Connect with us

Gündem

Japonya Merkez Bankası: Dijital Para Birimi Mevcut Finansal Sistemi Dengesizleştirebilir

Yayınlama

on

Japonya Merkez Bankası (BOJ) vali yardımcısı, 16 Nisan’da yayınlanan bir fintech konferansında kapanış konuşmasında, merkez bankası tarafından yayınlanan dijital para birimlerinin (CBDC) mevcut finansal sistem üzerindeki etkilerinden olumsuz olarak söz etti.

Başkan Yardımcısı Masayoshi Amamiya yaptığı açıklamada, merkez bankası tarafından yayınlanan dijital para birimlerinin (CBDC) mevcut finansal sistem üzerinde olumsuz bir etki yaratabileceğini ifade ederken, bankanın gelecekte kripto gibi gelişen ekonomik teknolojilerin uygulanmasına açık olduğunu belirtti. Konferans, Uluslararası Para Fonu (IMF), Japon Finansal Hizmetler Ajansı ve Japonya Bankası tarafından ortaklaşa düzenlendi.

Vali yardımcısı, uluslararası mali otoriteler için önceki zorlukları, yani 2008’deki küresel mali krizi anlattı. Bu, “kripto-para birimleri henüz ortaya çıkmamıştı.” Bu yeni inovasyonun gelişiyle birlikte, Amamiya, CBDC’ler artık “merkez bankalarının ödeme ve ödeme altyapılarını topluma ne ölçüde sunmaları gerektiği konusunda küresel bir tartışmayı teşvik etmektedir”.

Amamiya, merkez bankasının şu anki “iki kademeli” rolünü diğer bankalarla iletişim kurduğunu, daha sonra özel sektörle doğrudan ilgilenmekte olduğunu görüyor; “insanın tarih içindeki bilgeliğini, hem verimlilik hem de istikrarı elde etmek için yansıtıyor.

Amamiya ayrıca merkez bankası tarafından verilen kripto para birimlerinin, merkez bankasının ödeme sisteminin istikrarını korumak için işlem bilgisini topladığı şekilde etkileyebileceğinden bahsediyor:

“Özetle, BT inovasyonu para birimi sistemi, merkez bankası altyapısının tasarımı ve ekonomik faaliyetlere ekli bilgilerin kullanımı ile ilgili birçok temel soru ve zorlukları gündeme getiriyor.”

Amamiya, Japon Bankası’nın şu an kendi sanal paralarını ihraç etmemesine rağmen, bankanın yeni gelişen teknolojilerin uygulanmasının her zaman merkez bankası altyapısı için bir olasılık olduğunu anladığını söyledi.

Japonya Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası şu anda Blockchain’in menkul kıymet yerleşimleri için potansiyel kullanımını araştıran ortak bir girişim olan Project Stella üzerinde çalışıyor.

Yorumları Görüntüle

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Finansal Teknoloji

PayPal Yakında Bitcoin ve Kripto Para Satışı Yapacak

Yayınlama

on

Kriptocoinin popüler olduğu bu zamanlarda PayPal de bu olayın içine girdi. Yaklaşık olarak, 325 milyon kullanıcıya kripto para satışı yapmayı hedefliyor.

Kripto Para Piyasası

PayPal bu zamanda aslında Coinbase’den para çekmek adına kullanılabiliyor. Bunun gibi başka borsalardan da aynı işlemi gerçekleştirmek adına kullanılıyor. Fakat daha öncesinden hiç kripto para satışı yapılmamıştı. Yani bu bir ilk olacak.

PayPal tam olarak doğrudan kripto para alım-satım işlemlerine izin verecektir. Sunacağı cüzdan sayesinde de satın alınan kripto paralar o kısımda saklanabilecek. Aynı şekilde Venmo’dan da yapılacak olan bu işlemlerde de geçerli olacaktır. Venmo zaten PayPal’e bağlı bir mobil ödeme hizmetidir.

Kripto Paralardan Hangileri Yer Alacak?

