Çin’de Blockchain İsimli Şirketlerin Sayısı 6 Kat Arttı

Çin’de, isimlerinde “Blockchain” kelimesiyle kaydedilen şirket sayısı, son bir yılda dikkat çekici şekilde 6 kat arttı.

İş ve sivil veri toplayıcı Qixin.com’dan alıntılar yapan SCMP, ülkenin şu anda 4000’den fazla Blockchain ile ilgili şirketi barındırdığını bildirdi. Geçtiğimiz altı buçuk ayda, isimlerinde “qukualian” (Blockchain’in Çince adı) kelimesiyle 3.078 firma var iken; geçen yıl bu sayı 555 idi.

Geçtiğimiz on iki ayda, iş kollarının bir parçası olarak belirtilen Blockchain adı ile 16.600 firma kuruldu ve bunların 3.800’den fazlası 1.5 milyon $ ‘dan fazla kayıtlı sermayeye sahipti. Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde Çin’de finanse edilen girişimlerin yaklaşık yüzde 41’i Blockchain ile alakalıydı.

SCMP, geçtiğimiz yıl Çinli şirketlerin dünya genelinde toplamın yarısından daha fazlası olan 225 büyük şirketin Blockchain ile ilgili patent başvurusu yaptığını bildiriyor. ABD’de 817 şirket ve İngiltere’de 335 şirket isimlerinde “Blockchain” kelimesini kullanıyor.

Bugün, Çin’in yeni dijital ekonomi için “temel” bir teknoloji olarak gördüğü Blockchain’i güçlendirmek için “birlik olmak” isteyenler, Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı müdür yardımcısı Xin Guobin’den güçlü bir destek aldı. Blockchain’in önemli rolünün “stratejik bir perspektiften ele alınması” gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta Çin Bankacılık ve Sigorta Düzenleme Komisyonu’nun uluslararası departmanının başkanı Fan Wenzhong, Blockchain teknolojisine karşı uyardı. Fan Wenzhong, çok-girişli muhasebecilik fikri yüzlerce yıldır dolaşımda olduğu için, Blockchain’in bir “devrim” olarak adlandırılmasının zor olduğunu söyledi. Fan Wenzhong, “ademi merkeziyetçiliğin yeni bir eğilim değil, bir döngü olduğunu, çünkü en eski insan işlemlerinin merkezi yetkililer olmaksızın yapıldığını” belirtti.