Cardano Nedir? Coinbase’te Listelenecek Mi?

Cardano Nedir? Coinbase’te Listelenecek Mi?

Coinbase’in kripto para birimi değişiminin kutsal kâsesi olduğu söyleniyor. Şimdi de Cardano (ADA) sitesinde listelenecek bir sonraki kripto para birimi olduğu iddia ediliyor.

Cardano (ADA)’nun Coinbase’de listelenmesi demek 10 milyon kullanıcının ilgili kripto para birimine daha kolay ulaşabilmesi anlamına geliyor.
Site neden Cardano’yu listelemedi? Bu sorunun cevabı, her geçen gün yeni söylentilerin ortaya çıkarılmasının nedeni olabilir.

Değişim sürdüğü müddetçe, kısa vadede yeni varlıklar eklemek için hiçbir planın bulunmadığını belirtmektedir. Resmi Twitter’larındaki 5 Mart 2018 tarihli bir tweet şunları söyledi:

“4 Ocak 2018 tarihli beyanımız devam ediyor: GDAX veya Coinbase’e ek varlıklar eklemeye karar vermedik. Aksine herhangi bir ifade doğru değildir ve şirket tarafından onaylanmamıştır.

Ancak bu, ADA’nın piyasada listelenmesi için sıradaki sırada olduğu yönünde spekülasyonları durdurmadı. Bu senaryoya bakmanın başka bir yolu olmadığını görmek çok kolay. Coinbase, bir girişim platfrmudur ve diğer endüstrilerdeki gibi rekabet ortamında hayatta kalmak için birşeyler yapmaları gerekir. Özellikle ABD pazarında hakimiyetini devam ettirmek için, bir noktada pazarına yeni varlıklar eklemeyi düşünmelidir. En azından, bununla uğraşmanın başka bir yolu, rakiplerine kapı açabilir, kendi pazarını tehdit edebilir.

Belki de daha uygun olanı ise, Cardano’nun, paranın karşılığını en iyi şekilde karşılayabilmenin yanı sıra, saygın siteye uygunluk şartlarını yerine getirmesinin yanı sıra, Coinbase üzerinde listelenmesini hak ettiği gerçeğidir.

ADA’nın listeleneceği söylentisi hemen ortaya çıktı. Coinbase, ERC-20 jetonu varlıklarının eklenmesini destekleyecek hususlar olacağını belirtti. Söylentiler arasında iki kripto para özellikle çok dikkat çekti:  arasında Cardano ve XRP.  Ripple’in Coinbase’i ele geçirme çabalarını çevreleyen tartışmalar, söz konusu ilavelerden çok daha fazlasını zorlarken, yatırımcılar ve kripto uzmanları, Cardano’nun Coinbase’e eklenme şansına sahip olduğuna inanıyor.

Kripto endüstrisinin çoğu, Cardano projesine bakıyor ve ABD merkezli siteye girmenin çok geciktiğine inanıyor. En çok sorulan soru, Cardano’nun nihayet Coinbase’e ne zaman “ne zaman” geldiğini ve “gerçekleşecekse” olmayacağını söyledi.

Cardano, ekibi zirveye doğru ilerlemek için gerçekten iyi bir performans gösteren eşsiz bir projedir. 6. sırada yer alan kripto para, büyümeye devam ederken Litecoin’i geride bırakarak 9,3 milyarlık bir piyasa değerine sahip oldu. Bu, Coinbase’nin uygunluğun değerlendirilmesinde iddia ettiği faktörlerden birini yerine getirmektedir. Ayrıca ADA’nın bu listeye mükemmel şekilde uygun olduğunu göstermek için, bir güvenlik olarak sınıflandırılmaması gereken yasal gerekliliklerle de uyumludur. Coinbase, bir dijital varlığın siteye nasıl eklendiğini gösteren blogunda şöyle diyor:

“Varlık yasal ve risk incelemesinden geçerse, tavsiye edilen varlık onay için Coinbase yönetim ekibine sunulur.”

Buradaki soru, Cardano ile ilgili değerlendirmeyi yapıp yapmadıklarıdır. Olduysa ve ADA beklendiği gibi uyuyorsa, sonraki adımı takip edilecektir. Coinbase bu aşamadan sonraki süreç için şu açıklamada bulundu;

“Yönetici ekip tarafından onaylanması halinde, varlık seçim komitesi, platformumuza hangi yeni varlığın ekleneceğini hemen bildirir.”

Yani, Carbaso (ADA) Coinbase’e mi geliyor? Bunu tahmin etmek şimdilik oldukça güç bekleyip nasıl bir oyun sergileneceğini izlemek gerekiyor. Birçok kripto para  yatırımcısı sonucu merakla bekliyor.

Bu arada, ADA’nın fiyatı piyasada yükselmeye devam ediyor. Bugün, yükseliş trendine giren ve 24 saatlik grafiklerde %9’a, 7 günlük dönemde ise %30’a varan oranlarda artış gösteriyor. Önemli bir şekilde, piyasa değeri de 7. pozisyonda Litecoin’den 1 milyar dolar fazla durumda.

Şu anki trendde, ABD dolarına karşı 0.371 $ ‘lık değer, hafta sonuna gelmeden 0.5 $’ a yükselme şansına sahip. Böylesine sağlam bir ürün ve eşit derecede uyumlu bir ekiple, kriptonun yeni yükseklere çarpmasını ve muhtemelen 1 $ ‘lık uzun menzili geçmesini bekliyoruz. Coinbase’in ADA’yı listeleme kararını vermesi bile müthiş olurdu.