Aslında bu konuda henüz bir netlik sağlanmış değil. Belirsizlik sürmeye devam ediyor. Yani hangi para birimleri ve kaç kripto para birimi seçileceği akılları kurcalayan bir soru olma özelliğini halen devam ettiriyor. Bazı kaynakların söylediğine göre PayPal kripto para için birkaç farklı borsa ile çalışabilecek. Başka bir kaynağın da kripto alım satım haberini doğruladı. Hatta tahmini   olarak 3 ay içinde bu hizmetin sunulmaya başlanacağı belirtildi. Fakat PayPal bu konudaki sessizliğini halen koruyor. Ne zaman açıklama yapacağı da merakla bekleniyor.

PayPal’in Geçmiş Yıllardaki Etkinlikleri

PayPal ve Coinbase arasında var olan ilişki 2016 senesinden bu zamana kadar gelmiştir. 2018 yılına gelindiğindeyse Coinbase, Paypal’in ABD müşterilerine anlık olarak fiyat değişimi yapılmasını sağlamıştır. Avrupa’da bulunan Coinbase kullanıcıları ise paralarını yavaş yavaş PayPal hesaplarına çekmeye başladılar. Bunun yanında kripto para imkânı sunan finansal teknoloji uygulamalarından da iyi gelir elde edilebiliyor. Bu uygulamalar sayesinde kripto için kullanıcıların artması ve yeni gelir akışları da elde edilmesi bekleniyor. PayPal CEO’su da bu sene, yaklaşık olarak 52 milyon kadar kullanıcısı bulunan Venmo uygulamasından iyi bir para kazanabilmek istediğini söylemişti.

Fintech uygulamalardan gelir elde edildiğini daha önce de söylemiştik. Bu uygulamayı kullanarak, Twitter CEO’su da 2018 yılının ortasında Cash App uygulamasında Bitcoin satışının alımları gerçekleşti. En son açıklanan rapora göre ise 306 milyon dolarlık bir gelir elde edildiğini duyurmuş oldu.

Paypal ile ilgili bu haberimize ek olarak Bitcoin Fiyatını Etkileyen Gelişmeler başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Okumaya Devam Et

Altcoin

Ethereum’a Çok Fazla Akın Var

Yayınlama

on

Kripto para olan ve en çok tercih edilenlerden biri olan Ethereum’a çok fazla akın var. Çok miktarda Ethereum’u olan kişiler fiyatlardaki artışa da neden olabilirler. Fakat ETH sahipleri hala satın alma çılgınlığı içerisinden çıkmış değiller.

Ethereum Çılgınları Biriktiriyor

Kripto para piyasasına göre Bitcoin ’den sonra en büyük kripto para olma özelliğini Ethereum üstlenmiştir. Fakat sonraki hamlelerinin de ne olacağı bilinmiyor.

100-200 arasında gidip gelen, hareketli ortalamalar içinde yer almıştır. Belirtmiş olduğumuz bu iki hareket eden ortalama belli zamanlarda birbirine yaklaşıp uzaklaşabiliyor. Belli haftalar ve günlerde bu durum olabiliyor. Bu ortalamaların birbirine yaklaşmasından ötürü de Ethereum fiyat hareketi 7 dolarlık bir aralıkla ile sınırlı kalmış oluyor diyebiliriz. Bu aralık aslında çok dar bir aralık ve fiyat hareketlerinde çılgınca değişimler gözlenebiliyor. Bu sayede fiyat hareketlerindeki oranlarda da bir artış söz olmuş oluyor.

Santiment’e göre de Ethereum çılgınlarının yukarıya doğru bir kırılma olacağı beklentisi vardır.  Bu pozisyonu değiştirmek ve arttırmak için aslında zayıf fiyat hareketlerinden yararlandıklarını söyleyebiliriz. Bu kişiler Ethereum bakiyelerini son birkaç hafta içerisinde 15.000 ETH kadar arttırmışlardır. Ethereum ’un bir araya gelmeye başladığı zamanlarda oluşan hafif düzeyde bir çöplükten sonra bu kişiler ETH birikimlerine devam etti. Öte yandan Ethereum adreslerinde de bir artış söz konusu oldu. Haziran ayının başından bu zamana kadar 100.000-1.000.000 arasında bulunan adreslerde %5’lik bir artış meydana geldi.

