Kripto Para Cüzdanı(Wallet) Nedir?

Kripto Para Cüzdanları

Kripto para cüzdanları, İngilizce tabiriyle Walletlar Bitcoin ve türevlerini saklayabileceğiniz cihazlara veya hesaplara verilen isimdir. Kripto para yatırımlarınızı Bilgisayar ortamında ki borsalarda saklayabileceğiniz gibi donanımsal yani USB tarzı ortamlarda da saklayabilirsiniz.

Bitcoin, teknik olarak hiçbir yerde tutulmasa da cüzdanlarda tutulan kripto paralar aslında dijital anahtarlardır. Bitcoinlerinizi tutabileceğiniz 5 farklı cüzdan tipi vardır. Bunlar; bilgisayar, mobil cihazlar, İnternet, kağıt ve harici donanımlar.

Bitcoin’in orjinal sürümü olan Bitcoin Core yazılımını yüklemeniz halinde coin yatırımlarınızı bu cüzdanlarda saklayabilirsiniz. Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinde çalışan birçok cüzdan yazılımı bulunmaktadır.

Mobil cihazlarda saklamak istemeniz durumunda ise NFC yani telefonunuzun yakın alan iletişiminden faydalanarak direkt olarak mobil telefonunuzla Bitcoin’in geçtiği yerlerde ödeme yapabilirsiniz.

Dünya’da ki en büyük Bitcoin şirketlerinden olan Coinbase sayesinde de çevrim içi cüzdan sistemi ile de Bitcoinlerinizi saklayabilirsiniz. Bu sadece Amerika ve Avrupa’da ki kullanıcılar için geçerlidir. Coinbase şirketi, ülkemizde hizmet vermemektedir.

Yazının girişinde bahsettiğimiz donanımsal cüzdanlar yani USB belleklere benzer cüzdanlarda bulunmaktadır. Bu cüzdan tipleri henüz yaygın değillerdir.