Connect with us

Gündem

Japonya Merkez Bankası: Dijital Para Birimi Mevcut Finansal Sistemi Dengesizleştirebilir

Yayınlama

on

Japonya Merkez Bankası (BOJ) vali yardımcısı, 16 Nisan’da yayınlanan bir fintech konferansında kapanış konuşmasında, merkez bankası tarafından yayınlanan dijital para birimlerinin (CBDC) mevcut finansal sistem üzerindeki etkilerinden olumsuz olarak söz etti.

Başkan Yardımcısı Masayoshi Amamiya yaptığı açıklamada, merkez bankası tarafından yayınlanan dijital para birimlerinin (CBDC) mevcut finansal sistem üzerinde olumsuz bir etki yaratabileceğini ifade ederken, bankanın gelecekte kripto gibi gelişen ekonomik teknolojilerin uygulanmasına açık olduğunu belirtti. Konferans, Uluslararası Para Fonu (IMF), Japon Finansal Hizmetler Ajansı ve Japonya Bankası tarafından ortaklaşa düzenlendi.

Vali yardımcısı, uluslararası mali otoriteler için önceki zorlukları, yani 2008’deki küresel mali krizi anlattı. Bu, “kripto-para birimleri henüz ortaya çıkmamıştı.” Bu yeni inovasyonun gelişiyle birlikte, Amamiya, CBDC’ler artık “merkez bankalarının ödeme ve ödeme altyapılarını topluma ne ölçüde sunmaları gerektiği konusunda küresel bir tartışmayı teşvik etmektedir”.

Amamiya, merkez bankasının şu anki “iki kademeli” rolünü diğer bankalarla iletişim kurduğunu, daha sonra özel sektörle doğrudan ilgilenmekte olduğunu görüyor; “insanın tarih içindeki bilgeliğini, hem verimlilik hem de istikrarı elde etmek için yansıtıyor.

Amamiya ayrıca merkez bankası tarafından verilen kripto para birimlerinin, merkez bankasının ödeme sisteminin istikrarını korumak için işlem bilgisini topladığı şekilde etkileyebileceğinden bahsediyor:

“Özetle, BT inovasyonu para birimi sistemi, merkez bankası altyapısının tasarımı ve ekonomik faaliyetlere ekli bilgilerin kullanımı ile ilgili birçok temel soru ve zorlukları gündeme getiriyor.”

Amamiya, Japon Bankası’nın şu an kendi sanal paralarını ihraç etmemesine rağmen, bankanın yeni gelişen teknolojilerin uygulanmasının her zaman merkez bankası altyapısı için bir olasılık olduğunu anladığını söyledi.

Japonya Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası şu anda Blockchain’in menkul kıymet yerleşimleri için potansiyel kullanımını araştıran ortak bir girişim olan Project Stella üzerinde çalışıyor.

Yorumları Görüntüle

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

İntihar Eden Genç Yüzünden Bitflyer Ceo’sundan Kripto Borsasına Eleştiri Yağmuru!

Yayınlama

on

Son zamanlarda gündem olan Robinhood Trader’ının intiharı hakkında konuşan BitFlyer Ceo’su, olay hakkında borsaya ciddi eleştirilerde bulundu. BitFlyer Ceosu gerçekleşmiş olan bu intihar sebebiyle müşterilerin korunmasının paradan daha önemli olduğunu söyleyerek borsanın sorumsuzluğunu eleştirdi.

BitFlyer Ceosu Joel Edgerton kripto borsasına eleştiri yaparken şunları söyledi;

“Kumarhane gibi çalışan borsalar müşterilerini kullanarak kazanç elde etmeye çalışıyor.”

İntihara Kadar Sürüklüyor

Edgerton’a göre borsanın kumarhane şeklindeki işleyişi kişileri intihara kadar sürüklüyor ve müşterilerin arkaplana atılmasına sebep oluyor. Ticaret yapmaya çalışan müşterilerin genellikle borç içine girmesi ve bu durumdan olumsuz etkilenmeleri sebebiyle kumarhane benzetmesi yaptığı söyleniyor.

Robinhood uygulamasında ticaret yapan ve 700 bin dolar kadar borç edindiğini zanneden Alexander Kearns’in intiharı piyasayı oldukça karıştıran bir durum haline geldi. Bu konu hakkında konuşan Joel Edgerton’a göre intihar eden bu genç borç sebebiyle korkarak intihar etti. Edgerton Kripto borsasına eleştiri yapmaktan geri çekilmezken, sözleşmeye bakıldığında 700 bin dolarlık borcun geçici olduğu ve tamamen gerçeklikten uzak olduğu görüldü. Daha 20’li yaşlarındaki Alexander’ın bu borcu gerçek zannetmesi ve bu sebeple intihar etme olasılığı oldukça yüksek görülüyor. Bu olayın ardından Robinhood adlı ticaret uygulaması herhangi bir güvenlik önlemi almaması sebebiyle oldukça eleştirildi. Aldığı eleştirilerden sonra Amerikan İntihar Önleme Vakfına 250 bin dolarlık bağış yapacağını açıklayan RobinHood ticari işletmesi ayrıca güvenlik önlemlerini alacağını açıkladı.

