Connect with us

Gündem

IMF Başkanı Christine Lagarde’dan Kripto Paraya Övgüler

Yayınlama

on

IMF Başkanı: Kripto Para Hayatımızı Güzelleştirecek

Beklenmeyen bir U dönüşüyle, IMF başkanı kripto paraya övgüler yağdırdı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) şefi Christine Lagarde, dijital para birimlerinin “hayatlarımızı değiştirebileceğini” söyledi.

Bitcoin’in değeri, bugün Lagarde’nin kripto para övgüleriyle birlikte bir yükselişe sahne oldu.

Bayan Lagarde bir blog yazısında, bitcoin gibi kripto para birimlerinin hızlı ve ucuz işlemlere olanak sağlayabileceğini yazdı.

Ayrıca, altta yatan blockchain teknolojisinin finansal piyasaları nasıl daha güvenli hale getirebileceğini de açıklıyor.

Bayan Lagarde blog yazısında  “Bitcoin, faturalarımızı nasıl ödeyeceğimiz, nasıl tasarruf edeceğimiz ve yaptığımız yatırım üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.” diye yazdı.

Bitcoin’in fiyatı, Bayan Lagarde’ın yorumlarının yayınlanmasının ardından 8.000 doların üstüne çıktı.

Ancak, kazanımların haberlere doğrudan atfedilip edilemeyeceği belirsizdir.

Kripto Para Yönetmeliği

IMF şefi, geçen sene İngiltere Merkez Bankası’na yaptığı açıklamaları vurguladı.

Eşzamanlı olarak riskleri en aza indirirken, eşitlikçi bir yaklaşım çağrısı yapıyor.

Blog mesajında, Bayan Lagarde

“ Finansal aktiviteyi anlamlı ve kalıcı bir şekilde dönüştürebilmeden önce, tüketicilerin ve yetkililerin güvenini ve desteğini kazanmak zorundadırlar”.

“Kripto varlıkları sınır tanımadığından, uluslararası işbirliği şarttır.”

Geçen ay ayrı bir blog gönderisinde, Lagarde kripto paralarla ilgili endişelerini dile getiriyordu.

“ Kripto dünyasının karanlık tarafına hitap eden” başlıklı bir makale yayınlamıştı.

Makale içerisinde, teknolojinin merkeziyetsiz ve yarı-anonim yapısı nedeniyle “vaat edilenlerle ile birlikte gelen tehlikeyi” tanımlamaktadır.

Makalesinde bahsettiği bu tehlikeler, terörizmin finansmanı ve yeni kara para aklama yöntemleridir.

Kripto paranın internet üzerinden uyuşturucu ve silah alımını kolaylaştıracağı yönündeki önerisi de korkuyu potansiyel yatırımcılara bırakıyor.

Son dönemlerin ardından, Bitcoin’in fiyatı geçen hafta bir saatten az bir sürede 1000 $ ‘dan fazla artış kaydetti.

Bu yükseliş, sürekli düşüşün ardından aylar süren bir iyileşme işaretiydi.

Yorumları Görüntüle

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin

Yerli Olarak Oluşturulan Kripto Para ve Bitcoin Borsasında Yerini Aldı

Yayınlama

on

Kripto para ve Bitcoin’e ait olan işlemlerin vade ile yürütüldüğü işlem borsası BTSE, yeni oluşturulan Türk Lirasına bağlı BiLira’yı listesine aldı. TRYB bundan sonra BTSE’nin spot piyasalarında bulunan USDT üzerinden işlem yapılarak ilerliyor.

BTSE kurucu ortaklarından olan ve CEO görevini üstlenen Jonathan Leong, Cointelegraph ile görüşme sağladı. Bu listeleme durumu için Türk yatırımcıların, havale yolu ile olabildiğince az ödeme yapmasını sağladıklarını dile getirdi. Aynı zamanda TRYB kullanıcılarının anlık ödeme imkanlarının olacağına da işaret etti.

Jonathan Leong, Türkiye pazarına 2020 yılının başında adım atmış olan BTSE’nin ve borsanın Türkiye’den oldukça iyi yatırımcılar kazandığını söyledi. Ayrıca Leong, listeleri göz önüne alarak Türk Lirasına karşı talebin oldukça arttığını da ifade etti. Türk Lirasını değerlendirmek isteyen birçok yatırımcı bulunuyor.

Türkiye Kripto Para ve Bitcoin Kabulüne Hazır

BiLira kripto para ve bitcoin operasyon direktörü olan Vidal Artditi, Cointelepragh ile görüşmeler sağladı. Türkiye’de küresel olarak blockchain endüstrisinin ileri gelen bir alan olacağını ifade etti. Türkiye nüfusu üzerinden genel olarak kripto para biriminin okur yazarlığının kabul edildiğini de bu ifadelere ekledi.

Ayrıca Türklerin kripto para birimini var olan varlıklarını korumak amacı ile kullandığını söyledi. Türklerin amacının ticaret olduğunu ve olabildiğince risksiz hareket etmeye çalıştıklarını da ekledi. Türkler için ticaretin vazgeçilmez olduğunu ve Türklerin ticaret işinde ön plana çıktıklarını ifade etti. Türklerin kültürleri arasında yer alan ticaretin kripto para ile daha kolay yansıtıldığını vurguladı.

