Boeing Blockchain Teknolojisini Kullanarak Pilotsuz Uçaklar Geliştirecek

17 Temmuz’da yapılan açıklamaya göre Boeing, Blockchain teknolojisini kullanarak pilotsuz uçak gibi sektörde devrim yaratacak ürünler geliştirmek amacıyla bir yapay zeka şirketiyle ortaklık kurdu.

Boeing’in geçen ay 32 milyon dolarlık bir fonda yatırım yaptığı Texas merkezli SparkCognition isimli yapay zeka şirketiyle birlikte çalışacak.

Basın bültenine göre, bu ortaklığın bir yan ürünü olarak, “paket teslimatı, endüstriyel denetim ve diğer ticari uygulamaları desteklemek için standart bir programlama arayüzü de sunulacak..

SparkCognition CEO’su Amir Husain, havacılık endüstrisinin 3 trilyon dolar değerinde devasa bir yeni pazar yaratmaya doğru gideceğini iddia etti.

“Şehirler arası hava taşımacılığı, devasa ve yeni bir pazarın yaratılmasına yol açacak”

Ortaklık duyurusu İngiltere’nin yıllık Farnborough Airshow’undan sadece birkaç gün önce, yapıldı ve bu çok da sürpriz olmadı.

Accenture Pazartesi günü yaptığı açıklamada, etkinliği uçak tedarik zincirlerini özellikle hedef alan bir blockchain tabanlı platform için kullanılacaklarını açıkladı.

Boeing’in CTO’su Greg Hyslop, “Teknolojik ilerlemelerin ve toplumsal trendlerin cesur çözümler ve seyahat etmenin farklı bir yolunu talep etmek için bir araya geldiği bir noktadayız” dedi.