Connect with us

Haberler

Bu Hafta Boyunca Takip Edilmesi Gerekli Olan 5 Kripto Para

Yayınlama

on

Grayscale Bitcoin Trust’ın verileri ele alındı ve buna göre Bitcoin’in gördüğü ilginin oldukça artış gördüğü ve 5 kripto paranın dikkatleri çektiği ortaya çıktı. Bitcoin’e yönelim aynı yükselişte devam eder ise 2021 yılının Mart ayına kadar GBTC, bütün bir dönem boyu oluşturulan Bitcoin’in 3/4’ünü satın alacak. Ancak o döneme kadar, CoinMarketCap’te en yüksek fiyatta kripto para birimine ait tutar, toplam piyasada dolaşan talebin %3’üne kadar yükselecek. Eğer bu durum gerçekleşir ise, kurumsal yatırımlar sonucunda vatandaşların kripto parayı benimsemesine inanan yatırımcıların duyarlılığı oldukça artabilir.

5 kripto para

Reddit’e kurucu ortak olan Alexis Ohanian, 5 kripto para ile yatırım yaptığını açıkça itiraf etti. Zenginliğinin bir miktarının kripto para birimi olarak yer aldığını söyleyerek, bunu asla bozmak istemediğini ifade etti. Alexis Ohanian, Bitcoin’in birçok önemli kişinin kripto alanına dahil olduğunu ve bunun kripto için güvenilirlik seviyesinin artması anlamına geldiğini söyledi. Yatırımlarını hala kripto para olarak yapmaya kararlı olması inancını gösteriyor.

Kripto para birimleri kısa vadeli değil, uzun vadeli yatırımları ele alıyor ve uzun vadede kar sağlama amacı edinilerek yatırım yapılıyor. Fakat henüz beklenen tutar gelmiş durumda değil. Artışın ise bu hafta devam edip etmeyeceği tam bir merak konusu olmuş durumda bulunuyor.

Bu haftanın fırsatları arasında sayılabilecek, kripto için beş temel para biriminin grafikleri incelendi.

Beş Kripto Para’dan BTC/USD

Kısa vadeli yatırım yapmak istemeyen yatırımcıların artışta olduğunu gösteren bir kanalda işlem gördüğü biliniyor. Orta vade için oldukça iyi bir yatırım gibi duruyor. Fakat iki para birimi de ortalama tutarın altına düştüğünden dolayı kısa vadeli yatırım için sonuç vermeyeceği öngörülüyor.

5 kripto para; BTC/USD arasında olan kur, genel olarak kendi arasında bir üçgen eğilimi oluşturuyor. 10 gün boyunca süren hareketlilik yavaş bir eğilimde ilerliyor ve 50 seviyesinin çok az üzerinde bulunuyor. Bu durum sonucunda ise arz ve talep ilişkisi bir dengede olarak görülüyor.

Yatırımcılar simetrik bir üçgen sağlamak isteyebilirler. Bunu sağlamanın en doğru yolu, fiyatın azalmasını ya da değişmesini beklemektir. Diğer bir yöntem ise üçgene yakın olan destek noktasından satın alım işlemi yapmak olacaktır. Bu durum sonucunda yakında oluşacak stop-loss durumunun korunması sağlanır.

Ayılar, tutarı simetrik üçgenin alt destek noktasının altına getirir ise yükselişin tehlikeli olacağı düşünülebilir. Kanalın altında oluşacak olan bir değişim, trendin de artık bir değişim yolunda olduğunu gösterecektir. Fakat yükselişin son bulması tutarın belirli bir durum içerisinde bağlı olarak kalabileceği ihtimalini de ele alır. Yani düşüş trendinin hemen başlayacağını ifade etmez. Düşüş trendi ancak 8.130.58$ miktarının aşağısında bulunan bir kırılma noktası ile başlayacaktır.

4 saati ifade eden bu grafik, boğa yatırımcıların simetrik üçgenin kırılma noktasına hızlı bir şekilde alım yaptığını ifade eder. Bu durum yaygın olarak alçak seviyede bulunan talebi doğrular ve olumsuz bir ifade yaratmaz. Boğalar, tutarı 9850$’a yakın olacak bir direnç noktasına getirmeye uğraşabilirler. Bu durum boğalar için ilk hedeftir.