Türkiye içerisinde mobil uygulamaların kullanım oranının oldukça yüksek olduğunu belirterek, QR kod işlemleri ile işlerinin kolay olacağını söyledi. Mobil bankacılık ile Türk yatırımcılar işlerini halledebilecekler.

Balon Yaratmak Gibi Bir Amacımız Yok

Artditi, Türklerin kültürel ticaretini dile getirmesinin ardından piyasasında herhangi bir sorun yaratmayı amaçlamadıklarını ifade etti.

Kısa vade içerisinde şirketlerinin zarara girebileceğini normal olarak karşılayan Artditi, amaçlarının kolay erişimi sağlamak olduğunu söyledi. Ülke içerisinde yaşayan ve yurt dışına para gönderimi sağlayan birçok göçmenin olduğunu da ekledi. Bu göçmenlerin kripto para birimi ile de para gönderimi sağlayabileceğini ifade etti. Herhangi bir banka hesabı bulunmayan göçmen kişiler, kripto para ve bitcoin kullanarak rahat bir biçimde yurt dışına para gönderebilecekler. Üstelik kripto para ile gönderim sağlama işlemleri mobil bankacılık üzerinden gerçekleşebilecek. Kolay ve hızlı olacak bu işlem ile kripto para kullanımının herkes tarafından benimseneceğinin düşünüldüğü söyledi.

 

Bitcoin Aktif Kullanılan Hesap Adresleri Ethereum Hesaplarının İki Katına Erişti” adlı yazıya linkten erişebilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Altcoin

BTC ile Bitcoin İçin Popüler Bir Analistin Açıklamasına Göre Kötü Bir Haber!

Yayınlama

on

BTC ile Bitcoin’de boğa adını alan yatırımcıların şuan bir telaş içerisinde olduğu biliniyor. 2009 yılında açılmış olan bir hesap, 2020 yılında harekete geçti ve piyasada beklenmedik hareketlenmeleri meydana getirdi. Fakat bu hareketlenmelere rağmen her zaman liderlik koltuğunda oturan kripto para birimi gevşedi. Bir BTC ile bitcoin fiyatı 8700 dolara kadar düştü. Ünlü Scott Melker, son dönemin liderlikte olan kripto para analistlerinin en iyisi olarak biliniyor. Bitcoin’de yaşanan hızlı gerilemenin nedenlerini açıklamaya çalıştı. Böylelikle kripto paraya yatırım yapan kişilerin de bilgi sahibi olmasını sağladı.

BTC İle Bitcoin Boğaları Endişeli

Scott Melker, ortalama dört saat süren 200 hareketli ortalamanın altına inilmesi durumunu kripto piyasası için çok önemli gördüğünü söyledi. Bu hareketlenmeler piyasa için büyük dönüm noktası oldu ve kripto tarihini kötü yönde etkiledi. Scott Melker, ani gerileme için bir düzeltme olduğunu belirtti ve yatırımcıları uyardı. Kısa vadeli yatırımcılar için bu durum olumsuz sonuçlara yol açsa bile, uzun süreli yatırımcıları etkilemeyeceğini söyledi. Bunun üzerine Scott Melker, 8700 dolara gelmiş olan BTCile Bitcoin’e yatırım yapacağını belirtti. Ünlü analist bu hareketi ile BTC’nin yükselişine olan inancını göstermiş oldu.

Satoshi’nin Bitcoin İçin Kirli Hileleri

BTC ile bitcoin fiyatı son yaşanan panikten sonra %12 gerileme yaşadı. Bitcoin para biriminin kurucusu olan Satoshi Nakamoto’nun hayaleti piyasada endişenin yaşanmasına sebep olmuştu. 20 Mayıs’ta gerçekleşen bu durumdan itibaren Bitcoin oldukça fazla geriledi.

Kim olduğu öğrenilemeyen bu kişi, Bitcoin’in Genesis Block’u geliştirmesinden sonra ortaya çıkmış olan BTC ile işlem yaptı. Genesis Block’un ortaya çıkmasından iki ay sonra üretilen 50 BTC’ye taşınmasını sağladı. Bu sebeple hesap edilenden çok daha fazla sayıda Bitcoin’in piyasada yerini alabileceği sorunlara neden oldu. Satoshi Nakamoto’nun toplamda 1 milyon BTC parası bulunuyor. Bu Bitcoin’lerin hepsinin piyasaya sürülmesi endişesi boğaları sarmış durumda. 1 milyon BTC’nin piyasaya sürülmesi sonucu, piyasadaki hareketlerin öngörülemeyeceği düşünülüyor. Diğer bir sorun olarak ise boğalar, 1 milyon tane Bitcoin’den daha çok risk taşıyan birimlerin piyasada yerini almasını görüyor. Böylece merak edilen sorular yanıtlarını buluyor.