Binance Ceo’su Şirketine Pay Çıkarıyor

Binance Ceo’su olarak tanınan ve CZ kısaltmasıyla bilinen Changpeng Zhao’nun ise bu durumdan faydalanarak şirketi için pay çıkarmaya çalışıldığı söyleniyor. Bir tweet’inde bu tür intihar ve trajedileri engellemek için “Sorumlu ticaret” adı altında bir güvenlik önleminden bahseden CZ, Edgerton tarafından eleştirildi ve kendini aklamak için böyle bir tweet attığını söylendi. Edgerton bu konuda;  “Ticari anlamda telaşlanan CZ kendi şirketini korumak ve pay çıkarmak için genç bir çocuğun intihar’ını kullanıyor. Müşterileri bağımlı yapan kripto platformlarının buna özel olarak tasarlandığı ve ve sözde tasarlanan bağımlılık karşıtı güvenlik önlemleri de uygulamaların bağımlılık yaptığını kanıtlar nitelikte” sözlerini söyledi.

Bitcoin

Ayrıca Binance şirketinin Ekim ayında paylaştığı 125x’lik kaldıraç oranı bile Edgerton’a göre müşterileri koruma konusunda ciddi olmadıklarının bir kanıtı. Durumlar böyle olunca Edgerton’ın kripto borsasına eleştiri yapması kaçınılmaz oluyor. ABD’de 2017 yılında ofisini kuran BitFlyer şirketi, kaldıraç oranının kısıtlandığını ve bağımlılık belirtilerine karşı kullanıcıların sistemden atılacağını açıkladı. BitFlyer şirketi Tokyo merkezli bir kuruluştur. CoinGecko’nun düşüncelerine göre BitFlyet Japonya pazarında lider olmakla birlikte küresel anlamda da 9.sıraya yerleşmiş durumda.

İntihar eden Alexander’ın dışında, geçtiğimiz yıl Çinli bir Trader BitMEX’in 100x kaldıracını kullanarak ani bir yükselişle 16.4 milyon dolar zarara girmiş ve intihar etmişti. Bu gibi olayların oldukça artmasıyla şirketleri uyaran Edgerton’ın sözlerine karşı Binance ve BitMEX yetkilileri yanıtsız kaldı. Müşterilerin gelirine bakılmadan kaldıraç uygulamasının öne sürülmesinin hata olduğunu söyleyen Edgerton, amatör traderların gelirinin kontrol edilmesinin önemli olduğunu belirtti.

 

Okumaya Devam Et

Gündem

Dünyaca Ünlü Yatırımcı Jim Rogers’tan Bitcoin, Ripple, Atlcoin Ve Ethereum Tahminleri!

Yayınlama

on

Bitcoin

Geçtiğimiz 4 5 aylık pandemi sürecinde çoğu ülkenin ekonomisi hasar görürken. BTC ve kripto paralar bu büyük gerilemenin karşısında oldukça dik ve sağlam şekilde durabildiklerini kanıtladılar. Bitcoin bu zaman içerisinde bariz ve gözle gözükür bir şekilde 10.000 dolar sınırının altında kalmış olsa da aşağı yönlü oluşan yoğun hareketlere karşı boğalar fiyatı birkaç defa sert hamleler ile savundu. Fakat bütün bunların haricinde ünlü milyarder ve yatırımcı olan Jim Rogers geçtiğimiz günlerde Bitcoin yatırımcılarını oldukça üzecek ve endişeye düşürecek açıklamalarda bulundu.

Jim Rogers ilk başta 2017 senesinde yaptığı Bitcoin ve Kripto paraların balon olduğu iddiasını geçtiğimiz günlerde bir Japon gazetesinde verdiği röportaj ile yeniledi. Jim Rogers BTC ve diğer kripto paraların en sonunda piyasa değerlerinin tam 0 olacağını ileri sürdü. 2017 yılında yapmış olduğu açıklamasının ardında duran Rogers BTC ve diğer büyük, küçük bütün kripto paraların eninde sonunda biteceğini iddia etti.

PayPal Şirketinin Yaptığı Hamle BTC Fiyatlarını 12 Bin Dolara Yükseltebilir

Peki ya bu kadar iddialı açıklamalarda bulunan Jim Rogers’ın geçmişte ki açıklamalarına bakacak olursak 1987 senesinde gerçekleşmiş olan ünlü borsa çöküşünü önceden öngörmekle ünlüdür kendisi.

Kripto Para Tahmini

Jim Rogers; Warren Buffet ve George Soros ile beraber dünyanın gelmiş geçmiş en büyük 3 yatırımcıları olarak kabul ediliyorlar. Aynen Warren Buffet gibi Jim Rogers’ta çok sert eleştiriler ve çıkışlarda bulunan bir BTC ve Kripto para eleştirmenidir.