9350$’ın üstünde oluşacak bir kırılma ile artışın yeniden olacağı söylenebilir. Bu durum üçgenin destek noktasının altında olacak olan 8950$ stop-loss’la yatırımcılara yeni bir yatırım imkanı sunabilir.

Parite’nin yükselmesi ile stop seviyesi daha da artış gösterebilir. Yatırımcı kişiler 9850$’a yakın olacak bir şekilde kar elde etmek için rezervasyon yapabilirler. Kalan pozisyon için çok az miktarda boşluk bırakarak üçgenin kırılması için gerekli olan 11778$ hedefi göstereceklerdir.

Beş Kripto Para’dan XTZ/USD

5 kripto paradan XTZ; artış gösteren bir kanal içerisinde az direnç ile yer alıyor. Fakat boğalar düşüş trendleri arasında bulunan sert bir direnç ile XTZ ile karşı karşıya durumdalar.

Bu, ayıların eğilimi değiştirmeye çalıştıklarını ifade eder. CoinMarketCap’in sıralaması arasında 10.sırada yer alan kripto para birim bulunduğu sıradan aşağı inerse ya da kanalın destek noktasının altına iner ise trendde değişimler olduğu fark edilir.

Bu durumun tersinde ise boğalar, tutarı düşüş trendinin üstüne çıkarabilir ise trendin yeniden başladığı söylenir. 10 gün sürecek olan EMA yavaşça artar ve RSI yüksek noktasının aşağısında bulunur. Bu durum sonucunda boğalar, ayılara göre daha avantajlı bir noktada yer alıyor.

Düşüş trendinin bulunduğu noktasının üstünde 3.0603$ noktasında bir yarışın olması olasılıkların arasında bulunuyor. Eğer momentum tutar, bu belirtilen seviyenin üstüne taşınabilir ise ortalama vadeyi ifade eder. Yükseliş trendi ortalama bir vade süreci içerisinde 3.60$’a yakın bir direnç noktasına gelebilir.

4 saatlik olarak belirtilen grafiğin sonucunda ayılar alt trend çizgisini inat içerisinde korumaya alıyor. Bunun yanı sıra olumlu duran ise boğalar son günlerde bu yatırımdan vazgeçmemiştir.

Boğalar XTZ/USD kurunun azalma trendinin üstüne çıkarmayı amaçlıyor. Eğer başarabilirlerse momentumun yükselme durumu hedefleniyor. Bu sebeple, yatırımcı kişiler azalma trendinin çizgisinin üstünde bir noktadan satın alma işlemi gerçekleştirebilirler.

Yükselişte hedef sıralamaları belirlenmiştir. İlk hedef ise 3.06$’dır. 2.9$’lık az miktarda bir direnç noktası bulunur. Bunun geçilmesi oldukça yüksek ihtimaldir. İnen yönde ise trader’lar stop-loss’ları ellerinde tutabilirler. Bunun oranı ise 2.65 olarak belirlenmiştir. Tutar arttıkça stop noktaları gittikçe artabilir. 3.06$’ın üstünde gerçekleşen bir kırılma ise, 3.20$’a kadar artışa sebep olabilir.

USD / USD 5 Kripto Para İçinde Var

Bir diğeri ise 5 kripto paradan ADA/USD oluyor.ADA artış trendleri içerisinde yerini alır. Altcoini 19 Mayıs tarihinde en son seviyenin kırılması ile artış sürecini devam ettirdi. Fakat 21 Mayıs itibari ile kesin olarak inişe geçen bir kırılma seviyesine gelmiştir.

Boğa yatırımcıları 22 Mayıs itibari ile 20 günü içeren hareketli ortalamayla, inişi hızlı bir şekilde satın almıştır. Bu durum sonucunda tutar 0.0543484$’ın üstüne yeniden gitmiştir. Sonuç olarak daha alt seviyelere daha iyi talebin olduğu fark edilmiştir.

