Dow Jones Media Group Yeni Partneri Brave Browser İle Blockchain Teknolojisini Test Edecek

Çarşamba günü yapılan açıklamada, Dow Jones Media Group engellilere yönelik bir içerik dağıtım sistemi olan Brave’ın gizlilik odaklı tarayıcı girişimi ile ortaklık kurduğunu duyurdu.

Ortaklar, Brave’ın dijital reklamcılığa yönelik blockchain tabanlı platformunu kullanarak içerik teslimi test edeceklerini açıkladılar. Dow Jones Media grubu iştirakleri Barron’s ve MarketWatch da “doğrulanmış yayıncılar” haline gelecek. Ortaklık, basın bültenine göre, Barron ve MarketWatch premium içeriğine erişim ile birlikte yaklaşık 2 milyon olan seçilmiş Brave kullanıcılarını da sunacak.

Açıklamada, “Yeni modelimiz, gizlilikten ödün vermeden kullanıcıları ve yayıncıları yeniden bağlar”, diyor Brave CEO’su ve CEO’su Brendan Eich. “Kullanıcılarımıza Barron ve MarketWatch premium bültenlerini bekliyoruz.”

2015 yılında lanse edilen Brave’in tarayıcısı, reklamları ve etkinlik izleyicilerini engellerken, kullanıcıların tercih ettikleri yayıncılara MET’de mikro kodlamalar yapmasına da izin veriyor. Geçen baharda 35 milyon dolar olan ICO’yu sonuçlandırdı.

Şirket ayrıca geçen yıl, kullanıcı dikkatini ölçen ve yayıncıları orantılı olarak ödüllendiren blok taşını temel alan dijital reklamcılık platformunu entegre etmeyi planladığını da duyurdu. Brave henüz platformu başlatmadı.

Barron’un kıdemli başkan yardımcısı Daniel Bernard şu ifadede şunları söyledi:

“Küresel dijital yayıncılar olarak, kaliteli müşteri deneyimleri oluşturmak için kullanılabilecek yeni ve gelişmekte olan teknolojileri sürekli araştırmanın önemli olduğuna inanıyoruz.”

Brave’un Dow Jones Medya Grubu ile ortaklığı, medya şirketlerinin erken alımından önemli bir ayrılışa işaret ediyor. 2016 yılında, Amerika Gazetesi Derneği’nin 17 üyesi, tarayıcının yasadışı olduğunu öne sürerek, şirkete bir ateşkes kararı gönderdi.