Jim Rogers’ın eleştirileri; Bitcoin, Ethereum, Ripple ve diğer farklı kripto para birimlerinin değerinin 0 a düşmesinin yanında farklı bir ve gerçekçi bir bakış açısı ile ayrıca şunları da ekliyor;

“ Kripto para kullanan bireyler kendilerini devletlerden daha akıllı ve zeki olduklarını düşünüyorlar. Aslına bakarsak ben kendilerinin oldukça haklı olduklarını düşünüyorum. Fakat durum şu noktadan itibaren biraz değişiyor, devletler kripto para kullanan bireylerin aksine farklı bir şeye sahip, silahlara. Benim kendi düşüncem olan bu fikir, devletlerin eninde sonunda elbet kullanabilecekleri bu silahlı güce sahip oluşu iken, kripto paraların silahlı güce sahip olamayışı.”

Kripto paraların tam bir balon olduğunu iddia eden Jim Rogers yaptığı açıklamalara farklı farklı iddialar da sundu. BTC veya Kripto para ile uğraşanların tam olarak kumar oynadıklarını da iddia etti, sözleri şu şekildi;

Kripto paraların geçmişine bakacak olursak bundan sadece birkaç yıl önce adını bilenler bile yoktu. Kripto paralar ilk önce bir anda göz açıp kapayıncaya dek ilk önce 100 kat ardından ise 1000 kat daha oldukça değerli hâle geldiler. Bu durum net bir şekilde balon olmasıdır, ayrıca da doğru fiyatını bilmiyorum. Sanal paraya yatırım yapma düşüncesi bir düşünce değildir, sadece bir kumardan ibarettir.”

Dünyaca ünlü ve dünyanın en büyük 3 yatırımcısından biri olan Jim Rogers’ın BTC ve Kripto paralar ile ilgili yaptığı son açıklamalar bunlardır.

Okumaya Devam Et

Finansal Teknoloji

PayPal Yakında Bitcoin ve Kripto Para Satışı Yapacak

Yayınlama

on

Kriptocoinin popüler olduğu bu zamanlarda PayPal de bu olayın içine girdi. Yaklaşık olarak, 325 milyon kullanıcıya kripto para satışı yapmayı hedefliyor.

Kripto Para Piyasası

PayPal bu zamanda aslında Coinbase’den para çekmek adına kullanılabiliyor. Bunun gibi başka borsalardan da aynı işlemi gerçekleştirmek adına kullanılıyor. Fakat daha öncesinden hiç kripto para satışı yapılmamıştı. Yani bu bir ilk olacak.

PayPal tam olarak doğrudan kripto para alım-satım işlemlerine izin verecektir. Sunacağı cüzdan sayesinde de satın alınan kripto paralar o kısımda saklanabilecek. Aynı şekilde Venmo’dan da yapılacak olan bu işlemlerde de geçerli olacaktır. Venmo zaten PayPal’e bağlı bir mobil ödeme hizmetidir.

Kripto Paralardan Hangileri Yer Alacak?

Aslında bu konuda henüz bir netlik sağlanmış değil. Belirsizlik sürmeye devam ediyor. Yani hangi para birimleri ve kaç kripto para birimi seçileceği akılları kurcalayan bir soru olma özelliğini halen devam ettiriyor. Bazı kaynakların söylediğine göre PayPal kripto para için birkaç farklı borsa ile çalışabilecek. Başka bir kaynağın da kripto alım satım haberini doğruladı. Hatta tahmini   olarak 3 ay içinde bu hizmetin sunulmaya başlanacağı belirtildi. Fakat PayPal bu konudaki sessizliğini halen koruyor. Ne zaman açıklama yapacağı da merakla bekleniyor.

PayPal’in Geçmiş Yıllardaki Etkinlikleri

PayPal ve Coinbase arasında var olan ilişki 2016 senesinden bu zamana kadar gelmiştir. 2018 yılına gelindiğindeyse Coinbase, Paypal’in ABD müşterilerine anlık olarak fiyat değişimi yapılmasını sağlamıştır. Avrupa’da bulunan Coinbase kullanıcıları ise paralarını yavaş yavaş PayPal hesaplarına çekmeye başladılar. Bunun yanında kripto para imkânı sunan finansal teknoloji uygulamalarından da iyi gelir elde edilebiliyor. Bu uygulamalar sayesinde kripto için kullanıcıların artması ve yeni gelir akışları da elde edilmesi bekleniyor. PayPal CEO’su da bu sene, yaklaşık olarak 52 milyon kadar kullanıcısı bulunan Venmo uygulamasından iyi bir para kazanabilmek istediğini söylemişti.

Fintech uygulamalardan gelir elde edildiğini daha önce de söylemiştik. Bu uygulamayı kullanarak, Twitter CEO’su da 2018 yılının ortasında Cash App uygulamasında Bitcoin satışının alımları gerçekleşti. En son açıklanan rapora göre ise 306 milyon dolarlık bir gelir elde edildiğini duyurmuş oldu.

Paypal ile ilgili bu haberimize ek olarak Bitcoin Fiyatını Etkileyen Gelişmeler başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Okumaya Devam Et