Şu an itibari ile CoinMarketCap’in sıralaması arasında 11’de yer alan para birimidir. Yeniden 0.0543484$’ın aşağısına, yani kritik seviyenin daha da alt miktarına inmiştir. Bu durum ile birlikte boğaların 10 gündür EMA’yı savunmaya çalışma çabaları, olumlu bir işaret olarak görülür.

Tutar şu anda bulunan noktadan yukarı bir anda çıkar ise, 0.05755$’ın üstüne çıkması için yeniden çalışmalar yapması muhtemel bir durumdur. Bu durum başarılı olur ise artış trendi devamlılığını sağlayacaktır. Üst tarafta yer alan ilk hedef ise kanalın direnç noktasında bir yarış olacağını gösterir.

Diğer bir taraftan ise ayı yatırımcılar tutarı 0.050$’ın altına çekebilir ise, kanalın destek noktasına doğru bir azalma görülebilir. Kanalın altında oluşacak olan bir kırılma ise trendin üzerinde değişiklik olacağını gösterir. RSI’de oluşacak olan azalış boğa yatırımcıların bir kaybediş içerisine girebileceğini gösterir.

Boğa yatırımcıların tutarı daha da yükseğe çıkarmaması kar rezervasyonunu çekmiş olarak görülüyor. Bu durumun sonucunda ise ADA/USD kuru yeniden 0.0543484$’ın aşağısına inmiştir. Tutar eğer bu seviyeden devam eder ise 0.0504050$’a düşmesi olasılıklar arasında yer alır.

Bu durumun aksine ise kur olduğu seviyeden dönebilir ve 0.0543484$’ın üstüne çıkabilir. Boğalar tutarı yeniden 0.057555$’ın üstüne çıkarmayı deneyeceklerdir. Agresif bir şekilde hareket eden traderlar, azalma trendinin üstünde ve geri kalanı 0.057555$’ın üstünde ise beklenen durumun %50’sinin alımını gerçekleştirebilirler.

Bu durumda ticaretlerinin asıl aması 00615 ve 0.063 $ direnç kısmı için bir yarış olacaktır. Bu ticaret ise stop-loss miktarını 0.053$’ın aşağısında kalmasını sağlayarak, aşağıya yönelimli bir koruma sağlayabilir.

LİNK / USD 5 Kripto Para İçinde 

5 kripto paradan LINK son zamanlar içerisinde büyük bir kısım olarak menzil ile bağlantılıydı. Ancak her ortalama da düzelme gösterdi ve RSI orta noktanın daha üstünde olarak yerini aldı. Bu durum da talep ile istek arasında bir düzen bulunduğunu ifade eder.

21 Mayıs’ta boğalar artışlarını devam ettirmeye çalıştı fakat tutarı 4.2129$ olan kritik noktada sabitleyemedi. Ayılar ise 22 Mayıs günü bu direnişi son güçleri ile sağlamaya çalıştılar.

Diğer bir yandan ise eğer ayılar bu tutarı üçgenin aşağı kısmına çekebilirler ise 3.4602$ – 3.2865$ destek noktasına fiyatın inme olasılığı bulunuyor. Bu noktanın altında yer alan kırılma ise üçgenden belirli bir hedef  olan 3.0473$’a düşmeye yol açabilir.

4 saatlik grafik ise simetrik olan üçgenin oluştuğunu gösterir. Bu durum ise genellikle devamlı bir çalışmaya rağmen, düşük ihtimal ile tam tersi durumun oluşmasında da aracı olabilir. Bu sebep ile satın alma gerçekleştirilmeden önce üçgenin noktalarının kırılması beklenmelidir.

Üçgenin üstünde yer alan bir kırılma noktası ve kapanış saati, boğaların ayıları geçtiğini ifade eder. Yatırımcı kişiler, long pozisyonlara adım atmadan önce LINK/USD paritesi arasında 4.2129$’ın üstünde olmasını bekleyebilirler.

