Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin Kimdir?

Ethereum Kurucusu “VİTALİK BUTERİN”!

Vitalik Buterin, Rus-Kanadalı bir yazar ve programcı. Vitalik, Bitcoin dergisinin kurucuları arasında yer alan ve 2011 yılından beri Bitcoin topluluğunda makaleler yazan biri.

Bitcoin’den sonra dünyanın ikinci en değerli ve tanınmış kripto parası olan Ethereum’un arkasındaki çocuk “dahi olarak biliniyor”. Projesinin 65 milyar doları aşan muazzam bir piyasa sermayesi var ve büyümeye devam ediyor. Bu arada Vitalik sadece 23 yaşında

Belki de Vitalik’i şifreli para birimleri dünyasına götüren, hayatta yeni bir tutku arayışıydı.

İlk olarak Bitcoin’i babasından duymuş ve ilgilenmeöiş. Üstelik başlangıçta, kripto paranın kaçınılmaz olarak başarısız olacağını düşünmüş nedenini ise gerçek bir değere sahip olmadığını düşünmüş olmasıydı. Ancak, daha sonra birkaç yerden daha duydu kripto paraya ilgisi artmaya başladı(sonrası malum).

2013 yılının sonlarında Vitalik Buterin, fikirlerini beyaz bir kağıda döktü ve arkadaşlarına sundu.Konsepti görüşmek üzere yaklaşık 30 kişi Vitalik’e ulaştı.Fikirleri, görüş ve tartışmalar sırasında, zamanla değişti ve şekillendi.

Proje, Vitalik Buterin, Mihai Alisie, Anthony Di Iorio, Charles Hoskinson, Joe Lubin ve Gavin Wood’tan oluşan temel ekiple Ocak 2014’te kamuya açıklandı. Buterin, Miami’de düzenlenen bir Bitcoin konferansında Ethereum’u sahnede tanıttı.(ETHEREUM UN ŞUANKİ PİYASA DEPERİ 870 DOLAR)

25 Haziran 2017’de, Vitalik Buterin’in araba kazasında öldüğünü iddia eden sahte bir haber, Ethereum’un piyasa değerinden 4 milyar dolar kaybetmesine neden oldu. Hikaye, isimsiz bir kullanıcı tarafından troller cenneti olan 4Chan’dan yayınlandı. Ethereum tüm kayıp değerini korumayı başarmış olsada da, forumların ve haber sitelerinin bu piyasadaki önemini vurguladı. Belki de, Bitcoin kurucusu tarafından saklanan tam anonimlik çok akıllı bir harekettir.

Ethereum nedir? Öğrenmek için buraya tıklayın