Çin Polisi Kaçak Elektrikle Bitcoin Üreten Madenciyi Tutukladı

Çin polisi kaçak elektrikle bitcoin üreten kişiyi yakaladı

Çin polisi kripto para üretmek için kaçak elektrik kullanan madenciyi tutukladı.

Xinhua Haber Ajansına göre, Çin’in doğu bölgesinde, Anhui Eyaletinde ki yerel elektrik şirketinde artan elektrik kullanımından şüphelenen yetkililer durumu Çin polisi’ne bildirdi. Bu olay üzerinde araştırma yapan polis Bitcoin ve Ether madenciliği için kullanılan 200’den fazla bilgisayara el koydu.

Şüphelinin Nisan ve Mayıs ayları arasında 150.000 kW saat elektrik çaldığı iddia edildi.  Polislerin sadece soyadını açıkladığı Ma, polise kripto para madenciliği yaparak para kazanmayı hayal ettiğini söyledi.

Kripto para üretmek için gerekli donanımı Nisan ayında satın aldı, ancak daha sonra  günlük elektrik kullanımının maliyetinin 6.000 yuan (921 $) olduğunu gördü. Sonuç olarak Ma tutuklandığı sırada Bitcoin madenciliğinden kar edemediğini söyledi.

Kaçak elektrik kullanımı daha önce de Bitcoin madencilerinin yakalanmasına yol açtı. CoinDesk‘in açıklamalarına göre, geçtiğimiz nisan ayında da kaçak elektrik kullanarak madencilik yapan kişilerin göz altına alındığı iki vaka vardı.

Başka bir olayda, Tianjin de altı kişi tutuklandı. Polis şüphelilerin kaçak elektrik kullanarak Bitcoin üretmek için  600 kripto para ekipmanı kullandığını belirtti. Xinhau Haber Ajansının yaptığı açıklamada ise bu olayın son yılların en büyük güç hırsızlığı olduğunu belirtti.