Hintli ICICI Bank, Blockchain Platformuna Destek Sağlıyor

Hint bankacılık devi ICICI Bank, 17 Nisan’da yayımlanan bir basın açıklamasına göre, yerel ve uluslararası ticaret finansmanı işlemleri için Blockchain platformuna 250’den fazla şirket gönderdi.

ICICI Bank, 2016’da Blockchain fırsatlarını keşfetmeye başladı. Bu yılın haziran ayında banka, bu amaca yönelik olarak Baş Teknoloji ve Dijital Görevlisi (CTDO) pozisyonunu oluşturdu. Ağustos 2016’da banka, Blockchain teknolojisini kullanarak uluslararası ticaret finansmanı ve havale konusunda pilot işlemler uygulamaya başladı.

ICICI Bank Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Chandra Kochhar, Blockchain teknolojisinin entegrasyonunun, paydaşları ortak bir platformda buluşturarak ticaret dokümantasyonunu düzenleme potansiyeline sahip olduğunu söylüyor:

“Blockchain’in gelişen teknolojisinin, tüm paydaşları tek bir platformda toplayarak, yoğun ticaret işlemlerini basitleştirme potansiyeli taşıdığını düşünüyorum. Başka bir girişimde, aynı zamanda Blockchain kullanarak endüstrideki kapsamlı bir ekosistem oluşturmak ve bu inisiyatifin daha da benimsenmesine katkıda bulunmak amacıyla ortak çalışma standartlarını geliştirmek için eş bankalar ve diğer ortaklarla işbirliği yapıyoruz. ”

Basın bültenine göre, ICICI Bank tarafından geliştirilen Blockchain uygulaması, yurtiçi ve yurtdışı tüm katılımcıların verileri gerçek zamanlı olarak görüntülemelerine ve izlemelerine olanak sağlıyor. Ayrıca varlıkların dijital olarak sahipliğini doğrulayabilir ve bir dizi şifreli ve güvenli dijital sözleşmeler yoluyla ticari finansman işlemlerini uygulayabilirler.

Bu ayın başlarında, İspanyol bankası Santander, Blockchain tabanlı bir ödeme ağının başlatıldığını doğruladı. Sistemin, uluslararası işlemlerin maliyetlerini ve bekleme sürelerini azaltacağı bildirildi.

Mart ayında İngiltere Merkez Bankası, yenilenen Gerçek Zamanlı Brüt Anlaşması (RTGS) hizmetinin Blockchain teknolojisiyle nasıl etkileşime girebileceğini incelemek için rol üstlendiğini duyurdu.