Japon Devi GMO, İnternet Bankacılığı Sisteminde Blockchain’i Kullanacak

Japon devi GMO Internet Inc. bugün, günümüz teknolojisinin merkezi bir parçası olan Blockchain teknolojisinden yararlanacak yeni bir internet bankacılığı sistemini başlattı. Haber, 17 Temmuz Salı günü bir şirket duyurusundan geldi.

Projenin, GMO İnternet, GDO Finansal Holding ve Aozora Bank’ın ortak yatırımcılar olduğu “GMO Aozora Net Bank” ile Temmuz 2016’dan bu yana çalışmaların sürdürüldüğü biliniyor.

Bugünkü açıklamaya göre Blockchain, yapay zeka (AI) ve Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi diğer ileri teknolojilerin yanı sıra yeni girişimin önemli bir bileşeni olarak yer alacak.

GDO, yeni girişimin “gelecekte kurumsal değeri artırma potansiyeli yüksek” olduğuna inandığını söyledi.

Finansman verilere göre, yeni bankacılık stratejisi, GMO’nun kurumsal ve perakende müşterilerine açık olacak, mevduat ve e-ticaret işletmeleri için değişim gibi temel bankacılık hizmetlerinin yanı sıra, ortak menkul kıymet firmalarıyla geliştirilen ürünler sunacak.

Tokyo merkezli internet servis sağlayıcısı, bir önceki yıla göre% 17,5 artışla 2018’in ilk çeyreğinde net satışlarda 43.705 milyar ¥ (yaklaşık 387.5 milyon $) kar elde ettiğini açıkladı.

GDO’nun yeni internet bankacılığının merkezinde Blockchain teknolojisinden yararlanma kararı, kripto ve Blockchain alanındaki önemli yatırımları ile ilişkilidir.