Japonya Merkez Bankası: Dijital Para Birimi Mevcut Finansal Sistemi Dengesizleştirebilir

Japonya Merkez Bankası (BOJ) vali yardımcısı, 16 Nisan’da yayınlanan bir fintech konferansında kapanış konuşmasında, merkez bankası tarafından yayınlanan dijital para birimlerinin (CBDC) mevcut finansal sistem üzerindeki etkilerinden olumsuz olarak söz etti.

Başkan Yardımcısı Masayoshi Amamiya yaptığı açıklamada, merkez bankası tarafından yayınlanan dijital para birimlerinin (CBDC) mevcut finansal sistem üzerinde olumsuz bir etki yaratabileceğini ifade ederken, bankanın gelecekte kripto gibi gelişen ekonomik teknolojilerin uygulanmasına açık olduğunu belirtti. Konferans, Uluslararası Para Fonu (IMF), Japon Finansal Hizmetler Ajansı ve Japonya Bankası tarafından ortaklaşa düzenlendi.

Vali yardımcısı, uluslararası mali otoriteler için önceki zorlukları, yani 2008’deki küresel mali krizi anlattı. Bu, “kripto-para birimleri henüz ortaya çıkmamıştı.” Bu yeni inovasyonun gelişiyle birlikte, Amamiya, CBDC’ler artık “merkez bankalarının ödeme ve ödeme altyapılarını topluma ne ölçüde sunmaları gerektiği konusunda küresel bir tartışmayı teşvik etmektedir”.

Amamiya, merkez bankasının şu anki “iki kademeli” rolünü diğer bankalarla iletişim kurduğunu, daha sonra özel sektörle doğrudan ilgilenmekte olduğunu görüyor; “insanın tarih içindeki bilgeliğini, hem verimlilik hem de istikrarı elde etmek için yansıtıyor.

Amamiya ayrıca merkez bankası tarafından verilen kripto para birimlerinin, merkez bankasının ödeme sisteminin istikrarını korumak için işlem bilgisini topladığı şekilde etkileyebileceğinden bahsediyor:

“Özetle, BT inovasyonu para birimi sistemi, merkez bankası altyapısının tasarımı ve ekonomik faaliyetlere ekli bilgilerin kullanımı ile ilgili birçok temel soru ve zorlukları gündeme getiriyor.”

Amamiya, Japon Bankası’nın şu an kendi sanal paralarını ihraç etmemesine rağmen, bankanın yeni gelişen teknolojilerin uygulanmasının her zaman merkez bankası altyapısı için bir olasılık olduğunu anladığını söyledi.

Japonya Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası şu anda Blockchain’in menkul kıymet yerleşimleri için potansiyel kullanımını araştıran ortak bir girişim olan Project Stella üzerinde çalışıyor.