ÇİN BLOCKCHAİN ÜZERİNE 2 MİLYAR DOLAR YATIRIM YAPACAK

Blockchain ile Çin’in katılımı daha da artacak. Yakın tarihli bir rapora göre, dev ülke 2023’te 2 milyar doları aşması beklenen blok zinciri yatırımlarını artıracak. Haberler, Cumhurbaşkanı Xi’nin birkaç hafta önce onaylanmasının ardından Çin’e olan toplam ilginin artması gibi bir sürpriz olmayabilir.

Küresel pazar istihbarat şirketi IDC kısa süre önce, Çin’in blok zincirleme teknolojisine dayalı işletmelerin üstlendiğini, önümüzdeki birkaç yıl içinde büyük ölçüde artacağını gösteren bir rapor yayınladı. Ülke, blok zinciri teknolojisinde yıllık harcama miktarını artırmaya hazırlanıyor ve 2023’te 2 milyar doları aşması planlanıyor. Rapordaki tahminlere göre, bu, yıllık yüzde 65’in üzerinde bir bileşik büyüme oranı anlamına geliyor.

2019 yılında ülke, blok zincirleme çabaları için çoğunlukla bankacılık sektörünü hedeflemektedir. Bununla birlikte, perakende, imalat ve profesyonel hizmetler gibi diğer alanlarda kullanımın artmasıyla birlikte, Çin, söz konusu sektörler için de değişiklik yapmaya ve daha fazla finansman ayırmaya hazırdır.

IDC’de yapılan bir araştırmaya göre, bu resmi tanıma blockchain uygulamasını daha da zorlayacak.

Çin, Blockchain’e geldiğinde biraz çekici bir tarihe sahip. 2017 yılında, ülke, Çin’den Malta’ya taşınması gereken popüler kripto değişimi Binance gibi sektörde ciddi değişikliklere yol açan kripto para birimi alım satım işlemlerini yasakladı.

Bununla birlikte, Başkan Xi Jinping’in gelecekteki Çin’in blockchain’e katılımını açıkladığında, geçen ay her şey değişti. Jinping’e göre, “blok zinciri sektöründeki yatırımları arttırmalı, kritik teknik sorunları çözmeli ve blok zincirleme ve endüstriyel yeniliklerin gelişimini hızlandırmalıyız.”

 

 

Bu haberleri de okuyabilirsiniz:

ÇİN BİTCOİN YASAĞINI KALDIRDI!

ÇİN’İN DİJİTAL FİAT’I BİTCOİN İLE REKABET ETMEK İSTİYOR