Connect with us

Haberler

Cryptojacking-Malware Saldırısının Etkileri

Yayınlama

on

İngiltere’de ki şirketlerin %59’u son zamanlarda çıkan kripto-malware’den etkilendi. Geçtiğimiz ay bu konu ile alakalı bir çok maddi dava açıldı. Citrix yazılım şirketi tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, ABD’li şirketlerde ki 750 yönetici ve 250’den fazla çalışan kripto saldırısı hakkında görüşleri soruldu.

Kripto Malware adı verilen kötü niyetli yazılım ile, saldırganın şifreleme yaparak kurbanların hesaplarında ki mal varlıklarını onların izni olmadan ele geçirmekte ve aşırı elektrik tüketimi yaparakta birçok cihazın yavaşlamasına sebep olmuştu.

Citrix’in araştırmasına göre, ankete katılanların %59’unun bu saldırıdan etkilendiği ve çoğunun son 6 ayda başladığı belirtildi.

Güvenlik firması McAfee Labs tarafından daha önceki bir rapora göre, kripto tehdidi, dünya çapındaki şirketler ve bireyler için oldukça tehlikeli olmakla birlikte, bu oran 2018’in ilk çeyreğinde yüzde 629’luk bir artışla arttığına dair bilgiler paylaşıldı.

2018 yılının şubat ayında yayın hayatına başlayan Coinografi, okuyucularına güncel haberler ve kripto paralara yönelik eğitici içerikler sunuyor. Çok kısa bir sürede Türkiye’nin en popüler siteleri arasında yerini alan Coinografi.com’a destek olmak ve güncel haberlere anında ulaşmak için Twitter hesabımızı takip edebilirsiniz. Her şey sizlere daha iyi hizmet verebilmek için. Görüş ve önerilerinizi yorum olarak bize iletebilirsiniz.

Yorumları Görüntüle

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Bu Hafta Boyunca Takip Edilmesi Gerekli Olan 5 Kripto Para

Yayınlama

on

Grayscale Bitcoin Trust’ın verileri ele alındı ve buna göre Bitcoin’in gördüğü ilginin oldukça artış gördüğü ve 5 kripto paranın dikkatleri çektiği ortaya çıktı. Bitcoin’e yönelim aynı yükselişte devam eder ise 2021 yılının Mart ayına kadar GBTC, bütün bir dönem boyu oluşturulan Bitcoin’in 3/4’ünü satın alacak. Ancak o döneme kadar, CoinMarketCap’te en yüksek fiyatta kripto para birimine ait tutar, toplam piyasada dolaşan talebin %3’üne kadar yükselecek. Eğer bu durum gerçekleşir ise, kurumsal yatırımlar sonucunda vatandaşların kripto parayı benimsemesine inanan yatırımcıların duyarlılığı oldukça artabilir.

5 kripto para

Reddit’e kurucu ortak olan Alexis Ohanian, 5 kripto para ile yatırım yaptığını açıkça itiraf etti. Zenginliğinin bir miktarının kripto para birimi olarak yer aldığını söyleyerek, bunu asla bozmak istemediğini ifade etti. Alexis Ohanian, Bitcoin’in birçok önemli kişinin kripto alanına dahil olduğunu ve bunun kripto için güvenilirlik seviyesinin artması anlamına geldiğini söyledi. Yatırımlarını hala kripto para olarak yapmaya kararlı olması inancını gösteriyor.

Kripto para birimleri kısa vadeli değil, uzun vadeli yatırımları ele alıyor ve uzun vadede kar sağlama amacı edinilerek yatırım yapılıyor. Fakat henüz beklenen tutar gelmiş durumda değil. Artışın ise bu hafta devam edip etmeyeceği tam bir merak konusu olmuş durumda bulunuyor.

Bu haftanın fırsatları arasında sayılabilecek, kripto için beş temel para biriminin grafikleri incelendi.

