Ethereum Foundation Geliştiricilerinden Akıllı Sözleşme Sigorta Fonu

Ethereum Vakfı geliştiricisi Alex Van de Sande, akıllı sözleşmelerdeki kod hatalarından dolayı donmuş para biriktirme isteğinden kaynaklanan ağ bölünmeleri riskini azaltacağına inandığı bir sigorta havuzu için bir teklif başlattı.

Mist tarayıcısı için takım lideri olan Van de Sande, bir blogda, özel bir sigorta fonu ile bir kurtarma sözleşmesi oluşturmanın, bir kişi veya grubun teşvikini azaltacağını yazdı. Parite’nin çoklu imza cüzdan sözleşme kütüphanesi kendi kendini imha ettikten sonra kullanılmaz hale getirilen ETH’de 320 milyon dolardan fazla olanın sahipleri, hata nedeniyle kaybedilen değerin bir kısmını veya tamamını geri kazanmak için çekişmeli bir sert çatal kullanmak zorunda kalacaklardı.

Sistem nasıl çalışır?

Geliştiriciler, akıllı sözleşmelerini bir kurtarma sözleşmesinde önceden belirlenmiş bir süre boyunca Ether’i kilitleyerek sigortalayacaklardır. Buna karşılık, daha sonra spekülatörlere tutabilecekleri ya da satabilecekleri eşit sayıda “geri kazan-et jetonları” alacaklardır.

Sözleşmeler tarafından sigortalanan Eter donmuşsa (jetonların sıvı kaldığı kazanlar ve diğer istismarlar fon tarafından karşılanmayacaktır), kurtarma işlemi, geri kazanma-eter sahiplerinin, havuz fonlarının eşdeğer bir yüzdesi için jetonlarını kullanmalarına izin verecektir. yüzde 90’lık bir oranla, kalan yüzde 10’luk oran, tüm belirteçlerin genel sigorta fonuna kaynak sağlamak için kullanılıyor.

Diğer taraftan, kilitlenme periyodu geçilirse ve kurtarma işlemi başlatılmazsa, kurtarma tokeni otomatik olarak imha edilir ve gönderen kilitli Ethereumlarını geri alır – ve geri kazanma jetonları satarak kâr elde eder başlangıç.

Geri alım sözleşmesi, fonun sözleşmeyi taahhüt etmesi gereken kararlar üzerinde oy kullanabilen bağış sahipleri tarafından yönetilecektir.

Önerilen sisteme karşı bir engel, kurtarılan coinlerin bir çok düzenleyici kurum tarafından menkul kıymet olarak sınıflandırılabileceğidir.

Ancak, Van de Sande’nin önerisinin belki de en tartışmalı unsuru, Parite’nin çoklu imza cüzdan sözleşmesindeki kod hatalarının kurbanlarına kurtarma jetonları çıkararak, 517.000 ETH’den fazla borca ​​sahip olan fonları finanse etmeyi içeriyor.

Çekişmeli bir ağ bölünme riskinin azaltılmasına ek olarak, ki bunun net olması için Parite, takip etmenin “niyetinin” olmadığını söylüyor, Van de Sande bunun, kurbanları – Ethereum’un en iyi geliştiricilerinin çoğunu içeren – kurban edeceğini savunuyor – Yeni fonda paydaşlara. Bu da, havuzun piyasaya sürüldüğünde çekiş kazanma şansı daha yüksek olacaktır.