Dogecoin Nedir?

Dogecoin, 2013 yılında iki yazılımcı tarafından piyasaya şaka amaçlı sürülen bir altcoindir. Bu coin her ne kadar şaka amaçlı çıkarılsa da zamanla arkasında büyük bir kitle oluşturmuştur ve yatırım aracı haline gelmiştir.

Hayırseverlik ve sosyal sorumluluk faaliyetlerinde sürekli olarak yer alan coin, bazı ülkelerin spor takımlarına destek olmakta ve yoksul ülkelerde ki ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmaktadır. Bu durumlardan dolayı diğer coinlerden ayrılmaktadır.

Bugün itibariyle Dünya’nın en değerli ilk 17 coini arasında yer alan bu coinin market hacmi 748 Milyon $’ın üzerindedir. 2016 yılı itibariyle bu coinin işlem hacmi neredeyse sınırsız sayıdadır. Bugün itibariyle birçok markette alınıp satılan Dogecoin’in birim başı maliyeti oldukça düşüktür.

Madencilik ve teknolojik altyapı açısından Litecoin ile büyük benzerliklere sahiptir. Çok hızlı üretilebilen bir coin olduğu için yüksek performanslı bilgisayarlara ihtiyaç duyulmadan bile üretilmektedir. Bu da onun değerini sürekli olarak arttıran bir durumdur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here