İngiltere’deki Bir Türk Camii Kripto Paralarla 100 Bin TL Zekat Topladı

Kendisini kripto paralara açık olarak konumlandırmış olan Birleşik Krallık merkezli bir cami, Ramazan ayı boyunca bağış yoluyla hayır işleri için önemli bir miktar para toplamayı başardı.

Tabii ki, bağışlar hem fiat para birimi hem de kripto para olarak toplandı, ancak camii raporuna göre, fiat para birimleriyle yaklaşık 3.500,00 sterlinlik sadaka toplandı. Kripto paralarla toplanan sadaka ise yaklaşık, 14,000,00 Sterlin değerinde. Bu durum kripto para birimlerine olan talebi kanıtlıyor. Ayrıca kripto paralar bağış severler için de oldukça kullanışlı.

Cryptovest’e göre:

“İslami öğretilere göre  Müslümanlar kutsal Ramazan ayı boyunca yıllık yardım bağışları (Zekat olarak bilinir) yapmakla yükümlü kılınmıştır. Sadece en fakirler muaftır, geri kalanı kişisel servetlerinin %2.5’i ile katkıda bulunmak zorundadır. Shacklewell Lane Camii dünyanın dört bir yanından gelen en büyük 24 farklı kripto para birimiyle bağış topladı, Bu bağışların en büyüğü ise 5 bin 200 sterlin değerinde. Cami yetkilileri, Ramazan ayı boyunca alınan fiat para birimleriyle alınan bağışlardan dört kat daha fazla bağış topladı. Neredeyse %40 oranında artış sağladı. Bağışların çoğu cami, ihtiyaç sahipleri için harcanacak.

Mescid Ramadan’ın başkanı Erkin Güney’de şunları söyledi:

“Camide birçok insan başlangıçta bu yeni parayı kabul etmemiz konusunda şüpheci davranıyordu… Bağışlar akmaya başladığında, şaşırdık. Ramazan ayında Kripto paralarla yapılan bağışlarda,  yerel cemaatimizden topladığımız nakit paraya göre dört kat daha fazla  bağış aldık ve kripto paralarla bağış topluyoruz. Bu harika! ”