FACEBOOK, BİTCOİN’E ZARAR VEREBİLİR Mİ? BU SORUYU MİLYARDER İSİM YANITLADI!

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından birisi olan Facebook, 2018 yılının başından beri kendi kripto para birimini piyasaya süreceği haberleri ile gündeme gelmekte ve birçok uzmana göre Facebook tarafından kurulan blockchain departmanı ile departmanın başındaki David Marcus aslında direkt olarak bir kripto para birimi üretme üzerine yoğunlaşmış durumda.

Geçtiğimiz günlerde Facebook’un Coinbase ve Gemini kripto para borsaları ile görüştüğü ve söz konusu kripto para biriminin adının ”GlobalCoin” olabileceği haberini sizlere aktarmıştık. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz. Kripto para sektörünün bir kısmı sosyal medya devinin kripto para biriminin ekosistem için faydalı olacağını düşünürken, azımsanamayacak kadar büyük bir kısmı da bunun hem Bitcoin (BTC) hem de diğer kripto para birimlerine zarar verebileceğini ve merkeziyetsizliğe gölge düşürebileceğini iddia etmekte.

Milyarder yatırımcı ve eski Goldman Sachs yöneticisi Mike Novogratz ise 24 Mayıs tarihinde CNBC’ye verdiği bir demeçte Facebook’un kripto para ekosistemi için ”çok önemli” olduğunu ve popüler görüşün aksine GlobalCoin‘in hem merkezi olmayan kripto para dünyasına değer ekleyeceğini ifade etti.