Connect with us

Rehber

Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin Kimdir?

Published

on

Ethereum Kurucusu “VİTALİK BUTERİN”!

Vitalik Buterin, Rus-Kanadalı bir yazar ve programcı. Vitalik, Bitcoin dergisinin kurucuları arasında yer alan ve 2011 yılından beri Bitcoin topluluğunda makaleler yazan biri.

Bitcoin’den sonra dünyanın ikinci en değerli ve tanınmış kripto parası olan Ethereum’un arkasındaki çocuk “dahi olarak biliniyor”. Projesinin 65 milyar doları aşan muazzam bir piyasa sermayesi var ve büyümeye devam ediyor. Bu arada Vitalik sadece 23 yaşında

Belki de Vitalik’i şifreli para birimleri dünyasına götüren, hayatta yeni bir tutku arayışıydı.

İlk olarak Bitcoin’i babasından duymuş ve ilgilenmeöiş. Üstelik başlangıçta, kripto paranın kaçınılmaz olarak başarısız olacağını düşünmüş nedenini ise gerçek bir değere sahip olmadığını düşünmüş olmasıydı. Ancak, daha sonra birkaç yerden daha duydu kripto paraya ilgisi artmaya başladı(sonrası malum).

2013 yılının sonlarında Vitalik Buterin, fikirlerini beyaz bir kağıda döktü ve arkadaşlarına sundu.Konsepti görüşmek üzere yaklaşık 30 kişi Vitalik’e ulaştı.Fikirleri, görüş ve tartışmalar sırasında, zamanla değişti ve şekillendi.

Proje, Vitalik Buterin, Mihai Alisie, Anthony Di Iorio, Charles Hoskinson, Joe Lubin ve Gavin Wood’tan oluşan temel ekiple Ocak 2014’te kamuya açıklandı. Buterin, Miami’de düzenlenen bir Bitcoin konferansında Ethereum’u sahnede tanıttı.(ETHEREUM UN ŞUANKİ PİYASA DEPERİ 870 DOLAR)

25 Haziran 2017’de, Vitalik Buterin’in araba kazasında öldüğünü iddia eden sahte bir haber, Ethereum’un piyasa değerinden 4 milyar dolar kaybetmesine neden oldu. Hikaye, isimsiz bir kullanıcı tarafından troller cenneti olan 4Chan’dan yayınlandı. Ethereum tüm kayıp değerini korumayı başarmış olsada da, forumların ve haber sitelerinin bu piyasadaki önemini vurguladı. Belki de, Bitcoin kurucusu tarafından saklanan tam anonimlik çok akıllı bir harekettir.

Ethereum nedir? Öğrenmek için buraya tıklayın

Okumaya Devam Et
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altcoin

Coin ve Token Arasında ki Farklar

Published

on

Kripto para ile ilgili haberlerimizi okurken mutlaka coin veya token kelimelerini sıklıkla duymuşsunuzdur. Bu iki terim benzer terimler gözükse de aralarında büyük farklar vardır.

Kripto para terimi, Bitcoin ile başlasa da şuanda birçok alternatif coin yani altcoin bulunmaktadır. Ethereum, Litecoin, XRP, Dogecoin ve diğer coinler altcoin terimine örnektir. Bu coinlerin her biri aynı Bitcoin teknolojisi gibi blok zincirine sahiptir ve bağımsız olarak çalışmaktadır. Bu altcoinlerin neredeyse hepsi Bitcoin’in fork yani çatallaşması sonucu oluşsa da günümüzde bazılarının yazılımı ve kod yapısı Bitcoin’den çok farklıdır.

Örneğin; Ethereum, Ripple ve Monero gibi coinler fork ile oluşmamış, tamamen farklı bir yazılıma sahip coinlerdir.

Token terimi ise program veya varlık türünü temsil etmektedir. Kavramı açarsak, projenin gelişimini finanse etmek için piyasaya sürülen varlıklardır. Bugün bir coin üretip onun reklamını yapmak, yazılımını desteklemek oldukça maliyetlidir. Coin sahibi şirketler token adı verilen varlıkları piyasaya sürerek yatırımcı toplamaktadır.

Aralarında ki en büyük fark ise coinler bağımsız olsa da tokenlar bağımlı varlıklardır.

Okumaya Devam Et

Altcoin

Stellar Nedir?

Published

on

Stellar, kısa ismi ile XLM bugün itibariyle en değerli 6. altcoindir. 5,4 Milyar $’dan fazla yatırıma sahip bu coinin değeri ise 0,28 $ civarındadır. Toplamda 100 milyar’dan fazla arzı olan bu coinin ise bugüne kadar sadece 18 milyar adeti kullanılmaktadır.

Ripple ile benzer alanlarda yer alan bu coin onun en büyük rakibi olarak göze çarpıyor. Aynı Ripple gibi oda geleceğin bankacılık uygulaması misyonu ile ortaya çıkmıştı. Çok kısa sürede transfer edilebilmesi, transfer ücretinin düşük olması ve anonim olması en büyük avantajı.

Stellar bugün itibariyle birçok borsada alınıp satılabilen bir coin. Ülkemizde Koineks platformunda rahatlıkla satın alabilirsiniz. Ayrıca Ledger Nano S donanımında da saklanabilmektedir.

Geliştirici ekibi çok kaliteli olmakla birlikte bu durum birçok yatırımcıya da güven vermekte. Bitcoin borsasının kurucularından bile birkaç kişi şuanda Stellar ekibi içerisinde yer alıyor.

Okumaya Devam Et

Altcoin

Bitcoin ve Altcoin Değer Analizi

Published

on

BTC / DOLAR

Bitcoin şuanda yükseliş trendine girmiş durumda. Bugüne %4 lük bir değer kazanımı ile başladı. Diğer yandan, toplam yatırım hacmi olan 120 Milyar Dolar seviyesine yaklaşamasa da 116 Milyar dolarlık bir hacme sahip.

ETH / DOLAR

Ethereum şuanda 228 $ seviyelerinde. Son 24 saatlik pozisyonda %9’luk bir değer artışına sahip. Toplam market hacmini ise 23 Milyar $ seviyelerine çıkarsa da geçen ay hızlı bir değer kaybı yaşadığı için toplam hacminde de büyük bir düşüş gerçekleşti.

Diğer yandan, 171 $ seviyesinden bu seviyeye gelmesi sevindirici olsa da hala daha istenilen seviyeye gelemedi.

XRP / DOLAR

En değerli coin sıralamasında ki yükselişini sürekli olarak arttıran XRP şuanda 3. Sırada. %42’lik bir değer artışı sağladı ve 0,46 $ seviyesine ulaştı. Toplam yatırım seviyesi ise 18,5 Milyar dolar seviyesine ulaştı.

BCH / DOLAR

Her coin gibi Bitcoin Cash’de güne yükseliş ile başladı. 484 $ seviyesine gelen coin’in hem değeri hemde toplam hacmi arttı. Toplam hacim ise 10 milyar dolar seviyelerine yaklaştı.

LTC / DOLAR

57 $ seviyesine çıkan Litecoin, %7’lik bir artış ile güne başladı. Toplam market hacmi 3,3 Milyar dolarda kaldı.

IOTA / DOLAR

En değerli coin sıralamasında 12. Sırada olan IOTA, %9’luk bir çıkış ile 0,57 dolar seviyesine geldi. Boğa piyasasından olumlu etkilenen coin’in toplam market hacmi ise 1,5 Milyar doları geçti. Ayın başında ki yüksek değer olan 0,6 seviyesine tekrardan çıkması bekleniyor.

Okumaya Devam Et

Haberler