Fork Nedir? Hard Fork ve Soft Fork Kavramları

Bu yazımızda kripto para terminolojisinde sıklıkla geçen terimler olan; Fork, Hard Fork ve Soft fork kavramlarından bahsedeceğiz.

Türkçe olarak çatallaşma veya farklılaşma anlamına gelen for, bir blok zincirinin farklılaşarak bölünmesi anlamına gelmektedir. Bunun kripto para dünyasında birçok örneği bulunmakla birlikte; Bitcoin Cash ve Bitcoin Gold bunlara örnektir.

Bu fork yani farklılaşma işleminin ortaya çıkmasının birçok sebebi olmaktadır. Bitcoin’in teknolojisinin yetmediği durumlarda veya güncellenmesi gerektiği durumlarda ortaya bir fork işlemi çıkmakta ve güncellenen coin farklı bir isim ile ortaya çıkmaktadır.

Hard Fork, sert yada zor çatallaşma anlamına gelmektedir ve aynı sistemin yeni versiyonları için kullanılmaktadır. Bu sistem çok kullanılmamakta ve ancak ve ancak zorunlu durumlarda ortaya çıkmaktadır. Bitcoin Cash örneği son zamanlarda ki en iyi örnektir.

Soft Fork ise, daha sık karşılaştığımız ve eski kuralları baz olarak üretilmiş blokların yeni kurallara adapte olması ile ortaya çıkar. Eski kurallar geçerli olduğu için sistem geriye uyumlu olarak daha stabil çalışmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here