FACEBOOK CEO’SU ZUCKERBERG, LİBRA ŞİFRELEMESİNE DAİR KONGREDEN ÖNCE TANIKLIK EDECEK

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, bu ay sonra ABD milletvekilleri önünde Libra şifreleme para birimini projesini savunacak.

Meclis Mali Hizmetler Komitesi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Zuckerberg’in 23 Ekim’de “Facebook’un İncelenmesi ve Mali Hizmetler ve Konut Sektörü Üzerindeki Etkisi” başlıklı bir duruşmada ifade vereceğini açıkladı. Zuckerberg, tek tanık olacak.

Ayrıntılar az olsa da, Çarşamba günkü basın bülteninde Komite Başkanı Maxine Waters’ın (D-Calif.) “Büyük Teknolojiyi Finans Dışında Tutma Yasası” taslağını hazırladığını belirtti.

Çarşamba günkü açıklamada, “Taslak mevzuat, Facebook gibi büyük platform araçlarının, bir ABD finans kurumu olarak kiralanmasını, lisanslanmasını veya kaydedilmesini yasaklıyor” dedi.

Tasarıda ayrıca, büyük platform araçlarının yaygın olarak bir değişim aracı, hesap birimi, değer deposu veya Federal Rezerv tarafından tanımlanmış benzeri herhangi bir işlev olarak kullanılması amaçlanan bir dijital varlık oluşturulması, sürdürülmesi veya çalıştırılması yasaklanıyor.

Bu ay ki duruşma Kongre tarafından yapılan üçüncü oturum olacak: House Finansal Hizmetler Komitesi ve Senato Bankacılığı Komitesi, Temmuz 2019’da Libra’yı tartıştılar. Facebook blockchain lideri David Marcus, projenin o zamanki potansiyel yararları hakkında ifade verdi.

Bu duruşmalar sırasında milletvekilleri, Facebook’un çabaları konusunda şüpheci davrandılar ve veri gizliliği konusundaki geçmiş kayıtlarına ve endişeleri olan diğer konulara dikkat çekti.

Libra etrafındaki düzenleyici tepki, Facebook’un lansman ortaklarıyla da ilgili. Daha önce Marcus’un önderlik ettiği PayPal, geçen hafta 28 kişilik yönetim derneğinden çıktı. Visa ve Mastercard’ın da projeye devam etmenin olası etkileri konusunda endişeli oldukları bildiriliyor.

Senatörler Brian Schatz ve Bankacılık Komitesinin her iki üyesi de Sherrod Brown Salı günü Visa, Mastercard ve Stripe CEO’larını Sendika’ya katılmaya zorlayarak, Libra Derneğine katılmanın onları daha fazla düzenleyici incelemeye açabileceğini yazdı.