Ticaret için ise stop-loss durumu 3.7292$’ın aşağısında kalabilir. Bu durum sayesinde eğer ayılar, belirtilen tutarın altına iner ise 3.4602$’a düşüş gerçekleşebilir. Kur, üçgenin aşağısında yer alıyor ise yatırımcılar bu birimi satın almamalıdır.

ETC / USD 5 Kripto Para  Birimi 

5 kripto paradan ETC bulunan zaman içerisinde simetrik bir üçgende buluşuyor. İki ortalama birden düz ve RSI 50’nin üstünde bir seviyede bulunuyor. Bu durum sonucunda arz ve talebin arasında bir dengenin olduğu belli oluyor.

Bu durum ile birlikte üçgenin direnç noktalarının üstündeki tutar arttırılıp kapatılabilir ise, durum boğalar için pozitif olacaktır. Üçgenin üst noktasında önemli nokta ise ilk hedefin 7.62717$ olması ve ikinci hedefin ise 8.4117$ olması bekleniyor.

Bu durumun tersinde ise CoinMarketCap’te bu kripto para 19.sırada yer alıyor. Şu anda bulunduğu noktadan aşağı düşer ise üçgenin destek noktasının altında yer alması olası bir durumdur. Bu destek noktasının kırılma durumunda ise yeniden bir azalma trendinin başlayacağı görülebilir.

Bugün, boğalar tutarı simetrik üçgenin üst noktalarına kadar çekmişlerdi. Ancak fiyatı bu noktada sabitleyemediler ve bu durum sonucunda yüksek noktalarda talep eksikliği yaşandı.

Şu an için 5 kripto paradan ETC/USD kuru yeniden üçgen içerisinde. Fakat 10- EMA için bir destek noktası görevi gördüğü söylenebilir. Parite şu anda bulunduğu seviyelerden sonra 6.80$’ın üst kısmına çıkar ise, artışa doğru bir hareketin olması olası bir durumundur. Bu sebep ile ticaret yapan kişiler 6.80$’ın üstünde satın alma gerçekleştirebilirler. Zararları ise 6.38$ olarak sabit kalacaktır. Ayılar ise çift 6.38$’ın aşağısına çekerek, üçgen için yeni bir destek noktasına azalma olası bir durumdur. Üçgenin aşağı kısmında bir kırılma noktası gerçekleşebilir. Bu durum sonucunda ise yeni bir alçalış trendi başlangıcı söz konusudur.

Yerli Olarak Oluşturulan Kripto Para ve Bitcoin Borsasında Yerini Aldı” yazımıza linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yorumları Görüntüle

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

PayPal’ın Kripto Para Planı Olduğu Ortaya Çıktı

Yayınlama

on

Kripto para piyasasının dünya genelinde giderek popüler olması, Bitcoin’den sonra birçok markanın rakip kripto paraların çoğalmasına yol açtı. Hali hazırda piyasa birçok marka işlem görüyor. Gündemde konuya ilişkin yer alan bir haberde ise ünlü online ödeme yöntemi markasından olan PayPal’ın da kripto para hizmeti sunacağına ilişkin çalışmalar yürüttüğü ortaya çıktı.

20 Mart tarihli bir PayPal mektubunda kendilerinin elle tutulur adımlar attığı ifade edilmiş olup kaynaklar tarafından verilen bilgilerde haziran ayında alım ve satım işlemleri için bir kripto para birimi hizmeti sunmayı planladığı ifade edilmişti, fakat konuya ilişkin PayPal’dan bir açıklama yapılmamıştı.

Sistemdeki Kısır Yanlar Ele Alındı

PayPal’ın mektubu ile Avrupa’da birçok yatırımcı ve kullanıcının özellikle kripto para sisteminde AB’nin yükselen varlık sınıfını daha iyi temsil edebileceği, özellikle kripto para birimlerinin finansal sistem içindeki sorunlu kısımları düzenlemek üzere ele alabilecekleri belirtiliyor.

altcoin

Kaliforniya merkezli bir şirket olan PayPal’ın hali hazırda aktif olarak 300 milyon aktif kullanıcısı olduğu biliniyor. Facebook tarafından firmanın kripto para ile Facebok Libra derneğine 2019 yılında katılması fakat ekim ayında ayrılması ile ortaya çıktı. Avrupa Komisyonuna daha önce de kara para aklama karşıtı önerileri de olmuştu fakat komisyon teknolojik tarafsızlığını korumak amacını koruması gerektiği ifade edildi.

