İlaç Endüstrisi Veri Bütünlüğü İçin Blockchain Teknolojisi Kullanacak

Blockchain Teknolojisi

ABD merkezli yaşam bilimi araştırma pazarı Scientist.com 30 Nisan Pazartesi günü yeni bir Blockchain platformu ortaya çıkardı. Blockchain destekli platformun farmasotik(eczacılık ile ilgili) verileri izlemek ve korumak için tasarlandığı bildirildi.

DataSmart adı verilen ürün, Scientist’in tıbbi verileri hedefleyen Blockchain çözümleri pazarına ilk katkısıdır.

CTO ve ortak kurucu Chris Petersen, beraberindeki bir basın açıklamasında şunları söyledi: “Blockchain’in bilgi bütünlüğünü sağlama yeteneği kripto para birimlerindeki kullanımının temelini oluşturuyor:

“Biyofarma araştırmalarında tedarik zincirini doğrulamak ve  araştırma verilerinin bütünlüğünü sağlamak için Blockchain teknolojisine ihtiyacımız var.”

Buna ek olarak, Scientist sıkı ABD veri yönetmeliklerine uymak zorunda olan biyofarmasotik işletmeler üzerindeki yükü azaltmaya çalışıyor.

Basın bültenine göre piyasaya şu anda , dünyanın en büyük ilaç devleri ve ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) hizmet vermektedir.

CEO ve kurucu ortak Kevin Lustig, “Yönetmeliklere bağlı kalarak harcanan maliyet ve zaman, ilaç keşif ve geliştirme sürecinin daha önceki aşamalarında veri bütünlüğünü sağlamanın engeli hale getirdiğini” ekledi.

Tedarik zincirinin geçerliliği ve bütünlüğü, geçtiğimiz yıl boyunca çeşitli Blockchain teklifleri için ivme oluşturdu.

Pfizer, BlockRx ve Genetech gibi şirketler teknolojiyi kullanarak güvenliği artırmayı hedeflerken, daha yakın zamanlarda, DHL ve Accenture Mart ayında “tedarik zincirindeki ilaçları izlemek” için kendi blok zincirine dayalı bir prototip oluşturmaya çalıştılar.