Popüler Kripto Para Borsası Bithumb Hack’lendi

Bithumb Hack'lendi

Güney Kore’nin popüler kripto para borsası Bithumb, siber saldırganların hedefi oldu. Saldırı sonucu 31 milyon dolar değerinde kripto para çalındı. Popüler kripto para borsası olayın ardından tüm para yatırma ve çekme işlemlerini askıya aldı. Güney Kore merkezli borsalar birkaç hafta içerisinde ikinci kez siber saldırganların saldırısına uğradı.

Seul merkezli kripto para borsası Bithumb, şu anda işlem hacmine göre dünyanın altıncı büyük borsası konumunda. Çarşamba günü Bithumb yetkililerince yapılan açıklamada 35 milyar won (35 milyon dolar) değerinde kripto para biriminin siber saldırı sonucu çalındığı bildirildi.

Güvenlik gerekçesiyle para çekme ve yatırma işlemleri askıya alınmış durumda. Saldırının hangi kripto para birimine yönelik olduğu henüz belli değil ancak bir Bithumb yetkilisi müşterilerinin fonlarını soğuk cüzdanlara taşıdıklarını ve zararın kendi kaynaklarından karşılanacağını bildirdi. Güney Kore borsaları haftalar içerisinde ikinci kez hack’lendi.

Bithumb’a göre daha düşük hacimli bir borsa olan Coinrail’in geçtiğimiz günlerde uğradığı siber saldırıda 40 milyon dolarlık kripto para çalınmıştı. Ayrıca bu Bithumb’ın bir yıl içerisinde uğradığı ikinci siber saldırı. Geçtiğimiz yılın Temmuz ayında 30 bin müşterinin kullanıcı bilgileriyle birlikte 7,2 milyon dolar değerinde kripto para çalınmıştı.

Kripto para yatırımcılarının büyük bir çoğunluğu yatırımlarını kendi cüzdanlarında saklamıyor. Zira borsalara yapılan saldırıların böylesine büyük maddi boyutlara ulaşması başka bir şekilde açıklanamazdı. Borsalarda, özel anahtarına sahip olmadığınız cüzdanlarda sakladığınız kripto paralarınızın aslında sizin yönetiminizde olmadığını bilmelisiniz. Eğer siz de kripto paralarınızı borsalarda yada özel anahtarına sahip olmadığınız bir cüzdanda saklıyorsanız. Herhangi bir saldırı durumunda yapabileceğiniz tek şey üçüncü bir tarafa güvenmek olacak.

Neyse ki Bithumb müşterilerinin kayıplarını tazmin edeceğini açıkladı. Fakat olaylar her zaman böyle gelişmeyebilir. Son zamanlarda sıkça duyar olduğumuz siber saldırılar, kripto para piyasasındaki güvenlik zafiyetini gözler önüne seriyor. Siz kripto paralarınızı saklamak için borsalara veya üçüncü kişilerin kontrolündeki cüzdanlara güveniyor musunuz?