Connect with us

Rehber

Ethereum Nedir? Nereden Alınır?

Published

on

Ethereum nedir?

Ethereum, blockchain teknolojisine odaklanan açık kodlu bir yazılım platformudur. Akıllı Sözleşmeler hazırlayabileceğiniz bir altyapıya sahiptir. Geliştiricilerin merkeziyetsiz uygulamalar  oluşturmasına ve bunları dağıtmasına olanak sağlar. Basitçe ifade etmek gerekirse, Ethereum’un amacı, blockchain teknolojisini kullanarak veri depolamak, ticari ve karmaşık finansal işlemlerde üçüncü  şahıslara ihtiyaç olmadan işlem gerçekleştirmektir.

Bunun üzerine, ether olarak bilinen bir şifreleme özelliği sağlar. Diğer kripto para birimleri gibi, farklı cüzdanlar arasında transfer yapılabilir.

Her ikiside  en popüler iki dijital para birimi olsalarda Ethereum Bitcoin’in kullanmadığı gelişmiş akıllı sözleşme hazırlama özeliiğine sahiptir.

Ethereum altyapısı başlangıçta Vitalik Buterin tarafından 2013 sonlarında geliştirildi. Başlangıçta Ethereum’un teknik tasarımını ve protokolünü açıklayan Ethereum white paper’ı yayınladı.

Bitcoin’e benziyor mu?

Hem Ethereum hem de Bitcoin özelliklerinden  elde edilebilen çok sayıda karşılaştırma vardır; Bununla birlikte, iki kripto paranın birbirine ne kadar  benzediği ise belirsizdir.

İki kripto paranın da ortak noktasına bakarak başlayalım. Her ikisi de blockchain teknolojisini kullanıyorlar. Ethereum için blockchain teknolojisi farklı bir amaç ifade etmektedir. Bitcoin blockchain teknolojisini , dijital para birimini takip etmek için kullanılır; Ethereum ise  merkezileştirilmiş herhangi bir uygulamanın programlama kodunu çalıştırmaya odaklanıyor.

Dolayısıyla, iki kavram birbirine benzer olarak düşünülse de, daha büyük resme bakmaya başladığınızda pek çok farklılık var. Ethereum bir kripto paradan çok daha fazlasıdır, ancak bu sıklıkla unutulmaktadır. Ethereum akıllı sözleşmeler yoluyla ticari faliyetlerde aracı kurumlara olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor.

Ethereum için Önemli Tarihler

2013

Bu, Ethereum için çok önemli bir yıldı, çünkü Ethereum’un Vitalik Buterin tarafından tanımlandığı zamandı. Kavramı açıklayan ilk makaleyi yazdı.

Bu yılın ilerleyen  zamanlarında Vitalik Buterin bu  yeni  platform için bir geliştirme önerdi.

Ocak 2014

2014 başlarında konsept daha sonra Vitalik tarafından Miami’de düzenlenen Kuzey Amerika Bitcoin Konferansı’nda resmi olarak ilan edildi. Burada başlıca çekirdek geliştiriciler olarak düşünülen Dr. Gavin Wood ve Jeffrey Wilcke ile işbirliği yapacağını açıkladı.

Nisan 2014

Vitalik, Ethereum Virtual Machine’in resmi şartnamesi olan Yellow Paper’i yayınlayarak Ethereum için ilk prototip platformunu resmen işaretleyen, yedi farklı programlama dili içine ilk işlevsel uygulamayı kodlamadı.

Temmuz 2014

Ethereum  Temmuz ayında ön satışa çıktı. Toplamda 60.102.216 Etherum  31.591 Bitcoin karşılığında yatırımcısı ile buluştu.

Ağustos 2014

Ethereum’un ön satış  rakamları 14 milyon doların üzerine çıkarak çok başarıya ulaştı.

Eylül 2014

Ethereum değeri artmaya devam ediyor ve ön satışta  60 milyon ethereum yatırımcılar tarafından satın alındı, geri kalan Ethereumlar  ise İsviçre merkezli ve kar amacı gütmeyen Ethereum Vakfı’na  cüzdanlarına gönderildi.

Kasım 2014

DEVCON-0 etkinliği ile  dünyanın dört bir yanından gelen Ethereum geliştiricilerini bir araya geldi. Berlin’de bir araya geliştiriciler burada ethereum’un geleceği ve altyapısı konularında fikir alışverişinde bulundular.

