Connect with us

Blockchain

Hash Rate Zorluk Ayarı En Büyük Artışları İle Geliyor

Published

on

Bitcoin ağı içerisinde son zamanlarda meydana gelen zorlu artış miktarı yarın yapılacak. Hash Rate zorluk ayarı içerisinde oldukça önemli durumda farklı bir değişim meydana gelmezse son bir yıllık süreç içerisinde en rekor seviye oluşacak.

karma oranı

Mayıs ayı içerisine girildiği zaman ikinci haftasında gerçekleşen blok ödül yarılanması ile oldu. Bu durum her iki alan içim de zorluk ayarlaması sırasında düşüş meydana gelmişti. Sadece bir gün kalması ile ağ içerisinde önemli bir değişim meydana gelmediği sürece zorluk artışı son yılın en yüksek seviyesinde olacak.

Zorluk Ayarı Hash Rate İçerisinde Son Durum

Zorluk ayarı, hash rate içerisinde yer alan değişimlere oran ile her iki haftada bir meydana geliyor. Bu sayede ise Bitcoin ağı içerisinde yer alan bilgi işlem gücünün  artması ve azalması ile ilgili durumlar baz alınıyor. Bloklar üzerinde her on dakikalık süreçte bir yer alması etkin hale getiriliyor. Bilinen durumlara göre hash rate zorluk ayarı içerisinde yer alan yüksek zorluk düşük oran ile meydana gelirse blok süreleri daha çok kısalır. Diğer durumun meydana gelmesi ile de aksi durum geçerli oluyor. Bu yöntemler ile madencilik katılım durumlarına teşvik gerçekleşmiş oluyor.

Önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olan zorluk ayarının yarın olması bekleniyor. BTC.com üzerinden elde edilecek olan veriler ile saniye içerisinde 112 kentilyon hash ile mevcut oranda gelişen zorluk yüzde 14 artması ile 15.6 trilyona kadar çıkması bekleniyor.

Böylesi farklı bir şekilde meydana gelecek olan zorluk artışı son zamanlarda meydana gelmedi. Bitcoin içerisinde oluşan madencilik zorluğu en son bu kadar artması ile 9 Temmuz 2019 tarihine dikkatleri çekmişti. Zorluk içerisinde oluşan tüm zamanların ise en yüksek durumu 9  mart tarihi ile 16.55 trilyona kadar çıkması sırasında gözlenmişti.

Bu Hafta Boyunca Takip Edilmesi Gerekli Olan 5 Kripto Para ” adlı yazımızı okumak için  linke tıklayabilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blockchain

Hindistan’da Sektörü Darmadağın Edecek Kripto Para Yasağı

Published

on

Hindistan sınırlarında kripto para yasağı tekrar gündeme geldi. Hükumet içerisinde kripto paraları yasaklamak adına tekrar bir kanuni sistem kurma hareketlenmesi başladı. Hindistan sınırlarında yer alan Merkez Bankası ( RBI ) tarafından yayınlanacak olan genelge bekleniyor. Bu genelde ile çok daha güçlü ve arkası sağlam olacak şekilde yasak bekleniyor.

Hindistan içerisinde bir kere daha kripto para yasağı için Hükumet karşı karşıya geliyor. Yasaklamak adına gerekli olan kanuni bir sistem kurmak için çalışmalar adına harekete geçildi. Yasak için harekete geçilmesindeki ana neden ise RBI yani Hindistan Merkez Bankası tarafından yayınlanacak olan genelgedir. Bu genelgede çok güçlü hem de arkası tam anlamı ile yasak istemi yer alıyor.

Üst düzeylerde yer alan bir hükumet yetkilisi konu ile ilgili Economic Times kanalına demeçte bulundu. Maliye Bakanlığı ise bu durum için İç İşleri danışma kuruluna bir teklif taşınmasını sundu. Yetkili tarafından ek olarak teklifin iletilmesine ait bir sebebin de Yargıtaya ait 4 mart tarihindeki durum olduğu eklendi. RBI’nın bankaların kişi ya da şirket içlerine kripto para almaları ve satmaları konusunda arıcılık edilmesi yasaklandı. Bu kararın iptal edilmesi olduğu da demeç içerisinde yer aldı.

Kripto Para Yasağı İçin Şirketler Endişeleniyor

Sunulan teklif çeşitli danışma kurullarından geçti. Ardından kabineye, ardından da Parlamento içerisine gidecek. Uzmanlara göre bu sürecin daha önce meydana gelenler gibi olması durumunda birçok etkiyi beraberinde getirecek. Bu etkilerin başında kripto para borsalarını etkilemesi ve diğer şirketlere karşı büyük bir darbe inecek olması bekleniyor.

2019 yılının Temmuz ayında meydana gelen ve her çeşitten kripto para yasağı ve hizmetlerini etkileyen taslak kanun teklifi için hazırlanmıştı. Tasarı sırasında kanuna tam anlamı ile uyulmaması söz konusu olduğu anlarda hapis ve para cezası yer alıyordu. Mahkeme, kripto para yasağı kaldırma işlemlerini gerçekleştirdiği anlarda bir açıklamada bulunmuştu. Bu açıklama sırasında; RBI tarafından beklenen önleyici bir eylem gelmesi için gerekli gücün bilindiği yer alıyordu. Buna ek olarak böyle bir yasak olması durumunda orantılar kontrol ediliyor. RBI’nın regüle olarak ettikleri kurumlar aracılığı için herhangi bir hasar yaratılması ya da yaratılmaması RBI tarafından gösterilecek. Fakat öğrenilen durumun şu ana kadar hiç bir hasar olmadığı sözleri eklenmişti.

