İRANLILAR HİSSE SENEDİ RESİMLERİNE MEYDAN OKUYOR

Tavanir’in sözcüsü Mostafa Rajabi Mashhad, yasadışı bitcoin madenciliği tesislerinin son iki ay enerji tüketimini yüzde 7’den fazla artırdığını açıkladı. Haziran ayının ilk haftasında bazı madencilerin madencilik tesislerini güçlendirmek için hükümet binaları ve cami gibi yerler kullandığı bildirildi. Ağustos 2018’de İran’ın Güç Senatosu Daimi Komitesi cami liderlerine serbest elektrik almaya devam edeceklerini söyledi. Bununla birlikte, anlaşma, cami liderlerinin çalınan elektrik kullanımına karşı bir fetva duyurmaları gerektiğine dair bir şartla geldi. İran Sekreteri Siber Uzay Yüksek Konseyi Abolhassan Firouzabadi, önümüzdeki ay, madenciliğin resmen İran’da bir sanayi olarak tanındığını söyledi.

Mostafa Rajabi Mashhad’ın yasadışı bitcoin madenciliği faaliyetlerinin durdurulacağını vurgulamasından bir gün sonra, Twitter kullanıcısı Rmahdavii bir caminin içinde faaliyet gösteren bir bitcoin madeni fotoğrafını paylaştı. Paylaşdığı resim, ibadet yerinin sınırları içindeki raflarda bir grup madenciyi gösteriyor. Rmahdavii’nin 4.900’den fazla hoşuna ve 638 tweetine sahip olan tweet’i: “Siz bir Bitcoin camisi – Qali-Allah” diyor. Mahsa Alimardani “camiler İran’da serbest enerji alıyor ve İranlılar Bitcoin madencilerini kurdular”

İran, ABD ile her zaman sıkıntılı bir ilişki yaşadı ve petrol zengini ülkeye karşı yıllardır ticari yaptırımlar uyguladı. Ancak, İran kuvvetlerinin 20 Haziran’da ABD’de bir insansız hava aracını düşürdükten sonra, Trump İdaresi 24 Haziran’da İran’a ve liderlerine karşı daha fazla yaptırım uygulayan bir emir imzaladı. Ertesi gün, yeni yaptırımlar devredildikten sonra, altın ve kripto para piyasalarının fiyatı önemli ölçüde yükseldi. İran’da piyasa fiyatlarının hızla artması ve kripto para birimleri için çok fazla talep olması durumunda, serbest elektrikle ve hatta KWh başına 0.006 dolardan madencilik paraları cazip gelmelidir. Yine de Tavanir’den Mostafa Rajabi Mashhad’ın mesajı, madencilerin “tanımlanıp” kesileceği konusunda uyardı. ”Rmahdavii’nin paylaştığı Twitter yazısı, bu tür operasyonları durdurma konusunda Tavanir’in ihtilafına karşı doğrudan bir karşı çıkma ifadesi gibi görünüyordu.