Bu etkinlikte gösterilen sunumlar, Ethereum’u daha güvenilir ve ölçeklenebilir hale getiren girişimlere sahipti.

Nisan 2015

Bu ay, hem Ethereum platformu hem de Ethereum tabanlı projeler için fon teklif eden DEVgrant programı açıklandı.

Program, Ethereum’a katkıda bulunan geliştiricilere ödül ve destek vermenin bir yolu olarak tasarlandı.

Temmuz 2015

Temmuz ayının sonlarında, Ethereum projesinin ilk kilometre taşı olan Frontier serbest bırakıldı. Bu akıllı sözleşme başlangıçta geliştiriciler tarafından beta sürüm olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır; Ancak, çok başarılıydı ve aslında Ethereum ekosistemini geliştirmek için kullanılıyordu.

Kasım 2015

DEVCON-1 Londra’da gerçekleşti ve beş günlük bir etkinlikti. İlk konferanstan çok daha büyüktü ve 100’in üzerinde sunum yaptı ve 400’den fazla katılımcı burada bir araya geldi. Bu toplantıyı Ethereum için gerçekten harika yapan şey, UBS, IBM ve Microsoft gibi büyük şirketlerin konferansta  olmasıydı.

Mart 2016

Planlanan bir protokol güncellemesi olan Homestead, Ethereum ağına uygulandı ve bir önceki ağda iyileştirmeler yapıldı.

Mayıs 2016

Mayıs ayında Ethereum, DAO’nun kalabalık bir satışla 150 milyon dolar rekorunu kırmasıyla övgülerin sahbi oldu.
Bu, Ethereum için büyük bir destekti.

Haziran 2016

Mayıs ayındaki olumlu gelişmeler yerini siber saldırılara bıraktı ve hackerlar ethereum altyapısına saldırarak 50$ değerinde Ethereum çaldı.

Bu olay, daha sonra ayda tartışmalara yol açtı ve bir takım anlaşmazlıklar yaşandı.

Temmuz 2016

Bir önceki ay yaşanan anlaşmazlıkların doğrudan bir sonucu olarak, ağ iki farklı gruba ayrıldı; Ethereum (ETH) ve Ethereum Classic (ETC).

Ethereum, merkezi olmayan karar verme ve çatışma çözümünü savundu; Ethereum Classic ise blok zincir değişmezliği için savundu. Bu daha sonra Ethereum vakfı, geliştiriciler, iş ortakları, küçükler ve ekosistem kullanıcılarının  ETC ile ilişkisini kesmesine yol açtı.

Şubat 2017

Şubat, Microsoft ve diğer önemli teknoloji devlerinin ve bankaların Ethereum blockchain teknolojisinin benimsenmesini ilerletmek için bir topluluk oluşturuldu.

Mayıs 2017

Geçtiğimiz yılın Mayıs ayına kadar, ilk Kurumsal Ethereum İttifakı ilan edildikten sadece dört ay sonra, daha birçok önde gelen şirket ve müşteriler eklenince katılımcıların sayısında büyük bir artış yaşandı.

Bu olay sonrası , Ethereum’un sonunda Bitcoin’i , geçeceğine inananların sayısı arttı.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rehber

Pump ve Dump Kavramları Nedir?

Published

on

Coinografi.com – Pump şişirmek anlamına, Dump ise boşaltmak anlamına gelmektedir. Kripto para borsasında ki kullanımı ise biraz farklıdır. Pump ve Dump kavramları kripto para piyasasında sıklıkla geçen ve borsaları manipüle etmek için bir araya gelen kişilerden oluşan gruplardır. Bu gruplar küçük yatırımcıyı veya tecrübesiz yatırımcıyı kandırmak için bir veya grubun büyüklüğüne göre birkaç altcoini seçerek yüklü miktarlarda alımlar yaparlar.

Bu alımlardan sonra fiyatlar yukarıya doğru gittiği için küçük yatırımcı veya tecrübesiz yatırımcılar bu yükselişlerin gerçek olduğunu düşünerek bu coinlere yatırım yapmaktadır fakat bu yükseliş gerçek değildir. Bu kişiler 100 TL’den toplu olarak aldıkları coinleri 150 TL gibi bir rakamdan hızlı satış emirleri verdikleri için kazancı elde edip çıkarlar.

