FACEBOOK’UN CALİBRA’SI BENZER LOGOLAR ÜZERİNDEN MOBİL BANKACILIK UYGULAMASIYLA DAVA AÇTI

Facebook’un Calibra’sı mobil bankacılık uygulaması Current tarafından ticari marka ihlali için dava açıyor ve bu, yasallaştırılmış Libra dijital para projesinin artan sıkıntı listesine potansiyel bir yasal girişimi ekledi.

Perşembe günü New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesinde yapılan şikayet, Calibra logosunun, fintech firmasının Ağustos 2016’dan beri kullandığı Current’ınkine çok benzer olduğunu iddia ediyor. Calibra, Libra projesinin dijital cüzdanını geliştiriyor.

Cari ön ihtiyati tedbir ve maddi tazminat talep ediyor. İddia:

“Calibra Sanıkları tarafından benimsenen ve kullanılan ihlal işareti sadece kafa karıştırıcı şekilde değil aynı zamanda Geçerli İşaretlerle neredeyse aynıdır”

Cari, Libra’nın kitlelere finansal hizmetler sağlama hedefini birçok açıdan paylaşan alternatif, uygulamaya dayalı bir bankacılık platformudur. Ancak Current’in çözümü geleneksel bankacılık alemlerinde var olsa da, Libra’nın para birimi kaynaklı dijital bir geleceğe yönelik genişleyen vizyonu çok daha radikaldir.

Olduğu gibi, logo tasarımları neredeyse aynı kökeni hikayeleri var – her ikisi de takım elbiseli bir sanık olan San Francisco merkezli marka şirketi Character tarafından yaratıldı. Aynı Karakter ekibi üyelerinin, Hesap isteklerine cevap vermediği için hesaplarda çalışıp çalışmadığı bilinmiyordu.

Pepper Hamilton LLP’nin fikri mülkiyet departmanında bir ortak olan Howard Shire, “Davacının logosunun davacının logosunu oluşturan firmadan çıkması şüpheli” dedi.

Ancak sadece bir gözlemci olarak konuşan Shire, belki de şirketler arasında geçen sözleşmelerde veya iletişimde bunun bir açıklaması olabileceğini söyledi. Bu cevaplar muhtemelen mahkeme öncesi keşif sırasında ortaya çıkmış olabilir – bir deneme pek mümkün olmasa da, Shire’ın medeni davaların yüzde 98’inin daha önce çözümlendiğini söylediğini belirtti.

Güncel, Facebook’un Libra projesi ve markalamasını açıklamasından sekiz gün sonra 26 Haziran 2019 tarihinde logosu için başvuruda bulundu.

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından yapılan başvuruda, “Mobil bankacılık ile ilgili diğer kullanımlar arasında kullanıcılar arasında paranın elektronik olarak aktarılmasını sağlamak için indirilebilir yazılım” için özel kullanım olduğunu iddia ediyor.