Çin’in Shenzen Kenti Büyük Blockchain Yatırım Fonunu Destekliyor

Shenzhen, Çin’in şehir hükümeti, Hangzhou şehri de benzer bir çabaya destek verdikten hemen sonra, özel bir blockchain yatırım fonu destekliyor.

Çin Elektronik Ticaret Birliği’nin ev sahipliğinde Pazar günü kentte bir blockchain etkinliğinde duyurulan fon, ilk aşaması sırasında Shenzhen’deki blockchain şirketlerine 500 milyon yuan (80 milyon $) yatırım yapmayı hedefliyor.

Özellikle, kamu-özel ortaklığı aracılığıyla, Mart ayı sonunda Shenzhen belediye yönetimi tarafından başlatılan bir melek fonundan yüzde 40 ya da 32 milyon $ ‘lık fon gelecektir. Sohu’nun raporuna göre, kalan kısım özel sektör tarafından yönetilecek.

Melek fonu, kentin girişimlerine yatırım yapmak için toplamda 5 milyar yuan (800 milyon $) var, bunun yaklaşık yüzde 4’ü şimdi yerel blok zinciri projelerine tahsis edilecek.

Raporda, yeni fonun günlük işleyişinin, devlete ait tüm varlıklarını denetleyen şehir hükümet komisyonu tarafından denetlenen iki kamu yatırım şirketi tarafından yönetileceği belirtildi. Bunun ışığında, bir hükümet yetkilisi olan ve Shenzhen hükümetinin danışma komisyonunun bir komiseri olan Liu Zhongpu, fona bir danışman olarak hizmet edecek.

Haber, ülkenin Hangzhou hükümetinin, yüzde 30’u şehirden gelecek yenilikçi yatırımlara 1,6 milyar dolarlık yatırım yapan Xiong’An Global Blockchain İnovasyon Fonu’nun lansmanını desteklemesinden sadece birkaç hafta sonra geldi.