Connect with us

Altcoin

Coin ve Token Arasında ki Farklar

Published

on

Kripto para ile ilgili haberlerimizi okurken mutlaka coin veya token kelimelerini sıklıkla duymuşsunuzdur. Bu iki terim benzer terimler gözükse de aralarında büyük farklar vardır.

Kripto para terimi, Bitcoin ile başlasa da şuanda birçok alternatif coin yani altcoin bulunmaktadır. Ethereum, Litecoin, XRP, Dogecoin ve diğer coinler altcoin terimine örnektir. Bu coinlerin her biri aynı Bitcoin teknolojisi gibi blok zincirine sahiptir ve bağımsız olarak çalışmaktadır. Bu altcoinlerin neredeyse hepsi Bitcoin’in fork yani çatallaşması sonucu oluşsa da günümüzde bazılarının yazılımı ve kod yapısı Bitcoin’den çok farklıdır.

Örneğin; Ethereum, Ripple ve Monero gibi coinler fork ile oluşmamış, tamamen farklı bir yazılıma sahip coinlerdir.

Token terimi ise program veya varlık türünü temsil etmektedir. Kavramı açarsak, projenin gelişimini finanse etmek için piyasaya sürülen varlıklardır. Bugün bir coin üretip onun reklamını yapmak, yazılımını desteklemek oldukça maliyetlidir. Coin sahibi şirketler token adı verilen varlıkları piyasaya sürerek yatırımcı toplamaktadır.

Aralarında ki en büyük fark ise coinler bağımsız olsa da tokenlar bağımlı varlıklardır.

Okumaya Devam Et
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altcoin

Tron, Justin Sun’un Tweet’inin ardından İlk 10’a Girdi

Published

on

Tron, Justin Sun'un Tweet'inin ardından İlk 10'a Girdi

Justin Sun, son zamanlarda kripto para birimi TRX ile ilgili birçok yeni gelişmenin duyurusunu yaptı. Sun şimdi de, TRX ve BTT’ye dayanan merkezi olmayan bir stablecoin’in piyasaya sürüleceğini duyurdu.

TRX tabanlı merkezi olmayan stablecoin

Kısa bir süre önce Justin Sun, TRX ve BTT’ye sabitlenen merkezsiz bir stablecoin’in piyasaya sürüleceğini duyurmak için kişisel twitter hesabından bir tweet paylaştı.

Sun yeni stablecoin için takipçilerinden isim önerisinde bulunmalarını istedi. Gelen cevaplara bakıldığında, takipçilerinden bazılarının gerçek isim önerilerinde bulunduğu görülürken bazılarının ise bunun bir aldatmaca olduğunu belirttiği göze çarpıyor.

Tron ilk 10’a girdi

Sun’un paylaştığı tweet’in ardından birçok Tron yatırımcısının beklediği şey oldu. TRX CoinMarketCap’in verilerine göre yüzde 7’lik bir artış göstererek kripto para sıralamasında ilk 10’a girdi.

Justin Sun, 2019 yılının ortalarında  TRX’in kripto para sıralamasında ilk 10’a, BTT’yi ise ilk 50’nin içerisine girmesini sağlayacağına söz vermişti. Sun’ın Tron ekibi için belirlediği bir başka hedef de TRX çiftlerini Coinbase ve Binance ABD’ye eklemekti.

TRX’in  şu anda Amerikan Binance şubesi tarafından kabul edilen paralar arasında olduğu bildirildi.

U.Today tarafından yakın zamanda yayınlanan bir habere göre, Tron, Youtube’da 100 milyon aboneye sahip olan PewDiePie’nin son videolarından birinde Tron ve TRX’den birkaç kez bahsetmesinden sonra yepyeni bir seviyeye yükseldi.

PewDiePie’nin YouTube’da 102.000 takipçisi var ve 75.000’den fazla kişi onu Twitter’da takip ediyor. Ayrıca PewDiePie yakın zamanda Tron tarafından satın alınan DLive uygulamasında haftada bir kez canlı yayın yapıyor.

Justin Sun, DLive’ı kripto topluluğu için 1 numaralı yayın platformuna dönüştüreceğini açıkladı.

Okumaya Devam Et

Altcoin

2019 Türkiye Ekonomisi Beklentileri

Published

on

2018 yılının bazı dönemleri piyasalar için oldukça olumlu olurken Türk ekonomisi için oldukça kötü bir yıl oldu diyebiliriz. Yıllar sonra %20 üzerine yükselen bir enflasyon oranıyla yılı uğurlayan ülkemiz dışında dünya borsalarının rekor kırdığı bir yıl olarak geride kaldı. En çok üzülenlerde başı kripto para yatırımcıları çekerken, Türk hisse senedi yatırımcılarının da umutları 2019 yılına kaldı.