Beş Kripto Para’dan BTC/USD

Kısa vadeli yatırım yapmak istemeyen yatırımcıların artışta olduğunu gösteren bir kanalda işlem gördüğü biliniyor. Orta vade için oldukça iyi bir yatırım gibi duruyor. Fakat iki para birimi de ortalama tutarın altına düştüğünden dolayı kısa vadeli yatırım için sonuç vermeyeceği öngörülüyor.

5 kripto para; BTC/USD arasında olan kur, genel olarak kendi arasında bir üçgen eğilimi oluşturuyor. 10 gün boyunca süren hareketlilik yavaş bir eğilimde ilerliyor ve 50 seviyesinin çok az üzerinde bulunuyor. Bu durum sonucunda ise arz ve talep ilişkisi bir dengede olarak görülüyor.

Yatırımcılar simetrik bir üçgen sağlamak isteyebilirler. Bunu sağlamanın en doğru yolu, fiyatın azalmasını ya da değişmesini beklemektir. Diğer bir yöntem ise üçgene yakın olan destek noktasından satın alım işlemi yapmak olacaktır. Bu durum sonucunda yakında oluşacak stop-loss durumunun korunması sağlanır.

Ayılar, tutarı simetrik üçgenin alt destek noktasının altına getirir ise yükselişin tehlikeli olacağı düşünülebilir. Kanalın altında oluşacak olan bir değişim, trendin de artık bir değişim yolunda olduğunu gösterecektir. Fakat yükselişin son bulması tutarın belirli bir durum içerisinde bağlı olarak kalabileceği ihtimalini de ele alır. Yani düşüş trendinin hemen başlayacağını ifade etmez. Düşüş trendi ancak 8.130.58$ miktarının aşağısında bulunan bir kırılma noktası ile başlayacaktır.

4 saati ifade eden bu grafik, boğa yatırımcıların simetrik üçgenin kırılma noktasına hızlı bir şekilde alım yaptığını ifade eder. Bu durum yaygın olarak alçak seviyede bulunan talebi doğrular ve olumsuz bir ifade yaratmaz. Boğalar, tutarı 9850$’a yakın olacak bir direnç noktasına getirmeye uğraşabilirler. Bu durum boğalar için ilk hedeftir.

9350$’ın üstünde oluşacak bir kırılma ile artışın yeniden olacağı söylenebilir. Bu durum üçgenin destek noktasının altında olacak olan 8950$ stop-loss’la yatırımcılara yeni bir yatırım imkanı sunabilir.

Parite’nin yükselmesi ile stop seviyesi daha da artış gösterebilir. Yatırımcı kişiler 9850$’a yakın olacak bir şekilde kar elde etmek için rezervasyon yapabilirler. Kalan pozisyon için çok az miktarda boşluk bırakarak üçgenin kırılması için gerekli olan 11778$ hedefi göstereceklerdir.

Beş Kripto Para’dan XTZ/USD

5 kripto paradan XTZ; artış gösteren bir kanal içerisinde az direnç ile yer alıyor. Fakat boğalar düşüş trendleri arasında bulunan sert bir direnç ile XTZ ile karşı karşıya durumdalar.

Bu, ayıların eğilimi değiştirmeye çalıştıklarını ifade eder. CoinMarketCap’in sıralaması arasında 10.sırada yer alan kripto para birim bulunduğu sıradan aşağı inerse ya da kanalın destek noktasının altına iner ise trendde değişimler olduğu fark edilir.

Bu durumun tersinde ise boğalar, tutarı düşüş trendinin üstüne çıkarabilir ise trendin yeniden başladığı söylenir. 10 gün sürecek olan EMA yavaşça artar ve RSI yüksek noktasının aşağısında bulunur. Bu durum sonucunda boğalar, ayılara göre daha avantajlı bir noktada yer alıyor.

Düşüş trendinin bulunduğu noktasının üstünde 3.0603$ noktasında bir yarışın olması olasılıkların arasında bulunuyor. Eğer momentum tutar, bu belirtilen seviyenin üstüne taşınabilir ise ortalama vadeyi ifade eder. Yükseliş trendi ortalama bir vade süreci içerisinde 3.60$’a yakın bir direnç noktasına gelebilir.