ÇİN BLOCKCHAIN AĞI KENDİSİNE İKİ ORTAK ALDI

Doğrudan Kripto Para Satışı

CoinDesk tarafından geçtiğimiz aylarda yapılan habere göre ise PayPal’ın Coinbase gibi piyasalardan para çekmek amacı ile bir araç olarak kullanıldığı ancak doğrudan kripto satışı hizmeti ile bir ilki hedeflediği belirtiliyor.

Kaynakların haber kanalına yaptığı açıklamalara göre PayPal ve Venmo ile doğrudan kripto alım/satım işlemlerine izin verecek olup bu kapsamda kripto alım ve satım işlemleri gerçekleştirilebilecek. Yerleşik cüzdanlar içinde varlıklar saklanabilecek.

Hali hazırda PayPal’ın hangi kripto paraları destekleyeceği ve yeni bir kripto paranın sunulup sunulamayacağı henüz bilinmiyor. Coin base ile 2016 yılından beri ortaklık kuran PayPal’ın Coinbase ile ne tür rolü olacağı ise henüz bilinmiyor. Resmi açıklama da herhangi bir kanaldan yapılmamış olsa da Paypal’ın kripto para piyasası ile yakından ilgilendiği biliniyor.

Okumaya Devam Et

Kripto Para

Kripto Para Ponzisine Bağlı 2 Kişi Ölü Bulundu

Yayınlama

on

Kripto para piyasası ile ilgili geçtiğimiz aylarda açıklanan bir rapora göre kripto para dolandırıcılığı ile ilişkin olarak OneCoin destekçisi olduğu bilinen iki kişinin Meksika’daa ölü bulunduğu açıklandı. Yaşamını yitirenlerden irinin 2017’de gündeme oturan Ponzi dolandırıcılığına karışan ve LATAM bölgesinde yanlış bilgiler ile kurbanları dolandıran bir kişi olduğu ortaya çıktı.

Bulunan cesetlerde yapılan incelemede bu iki kişinin öldürüldüğü bilgisi verildi. Meksikalı yetkililer Sinalo Mazatlan bölgesinde buldukları cesetlerin Oscar Brito Ibarra ve Ignacio Ibarra’ya ait olduğunu açıkladı. İlgili cesetler, vücutları kesilmiş bir şekilde bavullara doldurulmuş ve boş bir alana atılmış olarak bulunmuş. Konuya ilişkin açıklamalar ve detaylar ise şu şekilde.

Bitcoin ve Binance’den Kripto Kart Müjdesi!

İki Kişi OneCoin Destekleyicisiydi

Meksikalı yetkiler tarafından vücutları bavullara doldurulmuş bir şekilde bulunan iki kişi Brito Ibarra ve Ignacio Ibarra’nın en geniş ve en iddialı kripto para Ponzi dolandırıcılığı ile ilgisi olduğu açıklandı ve OneCoin ile oldukça yakın bir destek ilişkisi olduğu açıklandı.

2017 yılının sonlarına doğru birkaç şüphelinin MLM girişimi sonrasında Brito’nun One Coin’e katıldığı biliniyor. Brito’nun uzman olduğu alan olarak ise dolandırıcılık ile ünlenen e-ticaret sitesi olan DealShaker olduğu da raporda yer alıyor. OneCoin’e katılarak, küçük bir grup ile ortaklık kuran Brito, scamine teşvik amacı ile proje yatırımcıları ile Arjantin, Brezilya ve Kolombiya’ya seyahat ettikleri de açıklanan raporda belirtildi.

