İran Kripto Para Birimlerini Yasakladı

Reuters’in 22 Nisan Pazar günkü haberine göre, İran’ın merkez bankası, iç bankaları ve diğer finans kurumlarını, kripto parayla uğraşmaktan çıkardı.

Reuters, İran’ın devlet haber ajansı IRNA’nın Pazar günü şöyle diyor:

“Bankalar ve kredi kurumları ve döviz kurları, bu para birimlerini satma veya satın alma işlemlerinden kaçınmalı veya bunları tanıtmak için herhangi bir eylemde bulunmamalıdır.”

Bugün, 23 Nisan Radyo Özgür Avrupa / Radyo Özgürlüğü (REFRL) Aralık ayındaki genelgeyle ilgili daha ayrıntılı bilgi veriyor:

“Tüm kripto paralar, kara para aklama ve terörizmin finansmanı için bir araç haline getirme kapasitesine sahiptir ve genel olarak suçluların parasını transfer etmek için bir araç haline getirilebilir.”

Yasak, ülkenin ulusal para birimi, riyal, benzeri görülmemiş düşüklere daldığını gören 12 Mayıs tarihli ABD yaptırımlarının muhtemel yenilenmesi için kendisini parantez içinde bıraktı. Reuters, ayrıca, İran’ın resmi ve açık piyasa döviz kurlarını birleştirdiğini ve ülkenin korkunç finansal kurumlarını desteklemeye ve daha fazla para çökmesini durdurmaya çalışarak, bankaların dışındaki tüm paraların değiştirilmesini yasakladığını da bildirdi.

İran’ın kriptoya olan duruşu, özellikle yerel basının merkez bankasının “son derece güvenilmez ve riskli” dijital para birimleri olarak gördüklerini “kontrol edip önleme” niyetine işaret ettiği 2018 şubat ayında sert bir şekilde sertleşti.

İran’ın Şubat ayında devletin geri dönüşü olan bir dijital para ihraç etme soruşturmasıyla ilgili eşzamanlı raporlar, Venezüella’nın ülkenin kendi sakıncalı uluslararası yaptırımlarına bir cevap olarak gördüğü, merkezi olarak yayınlanan Petro’yu karşılaştırdı.