Ethereum’a Çok Fazla Akın Var

Ethereum satın alımlarında 1,14 milyon adres, yaklaşık olarak 7 milyon Ethereum satın almıştır. Satın alınan bu ETH’lerin değeri 230 ile 245 dolar arasında değişiyor. Var olan bu fiyat aslında aşılması gereken çok önemli bir engel olduğunu anlamamızı sağlıyor. Bir yandan da ETH’a olan bu talepteki artış devam ederse ve belirttiğimiz engel aşılırsa, bu işe şüpheyle yaklaşan pek çok kişinin de fikirleri değişebilir.

200 doların bulunduğu noktaya da destek noktası diyebiliriz. Bu noktaya bakıldığında yaklaşık olarak 1,6 milyon adres 7,5 milyondan daha fazla Ethereum satın almıştır. Ethereum ’da var olan bu heyecan hem yeni katılan adreslerle hem de var olan adresler devam ediyor.

Ethereum’a çok fazla akın var başlıklı içeriğimize ek olarak Binance’in Sunduğu Altcoin Yükselişe Geçti başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Okumaya Devam Et

Bitcoin

35 Milyar Dolarlık Bitcoin Ortadan Kayboldu

Yayınlama

on

Blockchain analiz ve araştırma firması olan Chainalysis, 35 Milyar Dolarlık Bitcoin ve diğer birkaç kripto paranın ortadan kaybolduğunu tespit etti. Kaybolan bu Bitcoin  yaklaşık olarak 35 milyar dolara denk geldiği biliniyor.

Kaybolan Bitcoinler Artık Geri Gelmeyecek ve Bu Bitcoinlere Ulaşılamayacak

Ortadan kaybolan bu Bitcoinlere de muhtemelen bir daha ulaşılamayacak. Firmanın yapmış olduğu araştırmalara göre de yaklaşık 5 yıl ya da daha fazla bir zaman diliminde, Bitcoin piyasasının toplam arzının %20’si zaten hareket etmiyordu. Chainalysis de bu kripto paraları, kayıp kripto para olarak kategorize ederek sunuyor. Ama bu durum sayesinde de ortaya çıkan başka bir durum oluşuyor. Kripto para sahipleri bu paralara erişmek adına herhangi bir özel erişim anahtarına sahip değil anlamına geliyor. Yani özel bir erişimleri olmadığı için de ortadan kaybolan Bitcoinlerine yıllar sonra ulaşmak isteseler de artık yapılacak bir şey olmayacaktır.

Chainalysis’e göre, toplamda 18,6 milyon olan kripto para arzından yaklaşık olarak 11,1 milyon kadarı uzun vadeli yatırımlar olarak ele alınıyor. Yine şirketin söylediğine göre, Bitcoin’in yaklaşık olarak %19 kadarı ticari amaçlı olarak kullanılıyor. Chainalysis raporlarına göre, 340.000 kişi her hafta aktif olarak Bitcoin alım satımı gerçekleştiriyor. Firma tam olarak bireysel yatırımcıları tanımlayamıyor. Ama bireysel ve profesyonel olan yatırımcıların arasında ayrım yapabilmek adına bir yol bulmuşlar. Bu ayrımı yapabilmek için daha çok kripto borsalarına transfer sağlamış oldukları miktar oldukça önemli. Bu sayede bireysel ya da daha profesyonel bir yatırımcı mı ayrımı net olmasa da sağlanmış olabiliyor.

Kripto para piyasasında, Bitcoin yatırımcısı olan ve bireysel olarak faaliyette bulunan kişiler aslında belli miktarlar ölçülebiliyor. Kesinliği olmasa da 10.000 dolardan az Bitcoin yatırımı yapan kişilerin, genellikle bireysel olan yatırımcılar olduğunu söyleyebiliriz. Chainalysis’e göre uzun vadeli yatırımcıların elinde tutulan Bitcoin, üçüncü bir Bitcoin halvingin’den sonra daha önemli bir likidite kaynağı olabilir. Fakat yine Chainalysis’e göre, Bitcoin’in fiyatının yükselmesi gerektiğini öngörüyor. Bu durumun uzun pozisyonda olan yatırımcıların herhangi bir satış yapmasından daha önce gerçekleşeceği düşünülüyor.

35 Milyar Dolarlık Bitcoin ile ilgili bu içeriğimize ek olarak Bitcoin ETF Onayı Nedir, Nasıl Yapılır? Başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Okumaya Devam Et