcıyı kandırmak için bir veya grubun büyüklüğüne göre birkaç altcoini seçerek yüklü miktarlarda alımlar yaparlar.

Bu alımlardan sonra fiyatlar yukarıya doğru gittiği için küçük yatırımcı veya tecrübesiz yatırımcılar bu yükselişlerin gerçek olduğunu düşünerek bu coinlere yatırım yapmaktadır fakat bu yükseliş gerçek değildir. Bu kişiler 100 TL’den toplu olarak aldıkları coinleri 150 TL gibi bir rakamdan hızlı satış emirleri verdikleri için kazancı elde edip çıkarlar.

Bu gruplar genellikle ücretlidir ve genellikle kazancı grup kurucuları kazanmaktadır çünkü bu kişiler yukarıdan satış emirlerini herkesten önce verirler.

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın, Twitter ve Instagram hesaplarımızı takip edin!

Continue Reading

Rehber

BEAM (BEAM) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Published

on

Coinografi.com – BEAM, Mimblewimble Blockchain’i üzerinde çalışan açık kaynaklı bir kripto para birimidir. Gelişmiş gizlilik, ölçeklenebilirlik ve azaltılmış blok zinciri boyutuna odaklanan Mimblewimble protokolü kapsamında başlatılan ilk kripto paradır.

BEAM, Grin’le birlikte Mimblewimble protokolü üzerinde çalışır. Beam, C ++ ile kodlanmış ve Equihash 150/5 sistemini kullanır. Şu anda, Beam ASICS madenciliğe karşı dayanıklıdır. Ancak, gelecekte, geliştiriciler küçük ölçekli madenciler için ASICS madenciliğine izin verecek şekilde ayarlanmıştır.

Mimble Wimble Nedir? Mimble Wimble Teknolojisi Ne İşe Yarıyor?

Beam ve Grin bazı benzerliklere sahiptir ancak kullanıcı bakış açısına göre farklılık gösterir. Grin, IP, dosya ve adrese dayalı ödemelere izin verirken diğer taraftan Beam, cüzdanların birbirleriyle iletişim kurmasına yardımcı olan geçici kimlikleri dağıtır. Dahası, Beam kalıcı kimlik oluşturma yeteneğine sahiptir, çünkü düzenli kimlikler bir cüzdanla olan her bağlantıdan sonra değişir. Bu model işlemlerin gizliliğini arttırır.

Beam (BEAM) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Beam Madenciliği’ne başlamadan önce, güncellenmiş bir GPU’ya ihtiyacınız olacak. Ek olarak, madencilik yazılımının virüs olarak işaretlenmeye eğilimli olduğunu unutmayın. Bu nedenle, oyun bilgisayarınıza güncellenmiş bir virüsten koruma yazılımı yüklemek ve madencilik yazılımını virüsten koruma taramasını kapatmak bu nedenle önemli.

Beam (BEAM) Cüzdan Kurulumu

Mimblewimble protokolündeki kripto paralar, tasarım açısından normal kripto para birimlerinden farklıdır. Bu protokolle, kripto para birimleri gönderirken ve alırken tüm cüzdanlar birbirleriyle iletişim kurduğundan adresimiz yok. Bu nedenle madencilik sürecine girmeden önce bir cüzdan kurma sürecini anlamak çok önemlidir.

BEAM ağı için, cüzdan bağlantısını etkinleştiren kimlik numaralarımız var. Bu adresler kalıcı olmadığından, gizliliği arttırmak için bir kimlik oluşturmamız ve hiçbir zaman sona ermemesi için ayarlamamız gerekiyor.

Beam coin, yerleşik madencilerle birlikte verilen Windows, Mac ve Linux cüzdanlarla uyumlu. Ek olarak, kendi madencilik yazılımları, CLI ve GUI versiyonları var. Bu derste, CPU madencisi olan Windows GUI’ye odaklanacağız. Yazılım indirildikten sonra, yeni bir cüzdan oluşturmak için yükleyin. Özel anahtar görevi gören kurtarma kelimelerine erişebileceksiniz. Tercih ettiğiniz seçeneği seçmeniz istenecek ve kendi node’unuzu kullanmanız önerilir.

BEAM cüzdanı işlemleri doğrulamaz. Sonuç olarak, tüm Blockchain bilgisayarda tutulmaz. Kısacası, cüzdan küçüktür ve kullanılması için bir node bağlantısına sahip olmalıdır. Beam node’ları, tüm blockchain’i indirir, doğrular ve günceller. Masaüstü cüzdanında, onu tam node olarak etkinleştirme seçeneğiniz vardır.

