FACEBOOK, YENİ ÖDEME SİSTEMİ ‘FACEBOOK PAY’ İ TANITTI

Facebook, Libra şifrelemesini açıkladığından bu yana bir eleştiriyle karşı karşıya kaldı. Milletvekilleri ve bankacılar, gelişmekte olan stabilcoin’e karşı olumsuz görüşlerini oldukça vurguluyorlar. Bununla birlikte, Facebook artık Libra’nın Facebook Pay’ı tanıttığı gibi küresel bir ödeme platformu başlatmasını beklemiyor gibi görünüyor.

Platformlar Arası Ödemeler

Facebook Pay sanal bir para birimi değildir. Opsiyonel olarak kredi kartlarını, banka kartlarını ve PayPal’ı kullanan bir ödeme sistemidir.

Kullanıcılar dükkanlardan eşya satın almak, diğer kullanıcılara para göndermek ve yardım kuruluşuna bağış yapmak için Facebook Pay’ı kullanabilirler. Messenger, Facebook, WhatsApp ve Instagram: ödemeler sistemi, Facebook ile ilişkili uygulamalar istikrarlı arasında kullanılabilir. Ödemeler, Stripe ve PayPal gibi mevcut platformlarda gerçekleştirilecektir.

Facebook Pay, bu hafta ABD’de Facebook ve Messenger’da başlayacak. Sistemin diğer uygulamalarda veya diğer ülkelerde ne zaman başlayacağı konusunda bir zaman çizelgesi açıklanmadı.

Facebook Ödeme Özellikleri

Kullanıcılar, yalnızca Messenger’da olduğu gibi hangi Facebook Pay’ın etkin olacağını seçebilir veya tüm uygulama ağında etkin olmasını seçebilirler. Olumlu bir özellik, PayPal veya Visa banka kartı gibi tercih edilen ödeme yöntemi seçildiğinde, kullanıcının her satın alma veya transfer için ödeme bilgilerini tekrar girmesi gerekmeyecek olmasıdır.

Facebook, Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçek zamanlı müşteri desteği sunuyor ve bu hizmeti gelecekte diğer bölgelere ulaştırmayı planlıyor. Sosyal medya topluluğu da, birçok kullanıcının son birkaç yılın veri ihlallerinden sonra arayacağı bir şey olan Facebook Pay ile güvenlik vaat ediyor.

Sistemin, kart ve banka hesap numaralarını güvenli bir şekilde saklamak ve şifrelemek ve ayrıca yetkisiz kullanımı tespit etmek için dolandırıcılık karşıtı izleme yapmak için tasarlandığı bildiriliyor. Güvenlik önlemlerinin ilginç bir yanı, kullanıcıların para aktarmak istediklerinde ikincil bir koruma katmanı eklemek için bir PIN ekleyebilmeleri veya cihazlarının yüz kimliği gibi biyometrik özelliklerini kullanabilmeleridir. Facebook, biyometrik bilgileri almadıklarını veya saklamadıklarını söylüyor.

Genel olarak, Facebook’un ödemeleri Libra’dan tamamen ayrı olduğu için ödemeler söz konusu olduğunda birden fazla yol almayı planladığı görülüyor. Facebook’un son birkaç aydaki tüm odak noktalarının tamamen Libra’ya odaklanmasından dolayı, bunu nasıl sessizce başarabildiğine dikkat çekmek büyüleyici.

 

BUNUNLA İLGİLİ HABERLER:

BİTCOİN, FACEBOOK LİBRA BAŞKANINA GÖRE PARA BİRİMİ DEĞİL

FACEBOOK CEO’SU ZUCKERBERG, LİBRA ŞİFRELEMESİNE DAİR KONGREDEN ÖNCE TANIKLIK EDECEK