4 saatlik olarak belirtilen grafiğin sonucunda ayılar alt trend çizgisini inat içerisinde korumaya alıyor. Bunun yanı sıra olumlu duran ise boğalar son günlerde bu yatırımdan vazgeçmemiştir.

Boğalar XTZ/USD kurunun azalma trendinin üstüne çıkarmayı amaçlıyor. Eğer başarabilirlerse momentumun yükselme durumu hedefleniyor. Bu sebeple, yatırımcı kişiler azalma trendinin çizgisinin üstünde bir noktadan satın alma işlemi gerçekleştirebilirler.

Yükselişte hedef sıralamaları belirlenmiştir. İlk hedef ise 3.06$’dır. 2.9$’lık az miktarda bir direnç noktası bulunur. Bunun geçilmesi oldukça yüksek ihtimaldir. İnen yönde ise trader’lar stop-loss’ları ellerinde tutabilirler. Bunun oranı ise 2.65 olarak belirlenmiştir. Tutar arttıkça stop noktaları gittikçe artabilir. 3.06$’ın üstünde gerçekleşen bir kırılma ise, 3.20$’a kadar artışa sebep olabilir.

USD / USD 5 Kripto Para İçinde Var

Bir diğeri ise 5 kripto paradan ADA/USD oluyor.ADA artış trendleri içerisinde yerini alır. Altcoini 19 Mayıs tarihinde en son seviyenin kırılması ile artış sürecini devam ettirdi. Fakat 21 Mayıs itibari ile kesin olarak inişe geçen bir kırılma seviyesine gelmiştir.

Boğa yatırımcıları 22 Mayıs itibari ile 20 günü içeren hareketli ortalamayla, inişi hızlı bir şekilde satın almıştır. Bu durum sonucunda tutar 0.0543484$’ın üstüne yeniden gitmiştir. Sonuç olarak daha alt seviyelere daha iyi talebin olduğu fark edilmiştir.

Şu an itibari ile CoinMarketCap’in sıralaması arasında 11’de yer alan para birimidir. Yeniden 0.0543484$’ın aşağısına, yani kritik seviyenin daha da alt miktarına inmiştir. Bu durum ile birlikte boğaların 10 gündür EMA’yı savunmaya çalışma çabaları, olumlu bir işaret olarak görülür.

Tutar şu anda bulunan noktadan yukarı bir anda çıkar ise, 0.05755$’ın üstüne çıkması için yeniden çalışmalar yapması muhtemel bir durumdur. Bu durum başarılı olur ise artış trendi devamlılığını sağlayacaktır. Üst tarafta yer alan ilk hedef ise kanalın direnç noktasında bir yarış olacağını gösterir.

Diğer bir taraftan ise ayı yatırımcılar tutarı 0.050$’ın altına çekebilir ise, kanalın destek noktasına doğru bir azalma görülebilir. Kanalın altında oluşacak olan bir kırılma ise trendin üzerinde değişiklik olacağını gösterir. RSI’de oluşacak olan azalış boğa yatırımcıların bir kaybediş içerisine girebileceğini gösterir.

Boğa yatırımcıların tutarı daha da yükseğe çıkarmaması kar rezervasyonunu çekmiş olarak görülüyor. Bu durumun sonucunda ise ADA/USD kuru yeniden 0.0543484$’ın aşağısına inmiştir. Tutar eğer bu seviyeden devam eder ise 0.0504050$’a düşmesi olasılıklar arasında yer alır.

Bu durumun aksine ise kur olduğu seviyeden dönebilir ve 0.0543484$’ın üstüne çıkabilir. Boğalar tutarı yeniden 0.057555$’ın üstüne çıkarmayı deneyeceklerdir. Agresif bir şekilde hareket eden traderlar, azalma trendinin üstünde ve geri kalanı 0.057555$’ın üstünde ise beklenen durumun %50’sinin alımını gerçekleştirebilirler.

