Dünyanın En Büyük Yatırım Fonu Şirketi Bitcoin’e Yatırım Yapacak

Bugünkü raporlara göre, dünyanın en büyük uluslararası varlık yönetim şirketlerinden biri olan BlackRock Inc, Bitcoin ve kripto paralara yönelik duruşunu değiştirdi.

BlackRock Inc, bir varlık yönetimi portföyü ile yaklaşık 6.288 Trilyon’a denk gelen, dünyanın en büyük 10. yatırım fonuna ev sahipliği yapan bir ABD merkezli varlık yönetim firması.

Raporlar, yakın zamana kadar kripto paralara karşı çok fazla eleştiride bulunan BlackRock Inc’in CEO’su Larry Fink’in fikrinin değiştiğine işaret ediyor. Daha önce Fink, kripto paralar ve Bitcoin’in sadece spekülatif bir ürün olduğuna inanıyordu. Fink, kripto para biriminin suçlulara yönelik bir varlık olduğunu, kara para aklamaya ve daha fazlası olmayacağına inanıyordu. Bu, Bitcoin’in anonim olduğu ve sınırları aşarak uluslararası suçlar için uluslararası bir varlık haline geldiğini düşünüyordu. En azından söylüyordu!


Ancak, The Daily Express’e (İngiltere) göre, bir BlackRock’un sözcüsü şu açıklamaları yaptı:

“Çoğu finans kurumu gibi, BlackRock, Blockchain teknolojisi hakkında bilgi alışverişi yapmak için periyodik olarak toplanan ve işin çeşitli kısımlarındaki çalışanlardan oluşan bir çalışma grubuna sahiptir. Piyasa katılımcıları, takas, uzlaşma ve mutabakat ve sadeleştirilmiş menkul kıymet ihracı arasındaki ortak süreçler ve veriler için potansiyeli fark ederek birkaç yıl boyunca Blockchain teknolojisini inceleyeceğiz”

BlackRock’un büyük bir varlık yönetim firması olduğunu düşünmeliyiz, aslında, kurumsal yatırımı teşvik etmek için mükemmel bir konumdadırlar, bu da Bitcoin’in fiyatını ve dolayısıyla kripto para piyasasına yönelik talebi gerçekten arttırabilir.

En azından, burada sahip olduğumuz şey, çok fazla paraya sahip bir firma olup, ileriye dönük olarak Bitcoin’in ardında yatan potansiyeli araştırmak, gerçekten çok büyük değişikliklere yol açabilir. Şimdilik Fink’ten bazı resmi yorumları beklemeliyiz, ancak bu haber sadece meşru değil, aynı zamanda da çok heyecan verici.

BlackRock, piyasaya liderlik eden şirket ve kurumsal yük olacak mı? İlk adımları atmak yeterli değil, bundan sonra rekabet devam edecek ve pazarlar yepyeni bir yatırım dünyasını karşılayacaktır.