Ayrıca, bir Beam cüzdan veritabanı, işlem geçmişine benzer şekilde kendi meta verilerini tutar. Bu verileri almak için bir cüzdan şifresi gerekir. Şifreler yalnızca işlem geçmişini ve Beam Wallet ile ilgili diğer detayları görüntülemek istediğinizde gereklidir.

Parola kaybolduğunda, artık meta verilere sonsuza dek erişemeyeceğinizi unutmayın. Bununla birlikte, Beam cüzdanındaki herhangi bir fon, basit bir şekilde yeni bir cüzdan ayarlayarak ve orijinal cüzdanda kullanılan kurtarma kelimelerini tekrar girerek geri kazanılabilir.

Güvenli tarafta olmak için, her zaman şifrelerin birkaç kopyasını kaydedin ve işlem geçmişinizi yedekleyin.

Masaüstü cüzdanını kurduktan sonra, gösterge senkronizasyonu sona erdiğinde gösterge tablosuna hemen erişilebilir. Gösterge tablosunun altında ödeme işlem listemiz var. Aynı zamanda sağdaki sarmal dengesini de gösterir. Sol taraf, devam eden ödemeleri gösterir.

BEAM cüzdanı ayar sayfası ayrıca cüzdanla ilgili bilgileri görüntülemenizi sağlar. Bilgiler değiştirilebilir. Aynı ayar sayfasında, CPU’da madencilik konularını başlatabilirsiniz. Bir adres oluşturulur ve varsayılan olarak 24 saat içinde sona erer. Madencilik için süresi dolmayacak başka bir adres bulmanız gerekiyor.

Kalıcı bir adres oluşturmak, cüzdanın ana sekmesinden al sekmesine tıklamanızı gerektirir. Adresi oluşturduktan sonra, son kullanma tarihini asla sona ermeyecek şekilde ayarlayın ve sonra kapatın. Bir sonraki adım adresin ana cüzdan sekmesinden onaylanmasını gerektirir.

İşlemlerin gönderilmesinde bu prosedürün tekrarlanamayacağına dikkat etmek önemlidir, çünkü normal işleme benzer. Ancak, Beam Wallet, kripto para birimleri gönderme konusunda bir öğretici ile birlikte gelir.

BEAM için farklı maden havuzları mevcuttur, ancak tercih edilenler https://beam.leafpool.com/ dir. Bu havuz %0,5 gibi düşük ücretler çekiyor. Diğer Beam maden havuzları f2pool.com, beepool.org ve sparkpool.com’dur.

Beam (BEAM) Nedir? Beam (BEAM) Nereden Satın Alınır?

Beam CPU madenciliği için, resmi Beam cüzdanı kusursuz çalışmalıdır. Ancak, GPU madenciliği gibi karlı değil. BEAM Cüzdanı masaüstüne kurulduğunda, ayarlar bölümüne gidin ve “Run Local Node”u seçin ve minning node sayısını 0’dan büyük herhangi bir rakama ayarlayın. CPU’nuzda daha fazla zorlama seçtiğinizi unutmayın.

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Instagram hesaplarımızı takip edin!

Continue Reading

Altcoin

Coin ve Token Arasında ki Farklar Nelerdir?

Published

on

Coinografi.com – Kripto para ile ilgili haberlerimizi okurken mutlaka coin veya token kelimelerini sıklıkla duymuşsunuzdur. Bu iki terim benzer terimler gözükse de aralarında büyük farklar vardır.

Kripto para terimi, Bitcoin ile başlasa da şuanda birçok alternatif coin yani altcoin bulunmaktadır. Ethereum, Litecoin, XRP, Dogecoin ve diğer coinler altcoin terimine örnektir. Bu coinlerin her biri aynı Bitcoin teknolojisi gibi blok zincirine sahiptir ve bağımsız olarak çalışmaktadır. Bu altcoinlerin neredeyse hepsi Bitcoin’in fork yani çatallaşması sonucu oluşsa da günümüzde bazılarının yazılımı ve kod yapısı Bitcoin’den çok farklıdır.

Örneğin; Ethereum, Ripple ve Monero gibi coinler fork ile oluşmamış, tamamen farklı bir yazılıma sahip coinlerdir.

Token terimi ise program veya varlık türünü temsil etmektedir. Kavramı açarsak, projenin gelişimini finanse etmek için piyasaya sürülen varlıklardır. Bugün bir coin üretip onun reklamını yapmak, yazılımını desteklemek oldukça maliyetlidir. Coin sahibi şirketler token adı verilen varlıkları piyasaya sürerek yatırımcı toplamaktadır.

Aralarında ki en büyük fark ise coinler bağımsız olsa da tokenlar bağımlı varlıklardır.

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Instagram hesaplarımızı takip edin!

Continue Reading