Hash – Hashing Nedir?

Bu yazımızda blok zincirinin ve kripto para terminolojisinin en önemli terimlerinden olan Hash terimini anlatacağız. Blok zincirlerinin güvenli bir teknolojisi olmasının en büyük sebebi zincirler arasında ki işlemler kayıt altın alındığı için hileli veya sahte işlemler bulunmamaktadır. Yine bu teknolojiyi oluşturan en önemli parça, yazımızın da konusu olan “Hashing” işleleridir.

Kaba tabirle Hashing, bir girdiyi veya veriyi matematik algoritması ile şifreli bir çıktı haline getiren işlemler bütününe verilen isimdir. Bu işlemler bütünü, sistemin güvenliğini sağlamaktadır çünkü veriler otomatik olarak şifrelendiği için üstü kapatılmakta ve kırılmadığı sürece güvenli kalmaktadır.

Blok zincirinde yapılan her işlem için farklı değerler üretilmekte ve buda sistemin güvenilirliğini daha da arttırmaktadır.

Hashing algoritması ne kadar uzun ve karmaşık olursa güvenlikte o denli güçlü hale gelecektir. Girdilerde ve yapılan işlemlerde en ufak bir değişiklik bile hash değerini değiştirmektedir.

Kripto paraların güvenilir ve takip edilememesinin en önemli sebebi aslında Hashing sisteminin içerdiği algoritmadır. Bu yüzden Bitcoin kullanarak yaptığınız bir finansal işlem veya ödeme, anonim olarak gözükmekte ve şifreli bir işlem olduğu için karşı tarafın bu işlemin nereden yapıldığını bulması oldukça zordur.