Deep Web’deki Uyuşturucu Satıcısını Bitcoin Ele Verdi

Uyuşturucu Satıcısını Bitcoin Ele Verdi

Bir Fransız vatandaşının karıştığı uyuşturucu faaliyeti Bitcoin hesaplarının izlenmesinin ardından ortaya çıktı. Sanığın Deep Web’de uyuşturucu ticareti yapmaktan suçlandığı öne sürüldü. Bleeping Computer’a göre zanlı, sakal ve bıyık yarışmasına katılmak üzere seyahat ediyordu. Yapılan operasyon sonrası ABD’nin Atlanta havaalanında polis tarafından  36 yaşındaki Gal Vallerius’u tutukladı.

Araştırmacılar, Dark Web’de OxyMonster adını kullanan Vallerius’un, Dream Market pazarında bir bahşiş kutusu oluşturduğunu belirtti. Vallerius, işlemlerinigerçekleştirirken anonim ödeme sistemlerini kullanmadı.

Polis, bahşiş kavanozundan çıkan 17 işlemden 15’inin Vallerius’un LocalBitcoins üzerinde tuttuğu bitcoin cüzdanlarına gittiğini öğrendi. Bu onların OxyMonster olduğunu belirlemelerineön ayak oldu. Ayrıca, Vallerius’un ve OxyMonster’ın Twitter ve Instagram’daki yazı stilleri arasında da benzerlikler buldular.

ABD sınır ajanları, ABD’yi sonbaharda ziyaret ettiğinde Vallerius’un dizüstü bilgisayarını ele geçirdi ve dizüstü bilgisayarından OxyMonster olduğunu doğruladı. Yetkililer ayrıca dizüstü bilgisayar hakkında mesajları imzalamak için kullandıkları bir PGP şifreleme anahtarı, Dream Market giriş kimlik bilgileri ve OxyMonster satıcı hesaplarına bağlı adresli Bitcoin cüzdanları da içeren başka kanıtlar da buldular.

İddianamede OxyMonster’ı kokain, fentanil, LSD, oksikodon ve Metamfetamin satan bir kişi olarak tanımladı.

Vallerius, Deep Web’de oksikodon ve Ritalin sattığını kabul etti ve ömür boyu hapis cezasından kaçmak için dokuz ay boyunca çabaladıktan sonra suçlu bulundu. Para aklamak ve yasadışı malları ve kontrollü maddeleri dağıtmak niyetiyle sahip olmak için komplo kurmaktan suçlu olduğunu iddia edildi. Vallerius şu an 20 yıl hapisle karşı karşıyadır, ancak ömür boyu hapis değildir.

Araştırmacılara göre, Vallerius ayrıca VanDeevp adını kullandı ve Evolution, Valhalla, TradRoute, Hansa Market ve AlphaBay gibi diğer pazarlarda da hesap açtı.