Huawei, “Blockchain As A Service” Platformunu Başlattı

Çinli telekomünikasyon devi Huawei, son Hyperledger bazlı Blockchain ürününü 17 Nisan Salı günü Shenzhen’de düzenlenen bir konferansta açıkladı.

Huawei ve Hyperledger’in ortak projesi olan Kaliper’in piyasaya sürülmesinden bir ay sonra piyasaya sunulan Blockchain-as-a-Service (BaaS) aracı, daha çok “Blockchain Service” olarak biliniyor.

Hyperledger, 2015 yılında Linux Vakfı tarafından oluşturulan açık kaynak kodlu bir Blockchain operasyonudur. Kuruluşundan bu yana, yüzlerce büyük işletme sponsorunu bir araya getirmiş ayrıca çoklu ortaklıklar ve entegrasyonlar görmüştür.

Akıllı sözleşme geliştirmeye odaklanan Huawei’nin Blockchain Servisi, “İşletmeler ve geliştiriciler için yüksek performanslı, yüksek kullanılabilirlikli ve yüksek güvenlikli bir Blockchain teknoloji platform hizmetidir.” açıklamasını yaptı. Ayrıca servis, şirketlerin ve geliştiricilerin oluşturulması, Huawei Cloud üzerinden hızlı ve düşük maliyetli bir şekilde dağıtım yapılması konularına da değindi.

Huawei, Çin’in Tencent ve JD.com gibi Blockchain alanında bulunan elektronik şirketleriyle rekabeti devam ettirme ilgisi dikkat çekicidir.

Mayıs 2017’de kurulduğu günden bu yana Kaliper’de çalışmış olan Huawei, Hyperledger’in de önemli bir sponsorudur ve projeye önceki yılın ekim ayında katılmıştır.

Bu arada Çinli İnternet ağırlığındaki Baidu da Ekim 2017’de Hyperledger’a katıldı ve bu ayın başlarında kendi Blockchain tabanlı görüntü hakları platformunu başlattı.