2019’dan Bu Yana Aktif

2019 yılında ilgili dolandırıcılığın temelleri polis güçlerince dağıtıldı. Fakat Brito, Amerika Otomotiv Pazarlama Şirketi ile CLA, olarak isimlendirilen kripto birimini ödeme olarak alan bir şirkete katıldığı biliniyor. 2020’nin başında ise bir diğer isim olan Ignacio Ibarra da bu operasyonun içine girdi ve Latin Amerika’da birçok yerde araştırmalar yaptı.

OneCoin’in sistemlerini kullanarak düşük maliyetle araç alım satımı yapan bu iki isim ayrıca çeşitli pazarlama hileleri ile dolandırıcılığa devam etti. Fakat özellikle korona virüs salgınının ortaya çıkması ile Latin Amerika’daki seyahatlerine ara verdikleri de biliniyordu. OneCoin’in ise dünya genelinde yatırımcılardan 4 milyar dolara yakın para çaldığı, kurucusu olan Ruja Ignatov’un 2017 yılından ayrıldıktan sonraki izi ise bilinmiyor.

 

Okumaya Devam Et

Haberler

Bitcoin ve Binance’den Kripto Kart Müjdesi!

Yayınlama

on

Dünyada birçok kişi tarafından en çok kullanılan kripto para birimi olan Bitcoin ile Altcoin borsasından Binance tarafından yapılan açıklamada ilk aşamada Avrupa ve İngiltere’de görücüye çıkmak üzere kripto banka kartının piyasaya çıkarıldığı ifade edildi.

Binance kartı ismi verilen bu banka kartı ile başta yatırımcılar olmak üzere binlerce kripto para kullanıcının kripto paralarını dünya genelinde, birçok alanda kullanması amaçlanıyor. Tıpkı kredi ve diğer banka kartlarında olduğu gibi Binance Kart sahipleri de hesaplarında var olan kripto paralarını, kart aracılığı ile dünya genelinde mağazalar ve işletmelerde kullanabilecek.

Uzun Süredir Üzerinde Çalışılıyordu

Daha önce de sıklıkla gündeme gelen konulardan biri olan ve kripto paraların birçok alanda, işletmeler ve farklı alanlarda kullanılması amaçlı bir banka kartı üzerinde çalışıldığı biliniyordu. Fakat Binance Card’ın üreticisi Binance, bu teknolojiyi en iyi şekilde kullanmak için Swipe isimli ünlü şirketi satın alması ile birlikte bu kartın üretim sürecinin de kısaldığı biliyor.

Binance CEO’su Changpeng Zhao tarafından yapılan açıklamada da kripto para kullanıcılarının, satıcılar ile doğrudan alışveriş yapmasını sağlamak, normal bir alışveriş deneyimi sunmak ve kripto paraların daha geniş bir alanda harcanabilmesini sağlamak amacı ile bu kart uygulamasını sorunsuz ve uygulanabilir hale getirdiklerini ifade etti. Ayrıca yapılan bir diğer açıklamada ise Binance Card kullanımının Avrupa Ekonomik Alanı’ndaki kullanıcılar için ağustos ayı itibari ile İngiltere’den başlamak üzere genişleyeceği ve karta yeni özellikler ekleneceği belirtildi.

Dünya Genelinde Kullanılabilecek

Firma tarafından yapılan açıklamada Binace Card olarak görücüye çıkan kripto para banka kartının dünya genelinde ilk adımda 200 bölgede geçerli olacağı açıklanırken 60 milyondan fazla satış noktasından BTC, BNB ve Swipe firmasının yerel tokeni olan SXP ile BUSD ödemelerini destekleyeceği de belirtildi.

Swipe platformunun desteklediği Binance Card, kullanıcıların kripto paralarının fiata dönüştürmeye gerek olmadan sorunsuz bir ödeme desteği sunmayı planlıyor. Kart için yapılan değerlendirmede ise Josdh Goodboy, ürünün hizmet sektörü için kritik bir bileşen olduğu vurgulanmakta olup herkes için dijital bir ekosistem yolunda önemli bir adım olduğu ifade edildi.

Gündeme Oturan Ripple Tahmini: 10 Bin Dolar İddiası başlıklı haberimiz de ilginizi çekebilir.

Okumaya Devam Et