Bu gruplar genellikle ücretlidir ve genellikle kazancı grup kurucuları kazanmaktadır çünkü bu kişiler yukarıdan satış emirlerini herkesten önce verirler.

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın, Twitter ve Instagram hesaplarımızı takip edin!

Continue Reading

Rehber

BEAM (BEAM) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Published

on

Coinografi.com – BEAM, Mimblewimble Blockchain’i üzerinde çalışan açık kaynaklı bir kripto para birimidir. Gelişmiş gizlilik, ölçeklenebilirlik ve azaltılmış blok zinciri boyutuna odaklanan Mimblewimble protokolü kapsamında başlatılan ilk kripto paradır.

BEAM, Grin’le birlikte Mimblewimble protokolü üzerinde çalışır. Beam, C ++ ile kodlanmış ve Equihash 150/5 sistemini kullanır. Şu anda, Beam ASICS madenciliğe karşı dayanıklıdır. Ancak, gelecekte, geliştiriciler küçük ölçekli madenciler için ASICS madenciliğine izin verecek şekilde ayarlanmıştır.

Mimble Wimble Nedir? Mimble Wimble Teknolojisi Ne İşe Yarıyor?

Beam ve Grin bazı benzerliklere sahiptir ancak kullanıcı bakış açısına göre farklılık gösterir. Grin, IP, dosya ve adrese dayalı ödemelere izin verirken diğer taraftan Beam, cüzdanların birbirleriyle iletişim kurmasına yardımcı olan geçici kimlikleri dağıtır. Dahası, Beam kalıcı kimlik oluşturma yeteneğine sahiptir, çünkü düzenli kimlikler bir cüzdanla olan her bağlantıdan sonra değişir. Bu model işlemlerin gizliliğini arttırır.

Beam (BEAM) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Beam Madenciliği’ne başlamadan önce, güncellenmiş bir GPU’ya ihtiyacınız olacak. Ek olarak, madencilik yazılımının virüs olarak işaretlenmeye eğilimli olduğunu unutmayın. Bu nedenle, oyun bilgisayarınıza güncellenmiş bir virüsten koruma yazılımı yüklemek ve madencilik yazılımını virüsten koruma taramasını kapatmak bu nedenle önemli.

Beam (BEAM) Cüzdan Kurulumu

Mimblewimble protokolündeki kripto paralar, tasarım açısından normal kripto para birimlerinden farklıdır. Bu protokolle, kripto para birimleri gönderirken ve alırken tüm cüzdanlar birbirleriyle iletişim kurduğundan adresimiz yok. Bu nedenle madencilik sürecine girmeden önce bir cüzdan kurma sürecini anlamak çok önemlidir.

BEAM ağı için, cüzdan bağlantısını etkinleştiren kimlik numaralarımız var. Bu adresler kalıcı olmadığından, gizliliği arttırmak için bir kimlik oluşturmamız ve hiçbir zaman sona ermemesi için ayarlamamız gerekiyor.

Beam coin, yerleşik madencilerle birlikte verilen Windows, Mac ve Linux cüzdanlarla uyumlu. Ek olarak, kendi madencilik yazılımları, CLI ve GUI versiyonları var. Bu derste, CPU madencisi olan Windows GUI’ye odaklanacağız. Yazılım indirildikten sonra, yeni bir cüzdan oluşturmak için yükleyin. Özel anahtar görevi gören kurtarma kelimelerine erişebileceksiniz. Tercih ettiğiniz seçeneği seçmeniz istenecek ve kendi node’unuzu kullanmanız önerilir.

BEAM cüzdanı işlemleri doğrulamaz. Sonuç olarak, tüm Blockchain bilgisayarda tutulmaz. Kısacası, cüzdan küçüktür ve kullanılması için bir node bağlantısına sahip olmalıdır. Beam node’ları, tüm blockchain’i indirir, doğrular ve günceller. Masaüstü cüzdanında, onu tam node olarak etkinleştirme seçeneğiniz vardır.

Ayrıca, bir Beam cüzdan veritabanı, işlem geçmişine benzer şekilde kendi meta verilerini tutar. Bu verileri almak için bir cüzdan şifresi gerekir. Şifreler yalnızca işlem geçmişini ve Beam Wallet ile ilgili diğer detayları görüntülemek istediğinizde gereklidir.