Bu durumda ticaretlerinin asıl aması 00615 ve 0.063 $ direnç kısmı için bir yarış olacaktır. Bu ticaret ise stop-loss miktarını 0.053$’ın aşağısında kalmasını sağlayarak, aşağıya yönelimli bir koruma sağlayabilir.

LİNK / USD 5 Kripto Para İçinde 

5 kripto paradan LINK son zamanlar içerisinde büyük bir kısım olarak menzil ile bağlantılıydı. Ancak her ortalama da düzelme gösterdi ve RSI orta noktanın daha üstünde olarak yerini aldı. Bu durum da talep ile istek arasında bir düzen bulunduğunu ifade eder.

21 Mayıs’ta boğalar artışlarını devam ettirmeye çalıştı fakat tutarı 4.2129$ olan kritik noktada sabitleyemedi. Ayılar ise 22 Mayıs günü bu direnişi son güçleri ile sağlamaya çalıştılar.

Diğer bir yandan ise eğer ayılar bu tutarı üçgenin aşağı kısmına çekebilirler ise 3.4602$ – 3.2865$ destek noktasına fiyatın inme olasılığı bulunuyor. Bu noktanın altında yer alan kırılma ise üçgenden belirli bir hedef  olan 3.0473$’a düşmeye yol açabilir.

4 saatlik grafik ise simetrik olan üçgenin oluştuğunu gösterir. Bu durum ise genellikle devamlı bir çalışmaya rağmen, düşük ihtimal ile tam tersi durumun oluşmasında da aracı olabilir. Bu sebep ile satın alma gerçekleştirilmeden önce üçgenin noktalarının kırılması beklenmelidir.

Üçgenin üstünde yer alan bir kırılma noktası ve kapanış saati, boğaların ayıları geçtiğini ifade eder. Yatırımcı kişiler, long pozisyonlara adım atmadan önce LINK/USD paritesi arasında 4.2129$’ın üstünde olmasını bekleyebilirler.

Ticaret için ise stop-loss durumu 3.7292$’ın aşağısında kalabilir. Bu durum sayesinde eğer ayılar, belirtilen tutarın altına iner ise 3.4602$’a düşüş gerçekleşebilir. Kur, üçgenin aşağısında yer alıyor ise yatırımcılar bu birimi satın almamalıdır.

ETC / USD 5 Kripto Para  Birimi 

5 kripto paradan ETC bulunan zaman içerisinde simetrik bir üçgende buluşuyor. İki ortalama birden düz ve RSI 50’nin üstünde bir seviyede bulunuyor. Bu durum sonucunda arz ve talebin arasında bir dengenin olduğu belli oluyor.

Bu durum ile birlikte üçgenin direnç noktalarının üstündeki tutar arttırılıp kapatılabilir ise, durum boğalar için pozitif olacaktır. Üçgenin üst noktasında önemli nokta ise ilk hedefin 7.62717$ olması ve ikinci hedefin ise 8.4117$ olması bekleniyor.

Bu durumun tersinde ise CoinMarketCap’te bu kripto para 19.sırada yer alıyor. Şu anda bulunduğu noktadan aşağı düşer ise üçgenin destek noktasının altında yer alması olası bir durumdur. Bu destek noktasının kırılma durumunda ise yeniden bir azalma trendinin başlayacağı görülebilir.

Bugün, boğalar tutarı simetrik üçgenin üst noktalarına kadar çekmişlerdi. Ancak fiyatı bu noktada sabitleyemediler ve bu durum sonucunda yüksek noktalarda talep eksikliği yaşandı.