 

2020 Yılında XRP İçin Yatırım Yapmak Uygun Mu? başlıklı yazımıza linkten erişebilirsiniz.”

Okumaya Devam Et

Altcoin

2020 Yılında XRP İçin Yatırım Yapmak Uygun Mu?

Yayınlama

on

xrp

2020 Yılında XRP İçin Yatırım Yapmak Uygun Mu? XRP; 2017 yılında mega boğa piyasasında XRP’nin değeri 3.5 doların da üzerine çıkması ile tüm zamanların en yüksek seviyesine kadar geldi. Fakat o günden beri derin bir ayı piyasasına girmesi ile 0.12 dolar seviyesine kadar indiği biliniyor.

kripto

Bu kadar fark oluşturulan dip ve zirve fiyatları ise hem yatırımcıları zengin edebileceği gibi hem de tüm varlıklarını kayıp etmelerine kadar nedenleri beraberinde getirebilir. Bu kadar büyük bir uçurum olması ise yatırımcıların akıllarında 2020 yılında XRP yatırımı yapmak uygun olur mu, olmaz mı sorularının yer almasına neden oluyor.

XRP’de yer alan bir yetkili ise bu noktada az da olsa bilgiler paylaşarak sorunun yanıt bulmasını sağladı. Kıdemli yöneticiler arasında yer alan Josh Lin açıklamada bulundu. Ripple için hem iyi bir yatırım olabileceği hem de kötü bir yatırım olabileceğini düşündüğünü aktardı.

XRP İyi Bir Yatırım Mıdır? : 2020 Yılında XRP İçin Yatırım Yapmak Uygun Mu?

John Lin tarafından yapılan açıklamada başlangıç olarak, Ripple ile yatırım yapma düşüncesi olan kişilerin daha halka açık olarak yer almadığını aktardı. Bu yüzden de Ripple ile değil XRP üzeride çalışması devam eden bir dijital varlığa yatırım yapılması gerektiğini açıkladı.

Neden XRP iyi bir yatırım olabilir diye düşündüğüne gelinecek olursa, Ripple’nin XRP ekosistemine ait aktif bir fayda ile beraber hacim de getirdiğini ekledi. Teorik anlamda bakılacak olunduğu zaman XRP ye ait gerçek değerin artmasına etki eder. Fakat Josh, alış ve satış noktasında fiyatının bu durumu yansıtıyor ya da yansıtmıyor olduğu ile alakalı fikre sahip olmadığını da ekledi.

Yatırım yapılacak bir varlık belirlenirken en önemli noktanın projenin arkasında yer alan ekibin yeterli olmasını belirtti. Çalıştığı en iyi ekip olduğunu da aktardı.

XRP Neden İyi Bir Yatırım Değildir?

John Lin iyi bir yatırım olabileceği gibi bir yandan da iyi bir yatırım olmayacağını aktarmıştı. Neden XRP iyi bir yatırım olmadığı konusunda etrafında düzenleyici bir netliğin yer almamasına dikkatleri çekti. Peki, 2020 Yılında XRP İçin Yatırım Yapmak Uygun Mu?

Şu anda ABD içerisinde yer alan Menkul Kıymetler ile beraber Emtia Borsa’nın sahiptir. Bu sahip olduğu bir menkul kıymet olarak bir sınıflandırmada yer alıp almayacak olduğu da bulanık bir halde. Ripple şu anda şirket içerisine kayıtlı olarak yer almayan menkul kıymetlerin satışının devam ettiği iddia edilen durumların birden fazla sınıf davası ile karşı karşıya yer alıyor. Buna benzer bir sınıflandırma olması hem XRP hem de Ripple için zararlı sonuçların doğurması söz konusu.

Bunlardan da farklı olarak gelen anlamda kripto endüstrisi içerisinde hala emeklemeye ait olan aşamalarda yer aldığı için düzenleyici belirsizlik yer aldığı biliniyor.

Hafifletici Düzeyde Faktörler

Lin’e ait olan açıklamalara göre Ripple’nin her ne kadar bir çalışanı olsa bile gelecek içerisinde XRP fiyatının ne olacağı hakkında bilgi bilmediğini itiraf etti. Söz konusu bu halde olunca sadece güvenli bir noktada yer alabilmek adına gerçek anlamda güvendiği beş farklı kripto para ile sepet oluşturduğunu aktardı. Bu sayede bir miktar sermaye tahsis ederek yatırım amaçlı harekete geçmiştir.

Yapılan çeşitlilik XRP’ye ait olması ve bir bütün anlamda kripto para birimi olarak yer alması biliniyor. Bu da endüstri için yatırım yapma riskinin daha az olmasına yardımcı olacağı belirtildi.

Ek olarak Lin konuşması sırasında en iyi risk ve ödül için uygun profilleri sunan uranyum kripto endüstrisi oluyor. Bunun dışında farklı karlı olan fırsatları da önerileri arasına koydu. Çünkü kripto para piyasasının ise hala başlangıç noktasında yer aldığına dair inanışı bulunuyor.

Bitcoin Aktif Kullanılan Hesap Adresleri Ethereum Hesaplarının İki Katına Erişti başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Okumaya Devam Et