Üst mahkeme bunun ardından Bitcoin ve diğer çeşitlerde yer alan kripto para yasağı durumlarını ortadan kaldırmıştı. Yasağın kalkmasının ardından birçok farklı kulvarda yer alan işletme olumlu bir şekilde tetiklenmişti. Buna ek olarak bazı şirketler ülkeden ayrılmayı bile düşünmüş, bu kararı da gözden geçirdiklerini de eklemişlerdi.

Kripto Para Yasağı İle Sektör Darmadağın Olacak

Yer alan gelişmelere rağmen, karardan sonra ortaya çıkan gidişat pek de iyi sayılmazdı. Uzmanlar bu konuda bankalar için RBI’dan kesin bir cevap gelmeden önce Hindistan ya da deniz aşırı ülkelere yapılacak olan ödemeleri kabul etmedi. Fakat bu işlemlerin başka kanallar aracılığı ile yerine getirildiği de sözler arasında yerini aldı.

2019 yılı içerisinde ortaya çıkarılan tekliflerinin çok zor ve sert olduğunu belirten bir uzman; belirtilen taslağın yasalaşması halinde birçok sektörün de darmaduman olacağını ekledi. Darmaduman olacak sektörler;

  • Kripto para almak
  • Kripto para satmak
  • Madencilik yapmak

Nerede ise artık imkansız bir hale gelecek ve bu alanda yer alan sektör darmaduman olacak diye düşünülüyor. Uzman tarafından gelen yorumdan bir diğeri de hükumetin bu konu içerisinde herkesi dinlemesi gerektiğini ekledi. Umutları arasında tasarının şuan ki halleri ile kabul edilmemesi olduğunu belirtiyor. Aksi halde kripto para yasağı birçok alanı oldukça derinden  etkileyecek.

Kripto Para Yasağına Uymayanlar İçin 10 Yıl Hapis Cezası

Kripto para yasağı tasarısı onaylandığı an uymayanlar için çok sert yaptırımlar yer alıyor. Taslağa göre bu alanda yer alan herkes için 25 rubleye kadar para cezasına çarptırılması söz konusu. Cezayı ödeyemeyecek olan kişiler için buna eş olan 10 yıl kadar cezaya çarptırılması bulunuyor.

Hash Rate Zorluk Ayarı En Büyük Artışları İle Geliyor ” adlı yazımızı okumak için linke tıklayabilirsiniz.

Continue Reading

Blockchain

Rusya’da Genel Seçimlerde Blockchain Kullanıldı

Published

on

Coinografi.com – Rusya, Blockchain teknolojisine aktif olarak entegre olmaya devam ediyor. Saratov bölgesinde 40.000 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen seçimde Blockchain teknoloji altyapısı kullanıldı.

Genel seçime katılanların genel seçimde Blockchain teknolojisinden aktif olarak faydalanmaları gündem maddesi oldu. Polys ismiyle yapılan seçim Kaspersky Lab tarafından desteklendi. Platformun seçimlere özel olarak kullanılabilmesi üzerine yapılan geliştirmeyle beraber başarılı şekilde işlem tamamlandı.

Kaspersky Lab Açıklama Yaptı

Kaspersky ilk olarak Polys platformunu 2017 yılında tanıtmıştı. Dünya genelindeki seçimler için yapılan duyuruya göre, seçim sürecinde Blockchain teknolojisi çok daha adil bir seçenek sunuyor. İnsanların güvenebileceği bir sistem olarak devamlılığını koruyan sistem hakkında endişe duyulmasının gereksiz olduğu da geliştiriciler tarafından üzerinde durulan en önemli nokta.

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın, Twitter ve Instagram hesaplarımızı takip edin!

Continue Reading

Blockchain

Azerbaycan Blockchain Üzerinde Çalışmalar Yapıyor

Published

on

Coinografi.com – Azerbaycan Blockchain altyapısı üzerine çalışmalarına başladı. Ülkede bulunan yasal sistemde ve konut sektöründe geleceğin teknolojisinin kullanılacak olması, Azerbaycan için oldukça önemli gelişmeler.

Akıllı sözleşmelerin gelecek dönemde hayatı şekillendireceğinin altı çizilirken, hizmetlere yönelik değişimlerin de kaçınılmaz olduğu vurgulandı. Sahtecilik vakalarının yaşanmasının önüne geçilmesinin hedef alındığı da paylaşıldı.

Blockchain Teknolojisine Olan İlgi Artıyor

Dijital dönüşüm süreci içerisinde olan Azerbaycan, ekonomik planında mevcut olan yenilenmeyi ön planda tutuyor. Dünyanın genel olarak işleyiş yapısına uygun olarak geliştirme hedefi bulunan Blockchain teknolojisine olan ilginin her geçen gün artması önemli detaylardan biri olarak tanımlanıyor. İlerlemenin kayda değer seviyede devam etmesi, Azerbaycan için önemli noktalardan biri.

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın, Twitter ve Instagram hesaplarımızı takip edin!

Continue Reading