Parola kaybolduğunda, artık meta verilere sonsuza dek erişemeyeceğinizi unutmayın. Bununla birlikte, Beam cüzdanındaki herhangi bir fon, basit bir şekilde yeni bir cüzdan ayarlayarak ve orijinal cüzdanda kullanılan kurtarma kelimelerini tekrar girerek geri kazanılabilir.

Güvenli tarafta olmak için, her zaman şifrelerin birkaç kopyasını kaydedin ve işlem geçmişinizi yedekleyin.

Masaüstü cüzdanını kurduktan sonra, gösterge senkronizasyonu sona erdiğinde gösterge tablosuna hemen erişilebilir. Gösterge tablosunun altında ödeme işlem listemiz var. Aynı zamanda sağdaki sarmal dengesini de gösterir. Sol taraf, devam eden ödemeleri gösterir.

BEAM cüzdanı ayar sayfası ayrıca cüzdanla ilgili bilgileri görüntülemenizi sağlar. Bilgiler değiştirilebilir. Aynı ayar sayfasında, CPU’da madencilik konularını başlatabilirsiniz. Bir adres oluşturulur ve varsayılan olarak 24 saat içinde sona erer. Madencilik için süresi dolmayacak başka bir adres bulmanız gerekiyor.

Kalıcı bir adres oluşturmak, cüzdanın ana sekmesinden al sekmesine tıklamanızı gerektirir. Adresi oluşturduktan sonra, son kullanma tarihini asla sona ermeyecek şekilde ayarlayın ve sonra kapatın. Bir sonraki adım adresin ana cüzdan sekmesinden onaylanmasını gerektirir.

İşlemlerin gönderilmesinde bu prosedürün tekrarlanamayacağına dikkat etmek önemlidir, çünkü normal işleme benzer. Ancak, Beam Wallet, kripto para birimleri gönderme konusunda bir öğretici ile birlikte gelir.

BEAM için farklı maden havuzları mevcuttur, ancak tercih edilenler https://beam.leafpool.com/ dir. Bu havuz %0,5 gibi düşük ücretler çekiyor. Diğer Beam maden havuzları f2pool.com, beepool.org ve sparkpool.com’dur.

Beam (BEAM) Nedir? Beam (BEAM) Nereden Satın Alınır?

Beam CPU madenciliği için, resmi Beam cüzdanı kusursuz çalışmalıdır. Ancak, GPU madenciliği gibi karlı değil. BEAM Cüzdanı masaüstüne kurulduğunda, ayarlar bölümüne gidin ve “Run Local Node”u seçin ve minning node sayısını 0’dan büyük herhangi bir rakama ayarlayın. CPU’nuzda daha fazla zorlama seçtiğinizi unutmayın.

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Instagram hesaplarımızı takip edin!

Continue Reading

Altcoin

Coin ve Token Arasında ki Farklar Nelerdir?

Published

on

Coinografi.com – Kripto para ile ilgili haberlerimizi okurken mutlaka coin veya token kelimelerini sıklıkla duymuşsunuzdur. Bu iki terim benzer terimler gözükse de aralarında büyük farklar vardır.

Kripto para terimi, Bitcoin ile başlasa da şuanda birçok alternatif coin yani altcoin bulunmaktadır. Ethereum, Litecoin, XRP, Dogecoin ve diğer coinler altcoin terimine örnektir. Bu coinlerin her biri aynı Bitcoin teknolojisi gibi blok zincirine sahiptir ve bağımsız olarak çalışmaktadır. Bu altcoinlerin neredeyse hepsi Bitcoin’in fork yani çatallaşması sonucu oluşsa da günümüzde bazılarının yazılımı ve kod yapısı Bitcoin’den çok farklıdır.

Örneğin; Ethereum, Ripple ve Monero gibi coinler fork ile oluşmamış, tamamen farklı bir yazılıma sahip coinlerdir.

Token terimi ise program veya varlık türünü temsil etmektedir. Kavramı açarsak, projenin gelişimini finanse etmek için piyasaya sürülen varlıklardır. Bugün bir coin üretip onun reklamını yapmak, yazılımını desteklemek oldukça maliyetlidir. Coin sahibi şirketler token adı verilen varlıkları piyasaya sürerek yatırımcı toplamaktadır.

Aralarında ki en büyük fark ise coinler bağımsız olsa da tokenlar bağımlı varlıklardır.

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Instagram hesaplarımızı takip edin!

Continue Reading