Şu an için 5 kripto paradan ETC/USD kuru yeniden üçgen içerisinde. Fakat 10- EMA için bir destek noktası görevi gördüğü söylenebilir. Parite şu anda bulunduğu seviyelerden sonra 6.80$’ın üst kısmına çıkar ise, artışa doğru bir hareketin olması olası bir durumundur. Bu sebep ile ticaret yapan kişiler 6.80$’ın üstünde satın alma gerçekleştirebilirler. Zararları ise 6.38$ olarak sabit kalacaktır. Ayılar ise çift 6.38$’ın aşağısına çekerek, üçgen için yeni bir destek noktasına azalma olası bir durumdur. Üçgenin aşağı kısmında bir kırılma noktası gerçekleşebilir. Bu durum sonucunda ise yeni bir alçalış trendi başlangıcı söz konusudur.

Yerli Olarak Oluşturulan Kripto Para ve Bitcoin Borsasında Yerini Aldı” yazımıza linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Bitcoin

Yerli Olarak Oluşturulan Kripto Para ve Bitcoin Borsasında Yerini Aldı

Yayınlama

on

Kripto para ve Bitcoin’e ait olan işlemlerin vade ile yürütüldüğü işlem borsası BTSE, yeni oluşturulan Türk Lirasına bağlı BiLira’yı listesine aldı. TRYB bundan sonra BTSE’nin spot piyasalarında bulunan USDT üzerinden işlem yapılarak ilerliyor.

BTSE kurucu ortaklarından olan ve CEO görevini üstlenen Jonathan Leong, Cointelegraph ile görüşme sağladı. Bu listeleme durumu için Türk yatırımcıların, havale yolu ile olabildiğince az ödeme yapmasını sağladıklarını dile getirdi. Aynı zamanda TRYB kullanıcılarının anlık ödeme imkanlarının olacağına da işaret etti.

Jonathan Leong, Türkiye pazarına 2020 yılının başında adım atmış olan BTSE’nin ve borsanın Türkiye’den oldukça iyi yatırımcılar kazandığını söyledi. Ayrıca Leong, listeleri göz önüne alarak Türk Lirasına karşı talebin oldukça arttığını da ifade etti. Türk Lirasını değerlendirmek isteyen birçok yatırımcı bulunuyor.

Türkiye Kripto Para ve Bitcoin Kabulüne Hazır

BiLira kripto para ve bitcoin operasyon direktörü olan Vidal Artditi, Cointelepragh ile görüşmeler sağladı. Türkiye’de küresel olarak blockchain endüstrisinin ileri gelen bir alan olacağını ifade etti. Türkiye nüfusu üzerinden genel olarak kripto para biriminin okur yazarlığının kabul edildiğini de bu ifadelere ekledi.

Ayrıca Türklerin kripto para birimini var olan varlıklarını korumak amacı ile kullandığını söyledi. Türklerin amacının ticaret olduğunu ve olabildiğince risksiz hareket etmeye çalıştıklarını da ekledi. Türkler için ticaretin vazgeçilmez olduğunu ve Türklerin ticaret işinde ön plana çıktıklarını ifade etti. Türklerin kültürleri arasında yer alan ticaretin kripto para ile daha kolay yansıtıldığını vurguladı.

Türkiye içerisinde mobil uygulamaların kullanım oranının oldukça yüksek olduğunu belirterek, QR kod işlemleri ile işlerinin kolay olacağını söyledi. Mobil bankacılık ile Türk yatırımcılar işlerini halledebilecekler.

Balon Yaratmak Gibi Bir Amacımız Yok

Artditi, Türklerin kültürel ticaretini dile getirmesinin ardından piyasasında herhangi bir sorun yaratmayı amaçlamadıklarını ifade etti.

Kısa vade içerisinde şirketlerinin zarara girebileceğini normal olarak karşılayan Artditi, amaçlarının kolay erişimi sağlamak olduğunu söyledi. Ülke içerisinde yaşayan ve yurt dışına para gönderimi sağlayan birçok göçmenin olduğunu da ekledi. Bu göçmenlerin kripto para birimi ile de para gönderimi sağlayabileceğini ifade etti. Herhangi bir banka hesabı bulunmayan göçmen kişiler, kripto para ve bitcoin kullanarak rahat bir biçimde yurt dışına para gönderebilecekler. Üstelik kripto para ile gönderim sağlama işlemleri mobil bankacılık üzerinden gerçekleşebilecek. Kolay ve hızlı olacak bu işlem ile kripto para kullanımının herkes tarafından benimseneceğinin düşünüldüğü söyledi.