2019 Türkiye Ekonomisi Beklentileri

Geride bıraktığımız yıl dolar kuru için oldukça hareketli bir yıl oldu. Türk Lirası dolara karşı oldukça sert değer kayıpları yaşadı. Bu değer kaybının en temel nedeni ise Abd ile olan ikili ilişkilerin bozulmasıydı. Sonrasında Abd ile olan ikili ilişkilerin Papaz Brunson’ın serbest kalışıyla beraber normale dönmesi piyasalara da cansuyu oldu. Ancak genel anlamda baktığımızda 2018 yılı piyasalar için TL varlıklar için negatifbir sene oldu diyebiliriz. 2019 yılı için ise uzmanların görüşleri hem Türkiye hem de diğer ülkelerde resesyon ihtimalinin güçlendiğine işaret etmekte.

2019 yılı içerisinde dolar tl paritesinde FED kaynaklı bir yükseliş beklenmediğini vurgulayan ekonomistler, Türkiye’de büyümenin ciddi şekilde düşeceğine bu nedenle de dolar tl nin yukarı gitme olasılığının fazla olduğunu dikkat çekiyorlar. Yani 2019 yılı içerisinde küresel kaynaklı bir dolarizasyondan ziyade TL nin değersizleşmesinden ötürü bir dolar yükselişi daha olası diyen uzmanların dolar yorumları içinde olası düşüşlerde 4,80 seviyesinin taban olabileceğini vurguluyorlar. Bu seviyeye yaklaşıldıkça tepki alımlarının geleceğini vurgulayan ekonomistler yukarıda ise 7 lira seviyelerinin görülme ihtimalinin bulunduğunu vurguluyorlar.

2019 Kripto Para Piyasalarında Beklentiler

Kripto para piyasaları içinde oldukça olumsuz bir yıl olan 2018 senesi kripto para yatırımcılarının unutmak isteyeceği bir yıl olarak geride kaldı. Öyle ki bitcoin 20 bin dolar seviyesinden 3200 dolar seviyesine geriledi. Bir çok kripto parada benzer düşüşler yaşanırken 2019’a kripto para yatırımcıları umutlu bakmak istiyor.

Yılın ilk günlerinde başlayan yükselişlerle bir çok altcoin güzel bir ralli yaşamaya başlıyordu ki yaklaşan ethereum forku sırasında piyasalarda yeniden bir gerileme yaşandı ve bitcoin yeniden 3,600 doların altına indi, ethereum ise 120 dolara kadar geriledi. 2019 yılında bitcoin, ethereum ve diğer kripto para analiz ve yorumları ile kripto para fiyatlarına kriptomix üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Yurtdışı Piyasalarda 2019 Beklentileri

Yurtdışı piyasalarında Brexit belirsizliği devam ediyor. Referandumda İngiliz halkının AB’den çıkış isteğini bir türlü gerçekleştiremeyen May hükümeti’nin önümüzdeki günlerde AB’den çıkış için anlaşmasız bir brexit yoluna gidip gitmeyeceği ya da yeni bir referandum yapılıp yapılmayacağı önemli olacak. Avrupa tarafında İngiltere’nin AB’den ayrılışı önemli olacak. Bunun yanı sıra yılın ilk verilerinde olumsuz büyüme verilerinin dikkat çekmesi can sıkıcı olurken ABD’de hem hükümetin Trump tarafından kapalı tutulması hem de FED üyelerinin açıklamaları belirleyici olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Bir çok analist tarafından Avrupa ve ABD’de resesyon riski olabileceğine dikkat çekiliyor. Trump ile Çin arasında gerçekleşen ticaret savaşları nasıl noktalanacak diğer önemli soru işareti. Bu tarafta bir anlaşma gelecek mi ve Trump’ın ticarete yönelik vergilerde bir geri adım atıp atmayacağı takip ediliyor olacak.

Küresel piyasalarda Fed’in 2019 da faiz arttırımı konusunda daha dikkatli davranacağı belirtiliyor. Bu yıl içinde 1 veya 2 faiz arttırımı yapma ihtimali bulunduğu fiyatlanıyor. Yıl içerisinde piyasalarda olası karışıklıklarda ons altın ve japon yeni yine ön plana çıkan yatırım araçları olabilir gibi görünüyor.

Okumaya Devam Et

Altcoin

Cardano 2019 Yılına Hızlı Başladı

Published

on

2018, kripto paralar için ayı piyasasının hüküm sürdüğü bir yıl olmuştu. Yüksek hacimli projelerden daha düşük hacme sahip olan projelere kadar tüm piyasada bulunanlar bu durumdan etkilendi. Altcoin projelerinden biri olan Cardano, 2019 yılıyla beraber eski ritmini tekrar yakalamış gözüküyor.

Byron ismindeki evrenin tamamlanması sonrasında Cardano ekibi tarafından Shelley adımı hazırlanıyor. Geliştiricilerin platformu cazip kılmasına yönelik olarak daha fazla geliştirme içerecek olan evre ağın merkezsiz yapıya sahip olması üzerine kurulu.

Cardano için Gerekli Altyapı Kuruldu

Cardano ekibi tarafından Byron evresinde gerekli olan altyapı ADA için sağlanmış durumda. Kullanıcıların hem işlem hem de transfer aşamasında yaşayacağı kolaylıkların tamamı, temel prensiplere dayalı olacak.

Okumaya Devam Et

Haberler