 

Bitcoin Aktif Kullanılan Hesap Adresleri Ethereum Hesaplarının İki Katına Erişti” adlı yazıya linkten erişebilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Altcoin

BTC ile Bitcoin İçin Popüler Bir Analistin Açıklamasına Göre Kötü Bir Haber!

Yayınlama

on

BTC ile Bitcoin’de boğa adını alan yatırımcıların şuan bir telaş içerisinde olduğu biliniyor. 2009 yılında açılmış olan bir hesap, 2020 yılında harekete geçti ve piyasada beklenmedik hareketlenmeleri meydana getirdi. Fakat bu hareketlenmelere rağmen her zaman liderlik koltuğunda oturan kripto para birimi gevşedi. Bir BTC ile bitcoin fiyatı 8700 dolara kadar düştü. Ünlü Scott Melker, son dönemin liderlikte olan kripto para analistlerinin en iyisi olarak biliniyor. Bitcoin’de yaşanan hızlı gerilemenin nedenlerini açıklamaya çalıştı. Böylelikle kripto paraya yatırım yapan kişilerin de bilgi sahibi olmasını sağladı.

BTC İle Bitcoin Boğaları Endişeli

Scott Melker, ortalama dört saat süren 200 hareketli ortalamanın altına inilmesi durumunu kripto piyasası için çok önemli gördüğünü söyledi. Bu hareketlenmeler piyasa için büyük dönüm noktası oldu ve kripto tarihini kötü yönde etkiledi. Scott Melker, ani gerileme için bir düzeltme olduğunu belirtti ve yatırımcıları uyardı. Kısa vadeli yatırımcılar için bu durum olumsuz sonuçlara yol açsa bile, uzun süreli yatırımcıları etkilemeyeceğini söyledi. Bunun üzerine Scott Melker, 8700 dolara gelmiş olan BTCile Bitcoin’e yatırım yapacağını belirtti. Ünlü analist bu hareketi ile BTC’nin yükselişine olan inancını göstermiş oldu.

Satoshi’nin Bitcoin İçin Kirli Hileleri

BTC ile bitcoin fiyatı son yaşanan panikten sonra %12 gerileme yaşadı. Bitcoin para biriminin kurucusu olan Satoshi Nakamoto’nun hayaleti piyasada endişenin yaşanmasına sebep olmuştu. 20 Mayıs’ta gerçekleşen bu durumdan itibaren Bitcoin oldukça fazla geriledi.

Kim olduğu öğrenilemeyen bu kişi, Bitcoin’in Genesis Block’u geliştirmesinden sonra ortaya çıkmış olan BTC ile işlem yaptı. Genesis Block’un ortaya çıkmasından iki ay sonra üretilen 50 BTC’ye taşınmasını sağladı. Bu sebeple hesap edilenden çok daha fazla sayıda Bitcoin’in piyasada yerini alabileceği sorunlara neden oldu. Satoshi Nakamoto’nun toplamda 1 milyon BTC parası bulunuyor. Bu Bitcoin’lerin hepsinin piyasaya sürülmesi endişesi boğaları sarmış durumda. 1 milyon BTC’nin piyasaya sürülmesi sonucu, piyasadaki hareketlerin öngörülemeyeceği düşünülüyor. Diğer bir sorun olarak ise boğalar, 1 milyon tane Bitcoin’den daha çok risk taşıyan birimlerin piyasada yerini almasını görüyor. Böylece merak edilen sorular yanıtlarını buluyor.

 

2020 Yılında XRP İçin Yatırım Yapmak Uygun Mu? başlıklı yazımıza linkten erişebilirsiniz.”

Okumaya Devam Et